Ekran kartı stok sorunu ne zaman düzelecek?

248832

Hectopat
Stoklar ne zaman düzelecek, tahminen ve fiyatları nasıl olacak? Düşündüğüm kartlar 1650 Super, 5500XT 4 GB veya RX 580 8 GB. Geldiklerinde fiyat aralığı ne olur?

Bence Nisan-Mayıs gibi düzelir. 8GB+ kartlar çok pahalı. 4GB'lerde fırsatçılar yüzünden pahalı. Beklemenizi öneririm.

Bence nisan-Mayıs gibi düzelir. 8 GB+ kartlar çok pahalı. 4 GB'lerde fırsatçılar yüzünden pahalı. Beklemenizi öneririm.

2022 Nisan-Mayıs demek istedin herhalde. Ethereum şu an hala yüksek kaldı ki ravencoin ve dogcoine de talep oldukça fazla. Kazım hashrate değeri fazla olan RTX 3060 modeli stokları 1 dakika içinde tükendi. NVIDIA'nın kartlara getirdiği kazım hızı kısıtlaması ancak 1 seneye kadar yaygınlaşır. Stok sayısını tedarikçi mağazalar 10 katına da çıkarsa bu durumda değişen bir şey olmayacaktır. Hash değeri 2000 olan RTX 3080'i bulabileceğini düşünmen çok çok iyimser bir bakış açısı. Global satış siteleri stoklarını toplu listeyle 10 saniyede bir F5'leyen madenci ekibinin arasında kart bulabilme umudu taktir edilesi 🙂

2022 Nisan-Mayıs demek istedin herhalde. Ethereum şu an hala yüksek kaldı ki ravencoin ve dogcoine de talep oldukça fazla. Kazım hashrate değeri fazla olan RTX 3060 modeli stokları 1 dakika içinde tükendi. NVIDIA'nın kartlara getirdiği kazım hızı kısıtlaması ancak 1 seneye kadar yaygınlaşır. Stok sayısını tedarikçi mağazalar 10 katına da çıkarsa bu durumda değişen bir şey olmayacaktır. Hash değeri 2000 olan RTX 3080'i bulabileceğini düşünmen çok çok iyimser bir bakış açısı. Global satış siteleri stoklarını toplu listeyle 10 saniyede bir F5'leyen madenci ekibinin arasında kart bulabilme umudu taktir edilesi.

Bu madencilik işine vergi gelecek diyorlardı inşallah gelir bıktım bunlardan bunlar yüzünden bir ekran kartı alamıyoruz ve bir şey soracağım madem bu kadar talep var niye ülkeye sürekli gelmiyor bu ekran kartları.

Bu madencilik işine vergi gelecek diyorlardı inşallah gelir bıktım bunlardan bunlar yüzünden bir ekran kartı alamıyoruz ve bir şey soracağım madem bu kadar talep var niye ülkeye sürekli gelmiyor bu ekran kartları.
Çünkü talep çok aşırı fazla. Yukarıda bahsettiğim gibi yeni çıkan ekran kartı modelleri en fazla 5 dakika içinde stokları eriyecektir. AMD ve Nvidia madencilerin hızına yetişemez çünkü oyuncular için 1 en fazla 2 ekran kartı (sli &crossfire) yeterliyken kripto madenciliğinde bu sayı kişi başına 100-500 karta kadar çıkabilmektedir. Çok çok büyük Kazım fabrikaları var onlardan hiç bahsetmiyorum bile, sigortalı işçi çalıştıran. Bir de kazım kalibrasyonunu dengelemek için aynı kartı kopyalayarak rig oluşturuyorlar düşün gerisini. Örneğin 20 tane rtx3060, 20 tane rtx 3080 almak yerine 40ını birden aynı modelden oluşturmayı tercih ediyorlar.

Ön uyarı: Madencilik yapmıyorum.

Bir ürün satıyor olsam ve bunun taliplisi toplu alış yapiyor olsa, indirim yapmadan o insana satardım ürünü. Tekil kullanıcının ihtiyacı pekte beni bağlamazdı. Yani mining yapanlara karsı bir önyargı politikası izlemezdim. 2013'den beri bu durum var. Ama bu yıllarda bu kadar iğrenç bir hal almasının sebebi (kisisel fikrim) üretim bandının sıkışmış ve konsolların büyük bir tüketim haline getirmiş olması. Fabrıkalar tam performans calissa bile olusturulan arz'ı su tarihe kadar eritebilir demek bence büyük ön görü işi.

Korona yüzünden üretilemiyor, geldiği an bitiyor. Bot yapmış miningciler.

Benim bildiğim kadarıyla bunlar.

Ön uyarı: Madencilik yapmıyorum.

Bir ürün satıyor olsam ve bunun taliplisi toplu alış yapiyor olsa, indirim yapmadan o insana satardım ürünü. Tekil kullanıcının ihtiyacı pekte beni bağlamazdı. Yani mining yapanlara karsı bir önyargı politikası izlemezdim. 2013'den beri bu durum var. Ama bu yıllarda bu kadar iğrenç bir hal almasının sebebi (kisisel fikrim) üretim bandının sıkışmış ve konsolların büyük bir tüketim haline getirmiş olması. Fabrıkalar tam performans calissa bile olusturulan arz'ı su tarihe kadar eritebilir demek bence büyük ön görü işi.
Üretim bandının sıkışma sebebi madenciliğin ihtiyacı olan sayıyı karşılayamamasıdır. Etherium değeri şu an 1580 dolarlarda ve ether şu haliyle ağız sulandırıcı. Alternatif olarak alt coinler bu işi uzun süre (yıllarca) sürdürecek gibi görünüyor. Şu anki krizi durdurmak belki de coronavirus ü durdurmak kadar zorlayıcı katlanarak giden bir sorun var. Uzun vadede kazım işlerinde kart ellerinde kalmayacağından dolayı 50'li rig sahipleri 100'e, 100lük sisteme sahip olanlar 200lere 300 lere ulaşmayı hedefliyor. 10000 tl lik rx 580 leri havada kapanlar emin ol oyuncular değil. Buna amd ve nvdia'nın yetişmesi de ne biliyim?
ether.jpg

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı