Ekran kartı stokları ne zaman gelir?

Düşük sistem almak yerine 4650g ile apu toplayabilirsiniz. hem ekran kartı piyasası normale dönene kadar para biriktirip yanına rtx 2070'e kadar olan kartlardan birini takarsınız.
Yok alacağım sistem o kadarda düşük olmaz. 10.000TL bütçem olacak ve 2060 toplayabilirim hatta belki 2060 Super bile zorlayabilirim diye düşünüyorum. Hem ben şimdi bir sınava hazırlanıyorum ve yaz aylarında tüm gün oyun oynayacağım. O yüzden Apu beni kesmez.

Yok alacağım sistem o kadarda düşük olmaz. 10.000TL bütçem olacak ve 2060 toplayabilirim hatta belki 2060 Super bile zorlayabilirim diye düşünüyorum. Hem ben şimdi bir sınava hazırlanıyorum ve yaz aylarında tüm gün oyun oynayacağım. O yüzden Apu beni kesmez.
11K ya 3060 lı sistem var zaten.

Bu konu hakkında çok post açıldı ve ufaktan baymaya başladı. Kimse müneccin değil ama eldeki verilere ve Tayvan'daki su kuraklığına bakacak olursak bu iş 2022 sonuna kadar bile gider.

Sadece miningcilerin suçu değil aslında bu. Hatta miningcilerin suçu bile sayılmaz çünkü çip üretimi yok neredeyse. Çip üretimi yapan fabrikanın günde 150 bin ton su tükettiğini ve orada su kuraklığının başladığını varsayarsak durum bu şekilde.

Üstüne üstlük fiyatların artması sadece çip üretimi ve miningciler de değil. Milletimiz.

Örneğin bir RTX 2060 bu piyasada 6K ise satan arkadaşlar (herkes değil tabii ki) belki satılır diye 7K fiyat yazıyor. Alt seviye de durum aynı GTX 970, RX 570 gibi kartlarda. " eğer 2.5k ederse benim kartım 3K eder" diye söyleyerek fiyatları katlanarak artıyor.

İsteyen istediği fiyatı yazar fakat bu kartların alınması yüksek fiyatları normalleştiriyor. Fabrikanın dediğine göre 2023'e kadar bu sorunun devam edeceği. Sadece ekran kartları değil yakında: PS4, PS4 ve muadil konsolların, hatta çip kullanan tüm ürünler zamlanacak ve alınmaz duruma gelecekler.

O yüzden eğer sağda solda uygun fiyatlı sistem bulursanız yapışın. Bu gidişle sistemler altın değerinde olacak.

Üretim bahane hiç inanmıyorum. Ne olduda 1 ay içerisinde üretim uçuruma düştü? (aralık 2020-Ocak 2021) 3060'lar için mining yapılmayacak müjde denildi 3200 önerilen fiyatı 9 bin lirada gördük o fiyattan 2 ay öncesinde 9 binliraya 3060 Ti'li sistem kuruluyordu. Her şey arz talep meselesi. Piyasaya az sunup daha çok kazanma derdindeler. Bende üretici olsam az maliyetle daha fazla kazanç hayali kurardım her zaman

11K ya 3060 lı sistem var zaten.

Ama genelde dandik oluyorlar. Mesela baktığımızda çok ucuz anakart, Ryzen 5 3500 var ama bana 3600 lazım ve depolaması çok düşük. Bana en az 1tb ssd lazım. Yani bunları göz önünde bulundurduğumda 12-13k'lara kadar çıkıyor sistem.

NOT: PSU C4 zaten.

Bu konu hakkında çok post açıldı ve ufaktan baymaya başladı. Kimse müneccin değil ama eldeki verilere ve Tayvan'daki su kuraklığına bakacak olursak bu iş 2022 sonuna kadar bile gider.

Sadece miningcilerin suçu değil aslında bu. Hatta miningcilerin suçu bile sayılmaz çünkü çip üretimi yok neredeyse. Çip üretimi yapan fabrikanın günde 150 bin ton su tükettiğini ve orada su kuraklığının başladığını varsayarsak durum bu şekilde.

Üstüne üstlük fiyatların artması sadece çip üretimi ve miningciler de değil. Milletimiz.

Örneğin bir RTX 2060 bu piyasada 6K ise satan arkadaşlar (herkes değil tabii ki) belki satılır diye 7K fiyat yazıyor. Alt seviye de durum aynı GTX 970, RX 570 gibi kartlarda. " eğer 2.5k ederse benim kartım 3K eder" diye söyleyerek fiyatları katlanarak artıyor.

İsteyen istediği fiyatı yazar fakat bu kartların alınması yüksek fiyatları normalleştiriyor. Fabrikanın dediğine göre 2023'e kadar bu sorunun devam edeceği. Sadece ekran kartları değil yakında: PS4, PS4 ve muadil konsolların, hatta çip kullanan tüm ürünler zamlanacak ve alınmaz duruma gelecekler.

O yüzden eğer sağda solda uygun fiyatlı sistem bulursanız yapışın. Bu gidişle sistemler altın değerinde olacak.
Hayal dünyasında yaşıyorsunuz. Youtube dan 2-3 video izleyip yarım yamalak bilginizle neredeyse tüm sorunu çip üretimine bağlamışsınız cidden komik. İstediği kadar çip krizi olsun AMD ve Nvidia nın TSMC bantlarında ki mevcut çip alanı tüm dünyada ki NORMAL talebi karşılayacak boyutta. Kripto paralar zirve yapınca millet çekirge sürüsü gibi ekran kartlarına üşüştü hatta bırak milleti dünyaca ünlü bir çok firma milyon dolarlık ekran kartı siparişleri verip tek seferde tırlarla kart götürüyor. Şuan ki ekran kartı stok sıkıntısının tek nedeni artan aşırı talep bunun lamı cimi yok. 2-3 video izleyip sanki piyasa analisti gibi boş yorum yapmayın.

Hayal dünyasında yaşıyorsunuz. YouTube'dan 2-3 video izleyip yarım yamalak bilginizle neredeyse tüm sorunu çip üretimine bağlamışsınız cidden komik. İstediği kadar çip krizi olsun AMD ve NVIDIA'nın tsmc bantlarında ki mevcut çip alanı tüm dünyada ki normal talebi karşılayacak boyutta. Kripto paralar zirve yapınca millet çekirge sürüsü gibi ekran kartlarına üşüştü hatta bırak milleti dünyaca ünlü birçok firma milyon dolarlık ekran kartı siparişleri verip tek seferde tırlarla kart götürüyor. Şu anki ekran kartı stok sıkıntısının tek nedeni artan aşırı talep bunun lamı cimi yok. 2-3 video izleyip sanki piyasa analisti gibi boş yorum yapmayın.

YouTube'dan 2-3 video izlemek mi? Kart ticareti yapan birisiyim piyasadan haberim var hocam. Adamların aldığı 100 tır ile bu fiyatlar bu duruma gelmez. Tırlar dolusu alsalar ne olacak sanki fabrikadan günde 1000 tane kart çıkıyor. Çip üretimi bahane olsaydı Volvo Hyundai gibi otomobil markaları araba üretimlerini durdurmazdı. Koskoca otomobil markaları miningciler yüzünden fabrika mı kapatacak? Yakın zamanda SSD'lerden RAM'lere kadar zam gelecek. Bu da mı miningcilerin suçu? Miningcileri savunmuyorum saldırgan tavrınıza cevaptır bu. Adamlar ekran kartlarını alıyor diye koskoca fabrikada çip kıtlığı mı yaşanacak? Sorun sadece ekran kartlarının yetersizliği değil çip yetersizliği. İnsanlara saldırgan yaklaşmadan önce biraz araştırma yapın.
YouTube'dan 2-3 video izlemek mi? Kart ticareti yapan birisiyim piyasadan haberim var hocam. Adamların aldığı 100 tır ile bu fiyatlar bu duruma gelmez. Tırlar dolusu alsalar ne olacak sanki fabrikadan günde 1000 tane kart çıkıyor. Çip üretimi bahane olsaydı Volvo Hyundai gibi otomobil markaları araba üretimlerini durdurmazdı. Koskoca otomobil markaları miningciler yüzünden fabrika mı kapatacak? Yakın zamanda SSD'lerden RAM'lere kadar zam gelecek. Bu da mı miningcilerin suçu? Miningcileri savunmuyorum saldırgan tavrınıza cevaptır bu. Adamlar ekran kartlarını alıyor diye koskoca fabrikada çip kıtlığı mı yaşanacak? Sorun sadece ekran kartlarının yetersizliği değil çip yetersizliği. İnsanlara saldırgan yaklaşmadan önce biraz araştırma yapın.

Çip üretimi krizi miningcilerin kartlara üşüşmesinden doğru 😁

Nvidia yeni seriyi erteledi neden düşünün arkadaşlar.
1. Çip sorunu.
2. Pandemi süreci.
3. Mining
Bunlar birbirleri ile ilişkili olan kart kıtlığının sebepleri.

Diyelim ki RTX3070 almak istiyorsunuz.
Kasım 2020 de 7000 ₺ ye iyi bir RTX3070 bulunuyordu.
Koyun üzerine 10000 ₺ ve vadeli olarak 17-18000 e alın.
Daha sonra da mininge başlayın.
Aylık getirisi ile taksitlerini ödeyin.
Yoksa kart mart alamazsınız.

Çip üretimi krizi miningcilerin kartlara üşüşmesinden doğru 😁
Okudugunu anlama sikintisi var sanirim? konu chip krizi mi? yoksa ekran karti stok krizi mi? sen nerden chip olayina girdin? iste bu yuzden diyorum 2-3 yerden bir seyler izleyip olur olmadik yerde bildiklerinizi millete satmaya calisiyorsunuz ama konu bu degil. Suan adam sana chip krizini sormuyor, ekran karti stok durumunu soruyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı