Ekran kartı sürücüsü güncellemesi sonrası performans sorunu

4khenaton

Hectopat
Dün bilgisayarıma temiz kurulum yaptım. Normalde kurulumdan sonraki açılışta güncellemeler başlarken dün hiçbir değişiklik olmadı. Ben de güncelleme sayfasından aratıp yüklemesini bekledim. Diğer tüm indirmeler sorunsuz tamamlanırken, son indirme olan ekran kartı (NVidia) sürücüsünde takılıp kaldı. Uzun ve sabırlı bir bekleyişten sonra bir değişiklik olmadı. Normal bir şekilde bilgisayarı yeniden başlatıp yeniden yüklemesini bekledim ve yine değişen bir şey olmadı. Yükleme sırasında bir sorun olabileceğini düşünerek yeni bir USB sürücüye Media Creation Tool ile Windows 10 yüklemesi yaptım. Kurulumdan sonra yine aynı şey yaşandı. Bu kez sürücüleri kendim indirip kurulumdan sonra kendim yükledim. Bu kez sorun yaşanmadı. Ancak Dota'yı açtığım anda donma ve takılma başladı. Emin olmak için Skyrim'i indirip açtım ve oyuna girmeden açılış ekranında takılmaya başladı yine. Tekrar başa döndüm ve kurulumdan sonra bu kez güncellemeleri beklemeye karar verdim. Tamamını yükleyene kadar akşamı buldu ve sonunda tekrar oyunları test etmeye başladım. Yine aynı şey yaşandı. Artık denemiyorum ve size sormaya karar verdim.

Bilgisayarım Lenovo Y50-70.

Daha önce Lenovo'nun onay verdiği sürücüleri indirip denedim. Lenovo'nun sitesinde yer almayan ancak güncel olan sürücüleri de indirip denedim. İkisinde de sonuç aynı. Kısacası anormallik yalnızca herhangi bir oyunu açtığımda gözlemleniyor.

Güncelleme: Sorunu GTX 860M'in sürücüsünü son sürümden bir önceki sürüme indirgeyerek çözdüm. Sorunun kesin olarak bundan kaynaklandığından emin değilim ancak şimdilik baş ağrısından kurtuldum gibi.

Güncelleme 2: Sorun yalnızca Lenovo'larda değil Asus, Alienware gibi daha doğrusu 860M kullanan kartların genelinde görülüyor. Diğer bazı NVidia GPU kullanıcıları da yabancı forumlarda aynı sorunu belirtmiş ancak çoğunlukla 860M. Yayınlanan hotfix sorunu çözmüyor. Bende çözmemişti ve diğer birçok kullanıcı da anlaşılan aynı tecrübeyi yaşamış. Dolayısıyla şu an için bir önceki sürücü sürümünü kullanmak en mantıklı çözüm gibi görünüyor. 15 gün boyunca NVidia'nın henüz bir çözüm bulamamış olması da hayal kırıklığı oldu biraz. Spesifik parçalarda da bu sorun yaşanıyor olabilir. Açıkçası suçlu kim emin değilim ama sorun sürücüden kaynaklanıyor.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı