Ekran kartı termal macun değişimi kaç TL?

Riqhtful

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Ekran kartını temizleme konusunda kendimi hazır hissetmiyorum. Çekirdek üzerindeki küçük çipleri kırabilirim diye tereddütleniyorum. Ekran kartımı fan temizliği ile termal macun değişimi bilgisayarıcıda ne kadara tahmininizce mâl olur? Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tamircinin insafına kalmış? Yani normalde çok zor bir şey yapmıyor. Eğer termal padleri değiştirmeyecekse (termal padler biraz pahalı) süreceği en kaliteli macun 150 lira olsun onunda %5'ini kullansın. Ortalama 50-60 lira civarı ister. Onlarında faturaları var, ödemeleri gereken şeyler var. Minimum servis tutarı çoğu bilgisayarcıda 45 TL. Bazıları 30TL falan filan. Fakat dediğim gibi bilgisayarcının insafına kalmış. 50'den başlayıp, 150'ye kadar isteyebilir. Bilgisayar toplamaya 200-300 lira isteyenler var.

Son düzenleme:
Ekran kartını temizleme konusunda kendimi hazır hissetmiyorum. Çekirdek üzerindeki küçük çipleri kırabilirim diye tereddütleniyorum. Ekran kartımı fan temizliği ile termal macun değişimi bilgisayarıcıda ne kadara tahmininizce mâl olur? Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Yani hocam 2080 Ti Trio gibi çok vidalı bütçeli açması biraz sıkıntı kart kullanmıyorsanız kendiniz yapın en azından ben güvenemiyorum kaba davranıyorlar kendiniz kusursuz şekilde termal bakımını ve temizliğini de yaparsınız bu size tecrübe+para kaybı yapmaz bence yaparsınız zor değil kart ne bu arada?

Yani hocam 2080 Ti Trio gibi çok vidalı bütçeli açması biraz sıkıntı kart kullanmıyorsanız kendiniz yapın en azından ben güvenemiyorum kaba davranıyorlar kendiniz kusursuz şekilde termal bakımını ve temizliğini de yaparsınız bu size tecrübe+para kaybı yapmaz bence yaparsınız zor değil kart ne bu arada?
Çok geç cevap veriyorum, kusura bakmayın. Kartım, ASUS GT 730 2 GB DDR3 128-Bit.
Ekran kartlarının değerli olduğu bu dönemde kartınızı bakkala emanet etmeyin, kendiniz yapın.
Kulak pamuk çubuğunu ıslak mendil ile ıslatıp öyle temizleyebilir miyim? Kullandığım GT 730'ün çekirdeği neredeyse serçe parmağımın ucu kadar büyüklükte duruyor.
1080 Ti kullanıyorum sene de 2 kere kendim macununu yenilerim. El aleme inanın gerek yok yaparsınız.

Haklısınız herkese de güven olmuyor lâkin kendime de güvenim yok. Şu an ikilem arasında kaldım. Sizden GPU çekirdeğini ne tarz ürünlerle temizleyebilirim sorsam cevap alırsam büyük ihtimalle kendi çabam ile termal macun değişimi yapacağım. Benim aklımda kulak pamuk çubuğu var. Islak mendil yardımıyla ıslatıp üzerindekini temizleyeceğine umuyorum.

Son düzenleme:
Islak mendil ile silmeyin, içinde su içeriyor. İyi kurumazsa kart kart kısa devre yapar. Alkol ve kulak çubuğu ile temizlemelisiniz, çevresini fazla temizlemenize gerek yok. Üstündeki tabakayı ve çevresinden biraz alsanız yeter, GPU'nun ve blokun üzeri oldukça temiz olmalı.

Çok geç cevap veriyorum, kusura bakmayın. Kartım, ASUS GT 730 2 GB DDR3 128-BIT.

Kulak pamuk çubuğunu ıslak mendil ile ıslatıp öyle temizleyebilir miyim? Kullandığım GT 730'ün çekirdeği neredeyse serçe parmağımın ucu kadar büyüklükte duruyor.

Haklısınız herkese de güven olmuyor lâkin kendime de güvenim yok. Şu an ikilem arasında kaldım. Sizden GPU çekirdeğini ne tarz ürünlerle temizleyebilirim sorsam cevap alırsam büyük ihtimalle kendi çabam ile termal macun değişimi yapacağım. Benim aklımda kulak pamuk çubuğu var. Islak mendil yardımıyla ıslatıp üzerindekini temizleyeceğine umuyorum.

Bir düzüne kart macun yenilemiş biri olarak peçeteye kolonya veya alkolü bas yani maksat su değil de havaya karışması sonra yeter peçeteyi tuvalet kağıdı olmaz normal toz dökmeyen uzun rulo ile yapın hatta elime bazen güçsüz çöp kartlar geçiyor onlarda test ettim çipe bastırarak veya sert madde ile sürerek veya sürmeyerek inan bana ben isteyerek bozamadım hele GT 730 çipi çok büyük değil ben sandım 1070 2060 falan var kendin yap...

Islak mendil ile silmeyin, içinde su içeriyor. İyi kurumazsa kart kart kısa devre yapar. Alkol ve kulak çubuğu ile temizlemelisiniz, çevresini fazla temizlemenize gerek yok. Üstündeki tabakayı ve çevresinden biraz alsanız yeter, GPU'nun ve blokun üzeri oldukça temiz olmalı.
Islak mendil ile muhakkak temizlemeyeceğim. Daha önceki mesajımda belirttiğim gibi sadece kulak pamuk çubuğunu ıslak mendili sıkarak çıkan suyu üzerine damlatacaktım fakat ıslak mendili tavsiye etmediğinizden ve GPU'un kısa devre yapacağını belirtiğinizden dolayı evdeki kolonya ile temizleyeceğim. Önerinizi tabii ki dikkat alıp ve uygulama kısmında işleme başlayacağım. Soruma cevap verdiğinizden dolayı teşekkürlerimi size sunuyorum.
Bir düzüne kart macun yenilemiş biri olarak peçeteye kolonya veya alkolü bas yani maksat su değil de havaya karışması sonra yeter peçeteyi tuvalet kağıdı olmaz normal toz dökmeyen uzun rulo ile yapın hatta elime bazen güçsüz çöp kartlar geçiyor onlarda test ettim çipe bastırarak veya sert madde ile sürerek veya sürmeyerek inan bana ben isteyerek bozamadım hele GT 730 çipi çok büyük değil ben sandım 1070 2060 falan var kendin yap...
Bilgisayar parça elemanları sandığımızdan daha dayanıklıdır. Bir kişi AMD FX serisi bir işlemcinin pinleri kesip bilgisayara takıp denemişti ve 8-9 pine kadar bilgisayar açılmıştı. Belki de kendimi güvenip temiziğini kendi başıma yapmam lazım demeliyim. Yardım ettiğinizden dolayı teşekkür ediyorum!

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı