Ekran kartı termal macununu değiştirirsek garanti bozulur mu?

287352

Centipat
Arkadaşlar bu konu hakkında bazı tanıdıklarım garanti için "bir şey olmaz" diyorlar. İnternetten araştırdığım zaman da ise genelde "garanti bozulur" diyorlar. Yalnız bunu söyleyenler kişilerin bizzat deneyim sahibi olmadıklarını anladım. Merak ediyorum gerçekten bozulur mu? Sonuçta koruma bandı gibi herhangi bir şey yırtmadım. Sadece ekran kartının vidalarını açıp termal macun değiştirdim. Garantiye bakan servis bunu nasıl anlayabilir? Bilgi verecek arkadaşlar mümkünse deneyim sahibi olursa sevinirim. Ekran kartım marka ve modeli: Gigabyte Windforce OC RTX 2060 R1. Ekran kartım çok ısınıyordu. Araştırma yaptıktan sonra Gigabyte bu modelin revizyon 2 sürümünü çıkardığını gördüm. İlk sürümlerde ısınma sorunu varmış...Oynadığım ağır oyunlar da sıcaklık değerim sabit 85 derecede, ve yer yer 87 dereceye çıkıyor. Sürdüğüm yeni termal macun Thermal grizzly kryonaut ama hiçbir şekilde sıcaklık değerlerinde değişim olmadı :) Bu yüzden garantiye yollamak istiyorum. Bana bu konuda gerçekten deneyimi olan birilerinin bu konu hakkında bilgisi lazım.

Dostum pad türünde bir macun değildi. Bildiğimiz sıradan dağılan macunlardandı. Sıradan soğutucu bloğu tarafından baskı uygulanarak şekil almıştı. Bence anlamayacaklarını düşünüyorum ama internetten araştırma yapınca işte çoğu kişinin "garanti dışı kalır" demesinden dolayı aklıma takıldı. Bu konuları açan kişilerde daha sonra hiç geri dönüş yapmamışlar. Sanırım ilk geri dönüşü yapan kişi ben olacağım :) Bakalım önümüzde ki 2 hafta içinde garantiye yollayacağım. Bence revizyon 2 ile değişim yapacaklar. Macunluk bir durum değil bu. Çünkü en kaliteli macunu sürdüm ve ısı değerlerinde hiçbir değişim olmadı.
Sorunun neyden kaynaklandığının bir önemi yok. Kartın içini açtığınız an garanti dışı kalır.
Burası Türkiye, burada en basit şeyde bile "kullanıcı hatası" diye karar verip servis ücreti isteyebilirler.
Ücretsiz yapıla da bilir ancak çok umutlanmayın çünkü büyük bir hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

1597503881892.png

1597504016656.png

Bariz şekilde dikdörtgen bir yapı mevcut. Zarın olmadığı yerlerde bile düzgün. Siz istediğiniz gibi sürün bunun gibi olmaz. Çünkü ekran kartı üreticileri macun sürmek yerine yarı katı halde pad şeklinde koyup arasında eziyor.

Daha belirgin bir örnek:
1597504174881.png

Son düzenleme:
Sorunun neyden kaynaklandığının bir önemi yok. Kartın içini açtığınız an garanti dışı kalır.
Burası Türkiye, burada basit en şeyde bile "kullanıcı hatası" diye karar verip servis ücreti isteyebilirler.
Ücretsiz yapıla da bilir ancak çok umutlanmayın çünkü büyük bir hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

Eki Görüntüle 639755
Eki Görüntüle 639756

Bariz şekilde dikdörtgen bir yapı mevcut. Zarın olmadığı yerlerde bile düzgün. Siz istediğiniz gibi sürün bunun gibi olmaz. Çünkü ekran kartı üreticileri macun sürmek yerine yarı katı halde pad şeklinde koyup arasında eziyor.

Tam olarak ne demek istediğini anladım dostum. Yanlış hatırlamıyorsam eğer bu görüntüde ki soğutucu gibi bir görüntü yoktu ben kartı açtığım zaman. Neyse bakalım 2 hafta içinde ne olursa olsun garantiye yollayacağım. Olmadı önce başka bir telefon üzerinden Gigabyte garanti servis'ini arayıp bu konu hakkında bilgi alacağım. Ama her ihtimalle buraya geri dönüş kesin yapacağım. Çünkü aynı şeyleri merak edenler daha sonra hiç geri dönüş yapmamış. Cevap veren herkese teşekkür ederim...
Terkardan merhaba arkadaşlar. Az önce Gigabyte ekran kartı bölümünden yetkili servis ile görüştüm. Termal macun değişimin garantiyi etkiler mi etkilemez mi diye sordum. İlk etap da sanırım az yetkili olan birisi direkt bana "garanti dışı kalabilir" dedi. Kalır demedi :) Sonra bir üst yetkili kişi ile görüştüm ve sahip olduğum ekran kartı'nın revizyon 1 sürümünde kronik ısınma probleminden dolayı termal macunu yenilediğimi söyledim. Bu kişiye de sordum garanti durumunu, ve bana bir problem olmayacağını, gönderin gerekli testleri yapalım, dedi. Umarım bu başlık aynı sorunu yaşayan birisine kaynak olur. Yani genel olarak neredeyse herkes "garanti dışı kalır" diye yazmıştı, ve Türk forumlarda hep aynı şey yazılmıştı, ama nedense kimse deneyim sahibi olmadan yazmış.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı