Ekran kartı ve Monitör uyumu diye bir şey var mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

BlackBurn81

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Arkadaşlar ekran kardı ve monitör uyumu diye bir şey var mı? Eğer varsa toplayacağım sistem için monitörümüde değiştirmem gerekir mi?

Ben öyle birşey duymadım. Sadece ekran kartının gücüne göre çözünürlüğü artırabilirsin, yani ekranın boyutunu. Girişlerinin aynı olması gerektiğini de söylemeye gerek yok heralde :D

Çözünürlük arttığı zaman, ekranın boyu artmaz. Sadece aynı boyuta daha fazla sayıda piksel yerleşir. Yani piksellerin boyutu azalır. Buda renk yoğunluğu, görüntü kalitesini arttırır. Monitör ile ekran kartı arasında bir uyum beklenmez. Ama şöyle bir durum vardır. Eğer GTX 780 aldıysanız bunu 1650*1050 çözünürlüklü bir monitöre bağlamak saçma olacaktır. Yani ekran kartının gücüne göre, çözünürlük seçilmelidir. Birde mesela örnek vermek gerekirse, 1080p çözünürlüğündeki bir monitöre VGA ile bağlantı yapmak da çok mantıklı değil. DVI yada HDMI ile bağlantı yapılması gerekir.

Bazı ekran kartları VGA girişli monitörlerde dalgalanma yapabiliyor.Bunları alacağın ekran kartının yorumlarını okursan görürsün. Yanılmıyorsam HD7850 VGA girişli monitörde dalgalanma yapmakta. Başka modellerde böyle şeyler var mı bilmiyorum.

Alacağınız monitörün veya ekran kartının bağlantı özelliklerine bakmanız yeterli olacaktır.

Hepinize çok teşekkür ederim. Bazı forumlarda okuduğum şeyler beni hep yanıltıyor. Bildiğim şeyden bile şüpe ediyorum. Demek ki neymiş Technopat'dan başka bi forumda dolaşmamalıyım. :D

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı