Ekran kartı yakınına vida düştü ve GPU gözükmüyor

Darkpasse

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, dün akşam fanların hafif tozunu almak amaçla bilgisayarın arka kısmını açtım. Temizliği bitirmeye yakın maalesef vidanın tekini anakartın üzerinde harici ekran kartının yakınlarına düşürdüm. Ufak bir kıvılcım çıktı hafif plastik kokusuyla beraber. Telaşla hemen kapatıp bilgisayarı açtım ve sanırım korktuğum başıma geldi bilgisayar ekran kartını görmüyor. Ne NVIDIA driver çalışıyor ne başka bir şey. Aygıt Yöneticisi'ni kontrol ettiğimde ekran kartı 1650 olarak gözüküyor fakat silik renkte. Anlayacağınız bilgisayar şu an işlemcinin grafik kartıyla çalışıyor. Asıl sorum şu monitörümü bağlamaya çalıştığında ekran gelmiyor. Kablo falan sağlam ama sanırım ekran kartı gidince farklı bir ayar yapmam gerekiyor. Yardımcı olur musunuz?

Ekran kartınız çevresindeki birimlerden birine zarar verdiğimi düşünüyorum fakat ne olduğunu bilmiyorum. Çevre birimlerden hangilerine zarar vermem sonucu bu durum oluşur? Ve bunun tamiri mümkün müdür?

Yanlış anlamıyorsam siz yatay şekilde kasayı çalışırken temizlemeye çalışmışsınız. Bu yanlışlar yanlışı bir hareket. Kesinlikle kapalı ve fişten çekili olmalıydı.

Anakart üstüne düştüyse de ekran kartına zarar vermiş olma ihtimaliniz çok zor. Sizin anakartınızda sorun var gibi duruyor.

BIOS'da dahili GPU kapatmak gibi ayarlar var fakat özellikle girip kapatmanız lazım. Onun dışında ekstra bir ayar vs gerekmiyor. Sizin görüntü alamamanızın sebebi anakart üstündeki sebep olduğunuz sorundan ötürü olabilir.

Gücü kesmeyi nasıl unuttum bilmiyorum. Olan oldu artık. Anakart üzerine düştü vida. Fakat ekran kartının yakınlarında ufak kıvılcım oldu. Belki çevre birimlerinden birine zarar verdim o sebepten çalışmıyor. Ekran kartının bizzat kendisine zarar gelmediğini düşünüyorum.

Gücü kesmeyi nasıl unuttum bilmiyorum. Olan oldu artık. Anakart üzerine düştü vida. Fakat ekran kartının yakınlarında ufak kıvılcım oldu. Belki çevre birimlerinden birine zarar verdim o sebepten çalışmıyor. Ekran kartının bizzat kendisine zarar gelmediğini düşünüyorum.
Büyük ihtimalle ekran kartı çevresindeki bileşenlerden birine zarar verdiniz. Gücü kesip anakartı çıkarıp yapabiliyorsanız bölgenin bir fotoğrafını atın, istiyorsanız.

Yeni konular

Geri
Yukarı