Ekran kartı yetersiz kalması nasıl anlaşılır?

Öncelikle üslubunuza dikkat etmenizi rica ediyorum sizden.

Anlık FPS düşmesi mu yiyorsunuz yoksa FPS sahneden sahneye 40-80 FPS arasında mı gidip geliyor?

Anlık FPS düşmesinin bir sürü nedeni olabilir. Örnek:
  • Sistem belleği yeterli gelmiyordur. MSI Afterburner ile kullanımları kontrol edin.
  • İşlemci veya ekran kartınız çok ısındığı için kendini koruyarak frekansını düşürür ve anlık FPS düşmesi yaşarsınız.
  • Sabit diskiniz o anda veri transferi yaptığı için FPS düşüşü yaşıyor olabilirsiniz.
Eğer böyle bir sorununuz varsa ayrıca konu açabilirsiniz.

FPS sahneden sahneye değişiyorsa bu sahnede yapılan çizimlere, detaylara ve modellemelere göre değişir. Ekran kartı yer yer yeterli gelmeyebilir. Bu gayet doğal bir olaydır.

Pardon üslubumda ne var?
Bu arada FPS düşmesi şu şekilde oluyor 80 FPS gayet akıcı oynarken bazen yoğunluğun çok olduğu yerde düşüyor. MSI Afterburner ile kontrol ettim. İşlemci kullanımı %45 - 50 civarı ekran kartı kullanımı % 80 %90 civarı RAM'im 16 GB oyun içi RAM değerim maksimum 12 GB.

Son düzenleyen: Moderatör:
@ayuksell "İşte aradığım cevap!" gibi cümleler hoş değil, eğer ki yoğunluk olan yerlerde FPS 80'den 60'a iniyorsa bu ekran kartının limiti demektir. Ekran kartı kullanımı %80 veya %90 ise bu oyunun optimizasyonu ile alakalı.

İnsan GPU %99 kullansın verebileceği en yüksek FPS'i versin istiyor ama her oyun her uygulama bu şekilde çalışmıyor. :)

@ayuksell "İşte aradığım cevap!" gibi cümleler hoş değil, eğer ki yoğunluk olan yerlerde FPS 80'den 60'a iniyorsa bu ekran kartının limiti demektir. Ekran kartı kullanımı %80 veya %90 ise bu oyunun optimizasyonu ile alakalı.

İnsan GPU %99 kullansın verebileceği en yüksek FPS'i versin istiyor ama her oyun her uygulama bu şekilde çalışmıyor. :)
Çok teşekkür ederim sağol. Ekran kartı alacağız bu gidişle :)

Oyun sırasında işlemci %50 kullanılıyor ekran kartı ise %99 - %100 kullanımda ve oyun kasıyor bu duruma ekran kartı yetmiyor denebilir mi? Ya da ekran kartının oyunu yüksek kalitede oynatmaya yetmediğini nasıl anlarız?

Ekran kartınız tam yükte çalışıyor ve FPS belirlenen değerden düşükse, işkemci ve RAM kullanımı değerlerinde sıkıntı yok ise, ekran kartı yetersiz geliyor diyebilitiz. Mesela 60 FPS kilitlediğimiz bir oyundakart tam yükte çalışıyor ve işleci RAM kullanımında sıkıntı yok ve FPS 60 altına düşüyorsa ekran kartı o oyunu, o grafik ayarlarında 60 FPS oynatacak özelliğe sahip deği diyebiliriz. Tabi ekran kartının PSU'dan yeterli gücü alamayıp, performansının altında bir değer göstermeside olasılıklar arasında olabilir.

Ekran kartınız tam yükte çalışıyor ve FPS belirlenen değerden düşükse, işkemci ve RAM kullanımı değerlerinde sıkıntı yok ise, ekran kartı yetersiz geliyor diyebilitiz. Mesela 60 FPS kilitlediğimiz bir oyundakart tam yükte çalışıyor ve işleci RAM kullanımında sıkıntı yok ve FPS 60 altına düşüyorsa ekran kartı o oyunu, o grafik ayarlarında 60 FPS oynatacak özelliğe sahip deği diyebiliriz. Tabi ekran kartının PSU'dan yeterli gücü alamayıp, performansının altında bir değer göstermeside olasılıklar arasında olabilir.
Msı Afterburner ile tekrar kontrol ettim ve oyun da bazı yerlerde ekran kartı kullanımının düştüğünü gördüm ve buna paralel olarak FPS de düştü. Bu neden olur ve nasıl engel olacağım ? Ekran kartı %99 kullanımdayken FPS gayet iyi.
Ekran kartının güç kaynağından yeterli gücü alamadığını nasıl anlayacağım?

MSI Afterburner ile tekrar kontrol ettim ve oyun da bazı yerlerde ekran kartı kullanımının düştüğünü gördüm ve buna paralel olarak FPS'de düştü. Bu neden olur ve nasıl engel olacağım? Ekran kartı %99 kullanımdayken FPS gayet iyi.

Ekran kartının güç kaynağından yeterli gücü alamadığını nasıl anlayacağım?

Ekran kartınızın maksimum çektiği gücü bilmeniz lazım. Mesela benim EVGA GTX 1070 SC %100 yük altında 150 Watt ile 160 Watt arası gidip geliyor. Bu değerede MSI Afterburner programı ile beraber hwinfo64 kullanarak bakabilirsin. Eğer ekran kartın üreticinin dediği maksimum TDP değerine %99-100 yük altında ulaşıyorsa, ekran kartınız güç kaynağından yeterince güç alıyor demektir. Zaten ekran kartı, güç kaynağından gerekli gücü sağlayamadığında genelde bilgisayar kapanıyor ya da yeniden başlıyor.

Ekran kartınızın maksimum çektiği gücü bilmeniz lazım. Mesela benim EVGA GTX 1070 SC %100 yük altında 150 Watt ile 160 Watt arası gidip geliyor. Bu değerede MSI Afterburner programı ile beraber hwinfo64 kullanarak bakabilirsin. Eğer ekran kartın üreticinin dediği maksimum TDP değerine %99-100 yük altında ulaşıyorsa, ekran kartınız güç kaynağından yeterince güç alıyor demektir. Zaten ekran kartı, güç kaynağından gerekli gücü sağlayamadığında genelde bilgisayar kapanıyor ya da yeniden başlıyor.
Ozaman Ekran kartı %100 çalışmıyorsa ya yeterli gücü alamıyordur ya ısınıyordur yada oyunun optimizasyonundan diyebilir miyiz?

Ekran kartı ilk 30-40 dakika boyunca 100% kullanımda gayet iyi FPS veriyor sonra performans gittikçe düşüyor. Bu ekran kartının ısınmasındanmıdır?

Ekran kartı %100 kullandığı halde oyun kasıyorsa ekran kartının gücü yetmiyor demektir. Bunun dışında VRAM miktarı yani ekran kartının belleği yetersiz kalırsa yine oyun kasabilir.

Geri
Yukarı