Ekran Kartı Yüke Girince PC Kapanıyor

hamza denizli

Decapat
Bilgisayarım normal çalışırken hiç sorunu yok saatlerce çalışıyor ama ekran kartı zorlanınca önce monitörde resimdeki gibi çizgiler çıkıyor ve hoparlörden "dırrrrrrr" diye ses geliyor ve de bir müddet sonra yeniden başlıyor. Format attım ekran kartını güncelledim. Web sitesinden güncel driver indirip yükledim. Sorunsuz çalışan eski bir sürümü de kurdum ama aynı. Ekran kartını söküp taktım. Fan hızını arttırdım o da fayda etmedi. Ek olarak PSU Zalman 400W LE.
sistem.png
ekran.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Aslında 400W PSU yeterli olmalı bu sisteme.
Farklı bir güç kaynağı takma ihtimaliniz var ise mutlaka deneyin. Çünkü bana PSU arızası gibi geldi.

Ekran kartının yüke binince kaç derece oluyor ? Eğer imkanın varsa ekran kartını başka bir bilgisayarda test et. Yine aynı arızayı veriyorsa kartta problem vardır. Garantisi varsa garantiye yolluyabilirsin.

Aynı olayları yaşadım. Sistemim hep reset atardı yada kapanırdı. Psu'yu yaptırdım bi tamirciye transistör falan değişti herşey güzel 3-4 ay sonra yine aynı olunca yeni bir psu aldım ve şinanay. Bir baktır sen yine de ama güç kaynağı yada sistemindeki bir donanımda sorun olabilir.

Ekran kartının yüke binince kaç derece oluyor ? Eğer imkanın varsa ekran kartını başka bir bilgisayarda test et. Yine aynı arızayı veriyorsa kartta problem vardır. Garantisi varsa garantiye yolluyabilirsin.

En fazla 50 dereceyi gördü sonra zaten ekran resimdeki gibi oldu. Bu arada başka bilgisayarda test etme imkanım yok. Garantisi var. Zaten sorunu çözemezsem garantiye yollayacağım son çare.

Bende PC açınca hiçbir şey yapmazsam bazen ekran gidiyor. No signal diyor. Yeniden başlatmak zorunda kalıyorum. Bir de ekran karti testi yaptim da High modda ayni hata oluyor. Bazen de oyun oynarken oluyor. RX580 ekran karti.

Yeni konu açmalısın daha fazla yardım alırsın. Sıkıntını daha detaylı anlat.👍
Bende PC açınca hiçbir şey yapmazsam bazen ekran gidiyor. No signal diyor. Yeniden başlatmak zorunda kalıyorum. Bir de ekran karti testi yaptim da High modda ayni hata oluyor. Bazen de oyun oynarken oluyor. RX580 ekran karti.

Aynı sorun şu an bende de var ne yaptın düzeldi mi sorun?

Ryzen 2600, Sapphire Pulse RX570 4 GB ile bu sorunları yaşıyordum. En son sanırım 2022'nin sonu gibi bilgisayar açılıp ekrana görüntü vermemeye başlamıştı. Yeni güç kaynağı aldım sorun geçmeyince sorunun artık anakartın ekran kartı portundan olduğunu anladım ve yeni Anakart aldım sorunum kalmadı. Bilgisayarı kardeşim kullanıyordu zaten, yeni donanımları almadan önce ağır oyunlarda yük altına girinde direkt kitleniyordu, şu an çok nadir ama hala sorunun olduğunu söylüyor. Ekran kartı için Undervolt ve 1-2 ayar yaptım ancak hala haftada 1 bilgisayarın kilitlenmesi ya da resetlenmesi çok anormal bir durum.

Yeni konular

Geri
Yukarı