Rehber Ekran kartına overclock yaptıktan sonra ciddi performans düşüşü sorunu nasıl çözülür?

Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Selamlar. Bugün GPU Tweak II üzerinden ASUS Cerberus GTX 1050Ti ekran kartıma overclock denemeleri yaparken belli bir aşamadan sonra performans artması gerekirken neredeyse %80'lik bir performans düşüşü oldu. Bilgisayarı yeniden başlattım, yaptığım overclock işlemini geri alıp stok ayarlara döndürdüm ancak çözüm olmadı. Aynı sorunu 2-3 yıl bu forumda bir kişi de yaşamış. Ardından nasıl çözdüğünü konuya yazmış. Ben de o konu eskidiği için aynı sorunu yaşayan insanların çözüme daha rahat ulaşabilmesi için açıyorum bu konuyu. Yapılması gerekenler:
  1. Bu siteye gidip DDU adlı sürücü kaldırma programını indiriyoruz.
  2. Windows arama yerine 'msconfig' yazarak sistem yapılandırması uygulamasını açıyoruz. Önyükleme kısmına gelip “Güvenli Önyükleme” tikini işaretleyip “En az” kutucuğunu işaretleyip uygula diyoruz. Sistem yapılandırmasını kapatınca karşımıza yeniden başlatmak isteyip istemedğimizi soracak. Yeniden başlat diyoruz. Bu işlem Windows'un güvenli modda başlamasını sağlayacak.
  3. Güvenli mod açılınca ekran çözünürlüğümüz değişmiş olacak. Endişelenmeye gerek yok. Normal bir durum.
  4. Masaüstü gelince DDU programını çalıştırıp sağ taraftaki “Cihazı Seçin” kısmından ekran kartını seçin. Ardından sol taraftaki “Temizledikten sonra yeniden başlat” seçeneğine tıkalyıp işlemin tamamlanmasını bekliyoruz.
  5. Tamamlanınca otomatik olarak güvenli mod açılacak şekilde yeniden başlayacak. 2. adımda yaptığımız işlemlerin tersini, yani “Güvenli Önyükleme” tikindeki işareti kaldırıp bilgisayarı yeniden başlatıyoruz.
  6. Bilgisayar açılınca ekran kartınızın modeline göre ekran kartınızın resmi sitesine giderek güncel sürücüyü kuruyoruz ve sorunumuz çözülmüş oluyor.
AMD ekran kartınız varsa: https://www.amd.com/en/support
Nvidia ekran kartınız varsa: Sürücüleri Yükle | NVIDIA
Technopat'ta gördüğüm konu: Overclock sonrası FPS düşüşü yaşanması

Eğer sorununuz çözülmediyse ekran kartının bileşenlerine zarar gelmiş olma ihtimali yüksek.

Bu kadar detaylı anlatma sebebim, hiç bilmeyen arkadaşlara yardımcı olmaktır.

Yardımcı olabilirsem ne mutlu bana.

Hocam kullandığım karta OC yapmadık. Fakat frekans düşüklüğü oldu. 2 gün önce normal değerlerdeydi, sürücü kaynaklı olabilme ihtimali var mı?
1200 küsurlerdeyken, şu an yüksek Hertz oranında 1100 küsurlerde.
Bilginiz varsa yardım eder misiniz?
Hocam ekran kartı modeliniz nedir? Yüksek hertz oranı derken kastettiğiniz, monitörü yüksek hertz değerinde kullandığınızda mı oluyor bu sorun?

Ayrıca yeni konu açarsanız daha bilgili arkadaşlar size yardımcı olabilir.

Hocam ekran kartı modeliniz nedir? Yüksek Hertz oranı derken kastettiğiniz, monitörü yüksek Hertz değerinde kullandığınızda mı oluyor bu sorun?

Ayrıca yeni konu açarsanız daha bilgili arkadaşlar size yardımcı olabilir.

144Hz hocam. Acaba diyorum MSI Afterburner ayarlarını şu oka basarak default yaptım, ondan mı oldu diye düşündüm ama. Zannetmiyorum.
FPS olarak düşüş yok gibi duruyor ama, frekans düşük gözüküyor.
Şu videoadaki gibi Afterburner'ı sıfırlasam çözüm olur mu sizce?
Ya da sürücü sürümü eski diye mi oldu anlamadım.
Kafaya taktım biraz, 2 gün önce 1200 küsur MHz'de çalışıyordu oyunda.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

144Hz hocam. Acaba diyorum MSI Afterburner ayarlarını şu oka basarak default yaptım, ondan mı oldu diye düşündüm ama. Zannetmiyorum.
FPS olarak düşüş yok gibi duruyor ama, frekans düşük gözüküyor.
Şu videoadaki gibi Afterburner'ı sıfırlasam çözüm olur mu sizce?
Ya da sürücü sürümü eski diye mi oldu anlamadım.
Kafaya taktım biraz, 2 gün önce 1200 küsur MHz'de çalışıyordu oyunda.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Eğer daha önceden overclock yaptıysanız, varsayılan ayarlara dönünce frekans düşüşü normaldir. Ancak yapmadım dediniz. Yapmadıysanız MSI Afterburner'ı sıfırlamanın bir yararı olacağını da sanmıyorum. Sürücü sürümünüz eskiyse onu kesinlikle güncelleyin ve öyle deneyin.

Eğer daha önceden overclock yaptıysanız, varsayılan ayarlara dönünce frekans düşüşü normaldir. Ancak yapmadım dediniz. Yapmadıysanız MSI Afterburner'ı sıfırlamanın bir yararı olacağını da sanmıyorum. Sürücü sürümünüz eskiyse onu kesinlikle güncelleyin ve öyle deneyin.

Hocam OC yapsam bile sıfırlama sonrasında 1268 de çalışmalı. Yapmadım, performans açısından dertli değildim.
Neden peki 1100 küsurde çalışmaya başladı onu anlamadım. Referans tasarım ile aynı hızlarda gibi duruyor.
Çünkü kartın Boost hızı 1268 hocam.
Şu an ki sürücü üstüne kurmamda sorun olur mu?
Ek olarak, hocam City Car Driving'de denedim, her şey Ultra ayarlarda 1268 dolaylarında çalışıyor. Bu durumda yazılım kaynaklı diyebilir miyiz?

Son düzenleme:
Şu an ki sürücü üstüne kurmamda sorun olur mu?
Ek olarak, hocam City Car Driving'de denedim, her şey Ultra ayarlarda 1268 dolaylarında çalışıyor. Bu durumda yazılım kaynaklı diyebilir miyiz?
Sorun olacağını pek sanmıyorum ama temiz kurulum en iyisi.

Boost Clock hızının düşük olduğu oyunlarda ekran kartı kullanımı ve oyun ayarları ne durumda? Hangi oyunlarda deniyorsunuz? Eğer ekran kartı kullanımının düşük olduğu oyunlarda deniyorsanız ondan dolayı tam hızda çalışmıyor olabilir.

Sorun olacağını pek sanmıyorum ama temiz kurulum en iyisi.

Boost Clock hızının düşük olduğu oyunlarda ekran kartı kullanımı ve oyun ayarları ne durumda? Hangi oyunlarda deniyorsunuz? Eğer ekran kartı kullanımının düşük olduğu oyunlarda deniyorsanız ondan dolayı tam hızda çalışmıyor olabilir.

Hocam şimdi şöyle,
Battlefield 1'de normalde 1200 küsurlerdeydi. Bugün denedim, 1100 küsurlerde çalışıyor.
1080p yüksekte.

Ondan sonra ETS 2 de denedim, normalde onda da 1200 küsurlerdeydi, fakat aynı Battlefield 1'deki gibi frekans değerlerinde çalışmaya başladı. Sanki bir şey kısıtlıyormuş gibi.
1080p yüksek ayar,%200 ölçekleme.

Ama son olarak City Car Driving'e girdiğimde 144Hz yenileme hızında her şey High'da, gayet normal olarak 1250-1268'leri gördüm. Yük oranıda 100%'de idi. Watt olarak da maksimum çıktığı 120 wattaydı. Yani tam kapasite çalışıyordu kart.

Bana yazılım sorunu gibi gelmeye başladı.
Daha önce yoktu, sonra niye oldu onu anlamadım ama. Bir de dediğim gibi, bir oyunda sorun yok birinde var.
Sizce ne olabilir?

Son düzenleme:
Hocam şimdi şöyle,
Battlefield 1'de normalde 1200 küsurlerdeydi. Bugün denedim, 1100 küsurlerde çalışıyor.
1080p yüksekte.

Ondan sonra ETS 2 de denedim, normalde onda da 1200 küsurlerdeydi, fakat aynı Battlefield 1'deki gibi frekans değerlerinde çalışmaya başladı. Sanki bir şey kısıtlıyormuş gibi.
1080p yüksek ayar,%200 ölçekleme.

Ama son olarak City Car Driving'e girdiğimde 144Hz yenileme hızında her şey High'da, gayet normal olarak 1250-1268'leri gördüm. Yük oranıda 100%'de idi. Watt olarak da maksimum çıktığı 120 wattaydı. Yani tam kapasite çalışıyordu kart.

Bana yazılım sorunu gibi gelmeye başladı.
Daha önce yoktu, sonra niye oldu onu anlamadım ama. Bir de dediğim gibi, bir oyunda sorun yok birinde var.
Sizce ne olabilir?
Sorun çok garip hocam. İlk kez duyuyorum böyle bir şey. Birkaç fikrim olsa da sizi yanıltmak veya laf kalabalığı yapmak istemem. Yeni konu açarsanız daha bilgili arkadaşlar konunuzu görüp size yardımcı olacaktır.

Geri
Yukarı