Ekran kartına virüs bulaşır mı?

Kadir999

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, benim kardeşimin 1 milyon aboneye yakın YouTube kanalı var. Mail üzerinden bilgisayarıma setup dosyası indirip yükleme hatasında bulundum. Ancak 2. bilgisayarımda yaptım bu işlemi ve o bilgisayarda 4 bin abonelik farklı bir YouTube hesabı vardı. Dosyayı yükledikten 5-6 ay sonra benim 4 bin abonelik YouTube kanalım çalındı ve kanal üzerinden Bitcoin yayını yapıldı. YouTube da hesabı kapattı. Şu anda bilgisayarı satmayı planlıyorum çünkü virüsün tamamıyla temizlenmediğini düşünüyorum. İçimde şüphe olduğu için satmayı düşünüyorum ama ekran kartım RTX 2080 ve onu satmak istemiyorum. Virüs bulaşıp bulaşmama konusunda korkum var ve sizlere danışmak istiyorum. Virüsü tarattığımda ismi bu çıkıyor ''W32/Possible threat". Bu konuda rica etsem yardımcı olabilir misiniz?

Güvenmiyorsanız diski kullanmayın. Diğer bileşenlere virüs bulaşma ihtimali çok düşük. Öyle virüsler var fakat çok donanımlı ve nadirler. Diski biçimlendirin/formatlayın.

Yanlış bilgi
Ekran kartı, "VRAM" denilen bir bellek türü kullanır. Bu birime virüs bulaştırmak mümkün değildir. Aynı şekilde, "GPU" birimi içinde geçerli.

Ekran kartına zarar verebilecek virüs tipi ise, "Mining virüsü" dür. Buda yazılımsal olarak bulaşacak bir virüstür.

Temiz format atmak en etkili çözümdür.

Yazıyı okuyun. Mümkün olan bir şey hakkında bu kadar basit yorum yapmak doğru değil. Her durumda genelleme yapmak doğru değil:

Daha önce de bu konuyu açmışsınız, arkadaşlar antivirüs programları önermiş ama demek ki işe yaramamış. İçiniz rahat değilse ekran kartı, işlemci, PSU hariç diğer parçaları satın. Bu kadar büyük abone olan bir kanallınız varsa daha dikkatli olun ve güçlü bir antivirüs programı kullanın. Özellikle e-posta üzerinden gelen virüsler için her e-postanıza girdiğinizde tarama yapsın.
Örnek olarak kendi e-postamı atıyorum.

Adsız.png

Geri
Yukarı