Ekran kartında hangi marka seçilmeli?

my last mistake

Hectopat
Arkadaşlar şimdi gerçekten bu ekran kartlarında markalarda çok cahilim. Masaüstü sisteme 2-3 ay önce geçtiğimden, her şeyi yeni yeni idrak ediyorum.

Neyse konumuza gelirsek, gördüğüm kadarıyla MSI, ASUS, Zotac vs gibi markalar var ama atıyorum hepsinde de RTX 2080 aynı oluyor. Yani hepsi de aynı kartı mı üretiyor ne oluyor? Orayı çözemedim.

İkincisi bu markalardan hangisini terci etmeliyim, sonuçta MSI'ın birçok konuda iyi olduğunu biliyorum yani seçilecekse de fiyat uygunluğundan hangisi kötünün iyisi?

Çünkü RTX 3070 alacağım ama MSI, ASUS, Zotac gibi markalar var hangisi olmalı. Diyelim Zotac seçtim fiyatı uygun çünkü, kötü mü?

Dostum, markalar arasındaki farklar kısaca soğutma, tasarım, malzeme kalitesi gibi bazı hususlar olacaktır. Hepsi temelinde aynı GPU'yu barındırıyor. Hangi markayı alırsan al, temel olarak aynı FPS değerlerini alırsın. Bir örnekle kafandaki sorunu gideyim. Şimdi diyelim elinde MSI RTX 3070 Gaming X Trio ve MSI RTX 3070 Ventus var diyelim. Biri çift fanlı bir model, biri ise üç fanlı bir model. Bu da demek oluyor ki MSI RTX 3070 Gaming X Trio aldığın takdirde kart daha az ısınacak ve daha stabil çalışacak. Eğer bütçeniz varsa Gaming X veya ROG STRIX gibi modeller almak her zaman en iyi seçenek olacaktır fakat bütçeniz yok ise daha hesaplı bir model alırsanız devasa bir FPS farkı yaşamazsınız. Aynı GPU'yu kullanan kartlar arasında alabileceğiniz en fazla FPS farkı, 3-4 FPS gibi bir rakam olacaktır. Bütçenize hangisi uygun geliyorsa onu alın ve diğer bileşenlere yatırım yapın.

Çok teşekkürler arkadaşlar
Dostum, markalar arasındaki farklar kısaca soğutma, tasarım, malzeme kalitesi gibi bazı hususlar olacaktır. Hepsi temelinde aynı GPU'yu barındırıyor. Hangi markayı alırsan al, temel olarak aynı FPS değerlerini alırsın. Bir örnekle kafandaki sorunu gideyim. Şimdi diyelim elinde MSI RTX 3070 Gaming X Trio ve MSI RTX 3070 Ventus var diyelim. Biri çift fanlı bir model, biri ise üç fanlı bir model. Bu da demek oluyor ki MSI RTX 3070 Gaming X Trio aldığın takdirde kart daha az ısınacak ve daha stabil çalışacak. Eğer bütçeniz varsa Gaming X veya ROG STRIX gibi modeller almak her zaman en iyi seçenek olacaktır fakat bütçeniz yok ise daha hesaplı bir model alırsanız devasa bir FPS farkı yaşamazsınız. Aynı GPU'yu kullanan kartlar arasında alabileceğiniz en fazla FPS farkı, 3-4 FPS gibi bir rakam olacaktır. Bütçenize hangisi uygun geliyorsa onu alın ve diğer bileşenlere yatırım yapın.
ProdBY ayrıca teşekkürler. Şimdi bu ilandaki RTX 3070 en uygunlarından bu marka tercih edilir mi? Yani 3-4 fps derdim yok bütçe ne kadar düşük o kadar iyi benim için.

Ama MSI dışında kesinlikle tercih etme diyorsan es geçeceğim.

Çok teşekkürler arkadaşlar.

Prodby ayrıca teşekkürler. Şimdi bu ilandaki RTX 3070 en uygunlarından bu marka tercih edilir mi? Yani 3-4 FPS derdim yok bütçe ne kadar düşük o kadar iyi benim için.

Ama MSI dışında kesinlikle tercih etme diyorsan es geçeceğim.

Dostum ikinci ele bulaşmamanı şiddetle tavsiye ederim. Aciliyetin varsa orası ayrı tabii, onun dışında nisan ayını bekle derim. Tahminimce stok sorunları hafifleyecek.

Dostum ikinci ele bulaşmamanı şiddetle tavsiye ederim. Aciliyetin varsa orası ayrı tabii, onun dışında nisan ayını bekle derim. Tahminimce stok sorunları hafifleyecek.
Aciliyeti gerekli işte hocam, hiçbir yerde yok RTX 3070 sıfır olarak, napsam bilemiyorum. Yani satanların da garantisi faturası oluyor, kaç ay kullandığı ettiği belli zaten, denemeler yaparak da alacağım. Öyle şak diye almak saçma olur tabi ki.

Aciliyeti gerekli işte hocam, hiçbir yerde yok RTX 3070 sıfır olarak, napsam bilemiyorum. Yani satanların da garantisi faturası oluyor, kaç ay kullandığı ettiği belli zaten, denemeler yaparak da alacağım. Öyle şak diye almak saçma olur tabi ki.
Yakın bir tanıdığımda birkaç aylık Palit RTX 3080 var, geçenlerde satmayı düşünüyordu muhabbeti geçmişti, istersen kendisine sorarım yarın, fakat Adana’da yaşıyor.

edit: 3070 de olabilir, tam anımsayamadım

Yeni konular

Geri
Yukarı