Ekran kartında önemli olan özellik nedir?

Egemenbaba666

Femtopat
Daha fazla  
Selamlar bir ekran kartında ne önemlidir. Mesela RX 580 8 GB, RTX 2060 6 GB yani GB önemli mi yoksa başka bir şey mi yani hızı gücü falan mı?
Mesela benim ekran kartım 1050 Ti, kuzeniminki RX 580 ama bazı oyunlarda ondan daha iyi FPS alıyorum. Çabuk cevap gelirse sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Önemli olan mimarisidir, kimi oyunlar işlemci ağırlıklı olduğu için tek etken ekran kartı değildir.
Ram frekansı bile FPS etkiler yani ama dedikleriniz arasından RTX2060>RX580>GTX1050Tİ diyebiliriz.

Sürücü kalitesi, API uyumu, oyun ayarları, oyunun optimizasyonu, arka plan işlemleri, işletim sisteminin optimizasyonu gibi yazılımsal özellikler de etkilerken, GPU'nun donanımsal performansını saat hızı, çekirdek sayısı, transistör sayısı gibi etmenler belirler. Nanometresi düşük yarı iletken tercih etme sebebimiz düşük nanometre olunca daha çok transistör sığdırabilmemizdir.

İşlemcide: GHz
Ramde: GB
Ekran Kartında: VRAM
Kasada: Işık
Bunlar sizin gözünüzü boyamasın evet önemliler ama her şey de bunlar demek değil.
Ekran kartında Bit olayı da var " ooo 384 bit bu çok iyidir veya 128 bit bu çok kötüdür." algısı hala devam ediyor. :)

Geri
Yukarı