Ekran kartında temassızlık sorunu

Mansur D

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar,
Ekran kartım GTX 970 ve 6 yıllık, 2021 senesi içerisinde bundan yaklaşık 6 ay öncesinde monitörümde siyah ekran belirdi. PC'yi yeniden başlatan ben sinyal yok hatası ve bir de Windows kurtarma ekranıyla karşılaştım. Bir haftalık uğraşlarımdan sonra ekran kartını bir altındaki yuvaya taşıdım, PCI-e girişini değiştirdim ve en sonunda sanırım VGA girişi yerine HDMI taktım sonuç aynıydı format dahi atsam PC NVIDIA driver kurulduktan sonra kafayı yemeye başlıyordu. Çok gariptir ki çözümü ekran kartının altına ilaç kutusu koyarak buldum. Bilgisayarım şu an 5 aydır düzgün çalışıyor. Bugün kasayı temizledikten sonra PC yine siyah ekran ve sinyal yok hatası verdi, bu sefer bilgisayar açılırken ekran kartını elimle yuvaya hafifçe bastırdım, ilaç kutusu da altında aynen duruyor(ekran kartı çok ağır kutu koymazsam aşağıya sarkıyor, kutu ile düz duruyor). Elimle yuvaya bastırdıktan sonra bilgisayar açıldı. Ancak içime bir kurt düştü. Temassızlık varsa ne yapmalıyım? Bu durumu başka bir şekilde nasıl çözerim? Benim tahminimce temassızlık var ancak sıkıntı nedir sizlerin görüşlerine de danışmak istedim.

Ekran kartı tam modeli: ASUS STRIX GeForce GTX 970 4 GB GDDR5.
Temel kart üreticisi: Gigabyte Technology.
Temel kart ürünü: Z170-D3H-CF

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorun ekran kartı değil, anakart. Ekran kartını taşıyabilecek PCI-E slotuna sahip değil belli ki. Değişiklik yapamıyorsanız altına destek koyarak kullanmaya devam edin.

Sorun @DemirKipi'nin dediği gibi anakart büyük ihtimal. Bir de ekran kartının PCI-e slotunu silgi ile silip artıkları temizledikten sonra tekrar deneyin.

Son düzenleme:
Sorun @DemirKipi'nin dediği gibi anakart büyük ihtimal. Bir de ekran kartının PCI-e slotunu silgi ile silip artıkları temizledikten sonra tekrar deneyin.
Sorun ekran kartı değil, anakart. Ekran kartını taşıyabilecek PCI-E slotuna sahip değil belli ki. Değişiklik yapamıyorsanız altına destek koyarak kullanmaya devam edin.
Şuan için PC açıldı, kullanabiliyorum. Sorun anakart olabilir demişsiniz buna şöyle bir eklenti yapabilirim PC toplama bi PC ve toplayan kişi bizzat bu işlerin içerisinde birisi kendi bilgisayarını toplamak olsun vb. gerçekten sorun ekran kartı diye düşünüyordum çünkü (ben donanımdan çok anlayan birisi değilim) Dönüşler için teşekkürler.
Peki BIOS güncellesem sıkıntı çözülür mü çünkü bu sıkıntı ilk yaşandığında PC açılırken gelen Ana kart resmi 1920x çözünürlükten 1024x çözünürlüğe geçti PC ilk sıkıntısını çektiği günden beri

Şuan için PC açıldı, kullanabiliyorum. Sorun anakart olabilir demişsiniz buna şöyle bir eklenti yapabilirim PC toplama bi PC ve toplayan kişi bizzat bu işlerin içerisinde birisi kendi bilgisayarını toplamak olsun vb. gerçekten sorun ekran kartı diye düşünüyordum çünkü (ben donanımdan çok anlayan birisi değilim) Dönüşler için teşekkürler.

Peki BIOS güncellesem sıkıntı çözülür mü çünkü bu sıkıntı ilk yaşandığında PC açılırken gelen Ana kart resmi 1920x çözünürlükten 1024x çözünürlüğe geçti PC ilk sıkıntısını çektiği günden beri
Bios güncel değilse güncelleyin. Ancak ben yazılımdan ziyade donanımsal bir sorun olduğunu düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı