Çözüldü Ekran kartındaki donanıma ayrılan bellek nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Osman13421

Femtopat
Daha fazla  
AMD Radeon 530 ekran kartımın donanıma ayrılmış belleği sizce yeterli mi yoksa sorunlu mu? Bugün oyuna girdiğimde oyun dondu ondan sonra internetim gitti kapat aç yaptım Wi-Fi geldi.

1660226370356.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Birçok entegre GPU, özel grafik kullanımı için bellek ayırmaktan kaçınır ve bunun yerine yalnızca daha verimli olan CPU ile paylaşılan belleği kullanmayı tercih eder.

Bu küçük miktardaki sürücüye ayrılmış bellek, Donanıma Ayrılmış Bellek ile temsil edilir.

Kaynak: Microsoft

Şimdi bu ne demek oluyor: Birincisi, sorduğunuz Donanıma Ayrılmış Bellek, sürücü için ayrılmış. GPU'nun VRAM olarak kullanması için değil.

İkincisi, bakmanız gereken kısım Adanmış GPU belleği. Bu da 2 GB. Yani GPU için 2 GB VRAM sabit olarak adanmış durumda. Bunun kendi belleği olup olmadığını bilmiyorum ama sanırım kendi belleği değil, sistemden ayırma.

Ekran kartınız bunu da geçerse ek 2 GB daha kullanabilir.

Peki günün sonunda bunlar ne anlam ifade eder? Koca bir hiç. Neden? Çünkü Radeon 530 giriş seviyesi bir GPU'dur ve kapasitesi bellidir. Siz buna isterseniz 10 GB verin değişen bir şey olmaz.

Burada bence asıl sorulması gereken soru neden 2021 sürüm bir sürücü kullandığınız...
Birçok entegre GPU, özel grafik kullanımı için bellek ayırmaktan kaçınır ve bunun yerine yalnızca daha verimli olan CPU ile paylaşılan belleği kullanmayı tercih eder.

Bu küçük miktardaki sürücüye ayrılmış bellek, Donanıma Ayrılmış Bellek ile temsil edilir.

Şimdi bu ne demek oluyor: Birincisi, sorduğunuz Donanıma Ayrılmış Bellek, sürücü için ayrılmış. GPU'nun VRAM olarak kullanması için değil.

İkincisi, bakmanız gereken kısım Adanmış GPU belleği. Bu da 2 GB. Yani GPU için 2 GB VRAM sabit olarak adanmış durumda. Bunun kendi belleği olup olmadığını bilmiyorum ama sanırım kendi belleği değil, sistemden ayırma.

Peki günün sonunda bunlar ne anlam ifade eder? Koca bir hiç. Neden? Çünkü Radeon 530 giriş seviyesi bir GPU'dur ve kapasitesi bellidir. Siz buna isterseniz 10 GB verin değişen bir şey olmaz.

Burada bence asıl sorulması gereken soru neden 2021 sürüm bir sürücü kullandığınız...

Çözüm

Bu küçük miktardaki sürücüye ayrılmış bellek, donanıma ayrılmış bellek ile temsil edilir.

Şimdi bu ne demek oluyor: Birincisi, sorduğunuz donanıma ayrılmış bellek, sürücü için ayrılmış. GPU'nun VRAM olarak kullanması için değil.

İkincisi, bakmanız gereken kısım adanmış GPU belleği. Bu da 2 GB. Yani GPU için 2 GB VRAM sabit olarak adanmış durumda. Bunun kendi belleği olup olmadığını bilmiyorum ama sanırım kendi belleği değil, sistemden ayırma.

Öncelikle teşekkür ederim önerdiğiniz bir sürüm var mıdır?

Geri
Yukarı