Ekran kartından cızırtı sesi geliyor

Yiğitrrr

Decapat
Daha fazla  
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoda ekran kartına telefon yakın bir şekilde ve kapağı açık olarak kaydettim böyle bir ses geliyor. Nedir acaba? FurMark testinde Max 60 derece gördü 8X'de ve sadece 99 kullanım gibi yüksek kullanımlarda yapıyor başlarda yoktu sanırsam ama gariptir ki FurMark'ta daha az ses geliyor. Forza'da falan daha belirgin. Cevaplarınızı bekliyorum bir de önceki soruma cevap verirseniz sevinirim :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam aynısı benim RTX 3060Ti'mda ETS 2 oynarken başıma geldi, bir arkadaş VSync açmamı önerdi, denediğimde cızırtı kesilmişti. Siz de oynadığınız oyunlarda VSync açmayı dener misiniz acaba?

Coil Whine (bobin fızıltısı) gibi duruyor, sıkıntı değildir. Olayı sadece ses çıkarmak. Performans konusunda bir kayba yol açmıyor.

İsterseniz garantiye falan gönderebilirsiniz ancak rahatsız etmiyorsa gerek yok.

.
Coil Whine (bobin fızıltısı) gibi duruyor, sıkıntı değildir. Olayı sadece ses çıkarmak. Performans konusunda bir kayba yol açmıyor.

İsterseniz garantiye falan gönderebilirsiniz ancak rahatsız etmiyorsa gerek yok.
Arkadaşın dediği gibi CW bu. Garantiye göndermenizi önermem çünkü ekran kartlarını garantiye gönderince ekran kartı stokta yok para iadesi yapalım diyorlar. :)

Coil whine.
Coil whine nedir: Elektromanyetik olarak indüklenen akustik gürültü, elektromanyetik olarak uyarılmış akustik gürültü veya daha yaygın olarak bobin vınlaması olarak bilinen, doğrudan elektromanyetik kuvvetlerin uyarımı altında titreşen malzemeler tarafından üretilen işitilebilir sestir.
Yüksek FPS'lerde veya ekran kartı aşırı zorlanırsa gelen bir ses.Psu'dan da gelir bazen ama zararı yok. Mesela bende de Minecraft'ta 500 FPS'leri geçince geliyor. Böyle yüksek FPS'li durumlarda V-Sync açıp FPS sabitlemek sorunu çözecektir.

Bazen fan sesi ve Coil Whine karışabiliyor. Fanları kontrol edin. Sürtme falan yoksa temizleyip deneyin. Yüksek devirde fanlar ses yapabilir. Coil Whine ise zararlı değildir. Sadece ses yapar. Yükte daha çok hissedilir.

Eklemek istedim fanlar çalışırken veya kapanırken birkaç kere trr trr titreme oluyor ve sonra düzeliyor. Fanlara kesinlikle bir şey temas etmiyor. Ekran kartı (RTX 2060)
Bazen fan sesi ve coil whine karışabiliyor. Fanları kontrol edin. Sürtme falan yoksa temizleyip deneyin. Yüksek devirde fanlar ses yapabilir. Coil whine ise zararlı değildir. Sadece ses yapar. Yükte daha çok hissedilir.

Yok hayır kesinlikle temas yok.

Bazen fan sesi ve Coil Whine karışabiliyor. Fanları kontrol edin. Sürtme falan yoksa temizleyip deneyin. Yüksek devirde fanlar ses yapabilir. Coil Whine ise zararlı değildir. Sadece ses yapar. Yükte daha çok hissedilir.

Hocam arkadaş sadece 99% gibi yüksek kullanımlarda ses çıktığını belirtmiş, bu bağlamda bence coil whine ama fan sesi için de kontrol yapılabilir dediğiniz gibi.

Coil whine.
Coil whine nedir: Elektromanyetik olarak indüklenen akustik gürültü, elektromanyetik olarak uyarılmış akustik gürültü veya daha yaygın olarak bobin vınlaması olarak bilinen, doğrudan elektromanyetik kuvvetlerin uyarımı altında titreşen malzemeler tarafından üretilen işitilebilir sestir.
Yüksek FPS'lerde veya ekran kartı aşırı zorlanırsa gelen bir ses. PSU'dan da gelir bazen ama zararı yok. Mesela bende de Minecraft'ta 500 FPS'leri geçince geliyor. Böyle yüksek FPS'li durumlarda V-Sync açıp FPS sabitlemek sorunu çözecektir.

Minecraft'ta 60 sabit onda sorunum yok dostum teşekkür ederim :) peki videodaki ses coil whine mi?
Hocam arkadaş sadece 99% gibi yüksek kullanımlarda ses çıktığını belirtmiş, bu bağlamda bence coil whine ama fan sesi için de kontrol yapılabilir dediğiniz gibi.

Sistem 1 yaşını doldurmadı daha ve sistemden tek şikayetim CPU ısınması yani sorun yok değil mi?

Sistemden tek şikayetim CPU ısınması yani sorun yok değil mi?

Hangi durumda kaç dereceye çıktığına bağlı bu soru. Ayrıca kasa ve soğutma da önemli. Bunları belirtirseniz daha sağlıklı bir yargıda bulunabiliriz. Daha da ileri gidersek işlemcinin çalıştığı frekans, voltaj değeri bunlar da önemli.

Geri
Yukarı