Ekran Kartından Görüntü Gidip Gidip Geliyor

bazinga

Hectopat
İyi günler arkadaşlar technopat'a yeni katıldım sayın Baltaş sayesinde :) Uzatmadan sorunuma geçiyim : Öncelikle ekran kartım Ati hd 4850 his turbo 512 mb tahmin edeceğiniz üzere oldukça eski bir ekran kartı ve son zamanlar da oyun sırasında (örneğin dota 2) görüntü karışıyor yani bir gidip geliyor sürekli ve çok hızlı bir şekilde. Araba sellektörü gibi diyeyim , alt yapıda oyun devam ediyor sesler oyunun devamlılığı sürüyor fakat görüntü bu halde olduğundan görev sonlandır yapmak durumunda kalıyorum. Ama oyunu açar açmaz olmuyor bu 3-4 maç oynanıyor sonra dota oynayanlar bilir inventory e girmeye kalktığımda bu sorun oluyor veya birinin profile bakmaya çalıştığımda. Sanırım ortak görüş ekran kartının ömrünün bitmiş olduğu olacaktır ama yine de yazılımsal bir hata olabilir mi? Ve de önerebileceğiniz bir ekran kartı var mı? Teşekkürler.

Öncelikle hoş geldin. Aslında yazılımsal sorun olabilir. Her zaman en güncel sürücüyü yüklemek lazım. AMD Graphics Drivers & Software – Download the latest drivers for your graphics products
Kart baya eski. Direct X 11 desteği yok. Ama eskiden böyle bir problem olmadı ise ve yeni başlamış bir problemse kartta ısı problemi de olabilir. Bunlara bakmak lazım. Sen bir kaç maç sonrasında oldu demişsin ve bana ısı sorunu gibi geliyor. Öncelikle sorunun başladığı zamanlarda ısı kaça çıkıyor bakabilir isen iyi olur. Ek olarak ekran kartı önerisi için şuan kullandığın sistemi ve güç kaynağını yazarsan bir de bütçeni belirtirsen güzel olabilir. :)

Cevabın için çok teşekkür ederim ve hoşbulduk :). Driver güncel, yeni dediğim yine en az bi 6-7 aydır olan bir şey. Kartta ısı problemi kesinlikle bence var nedeni ise standby da 75 derece yük altında 117 yi gördüm kasanın kapaklar açık vantilatör dayadım ısınmaması için ama ona rağmen en düşük 85 yük de. Sistemin ise şöyle : Gigabayte g41-combo motherboard - intel Q6600 quad-core 2.4 ghz işlemci - 8 gb 1333mhz kingston RAM - ati raedon hd 4850 512mb ekran kartı W7 64 bit işletim sistemi bir de vantilatör :p Güç kaynağı 460w everest. Farkındayım sistem çok harabe kaldı günümüze değişmesi lazım ama şu sıralar idare etse fena olmaz hani.

Sen kasana bir güzel hava tut, kompresörle falan. İşe yarar mı pek bilmiyorum ama ekran kartını söküp fanı falan iyice temizle. Termal macun yenile. Birde Windows 8 e geç. ;) Kısaca bir temizlik, bakım falan yap derim.
Eğer ki ekran kartı alacaksan da HD 7750, HD 7770 veya HD 7790 alabilirsin. Nvidia tarafından da GTX 650 Ti modelleri var.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı