Çözüldü Ekran kartından kıvılcım çıktı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

hastalikoFgame

Decapat
Makaleler
2
Yer
Kilis
Öncelikle selamünaleyküm arkadaşlar.
Sorun şu ki ekran kartı çok ısınıyordu. Çözüm olarak eski bir kasadan ve PSU'dan 75 mm fan söktüm. Fanların kablolarının uçlarını kesip birleştirdim şu şekilde.

1581763824374814328492.jpg

Sonra kasa içinde şu şekilde ekran kartının üstüne koydum.

15817640289681673724576.jpg

Fanlar ekran kartına vurmasın diye vidalarla yükselttim ve çalıştırdım. Ama vidalar ekran kartındaki devreler arasında elektrik iletti. Ekran kartından kıvılcım çıktı. Ne yapmak gerekir? Anında sistemi kapattım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Öncelikle selamünaleyküm arkadaşlar.
Sorun şu ki ekran kartı çok ısınıyordu. Çözüm olarak eski bir kasadan ve PSU'dan 75 mm fan söktüm. Fanların kablolarının uçlarını kesip birleştirdim şu şekilde.

Eki Görüntüle 501189

Sonra kasa içinde şu şekilde ekran kartının üstüne koydum.

Eki Görüntüle 501190

Fanlar ekran kartına vurmasın diye vidalarla yükselttim ve çalıştırdım. Ama vidalar ekran kartındaki devreler arasında elektrik iletti. Ekran kartından kıvılcım çıktı. Ne yapmak gerekir? Anında sistemi kapattım.
Akıllı adamsın aşma biraz tecrübe eksikliği var sende galiba xD öncelikle vidalar plastik olsaydı sorun yaşamazdın fakat metal metale temas edince iletkenlik oluşur ve kısadevere falan yapar. Karttan yanık izi yada kokusu aldıysan kartı unut. Şüpheliden makineyi açıp dene çalışıyorsa şükret. Makineyi açarsam yanarmı diye korkma o evreyi geçirdin zaten ya ekran gelecek yada gelmeyecek .
KS
hastalikoFgame

hastalikoFgame

Decapat
Makaleler
2
Yer
Kilis

Emir Dayı

Megapat
Moderatör
Makaleler
5
Yer
Yürürlüğe girdim
Alta koymak gerekirken niye üste koydunuz ki? Geçmiş olsun. Onboard dan görüntü almayı deneyebilirsiniz.

KS
hastalikoFgame

hastalikoFgame

Decapat
Makaleler
2
Yer
Kilis

android3

Hectopat
Makaleler
1
Metallerin elektriği ilettiğini bilmemeniz kötü olmuş. Derste anlatılırken "Hocam bunlar gerçek hayatta nerede karşımıza çıkacak" sorusuna cevap olmuş bu :)

Şaka bir yana yakınlarınızda tamirci varsa götürüp gösterin. Sadece direnç, kondansatör gibi komponentler bozulmuş ise tamir edilebilir belki. Geçmiş olsun.

KimBuGamzeli

Hectopat
Makaleler
1
Yer
System32
Tekrar dene bakalım görüntü verirse fanları çıkartır kullanırsın ama görüntü gelmezse on board ile görüntü almayı dene. Ama şunu da unutma bazen ekran kartı bozulduğunda anakartın kuzey köprüsünü de bozuyor. Aklında olsun.

Yukarı