Ekran kartını birinci kart olarak nasıl ayarlarım?

SaviorAngel™

Hectopat
Makaleler
2
Sistemde iki adat ekran kartı var ve bunlardan PCI-E x16 soketindeki birinci kart (yani Boot ekranı ve BIOS o monitörde) ve PCI-E x8 soketindeki kart ikinci kart fakat ben tam tersi olsun istiyorum, nasıl yapabilirim?
(Lütfen kabloları değiştir gibi çok zekice bir cevap vermeyin, biraz mantık sınırlarını zorlayan bir durumu denemeye çalışıyorum)
(9wh54 anakart modeli, 1.3.6 BIOS sürümü)

1. Crimson'da Değiştirilebilir Grafikler'i yapılandırabilmek için ilk olarak sağ üstten Sistem'e girin:

251129

2. Yine sağ üstten Geçişli Grafikler'e girin:

251130

• Açılan arayüzde işlem yapmak istediğiniz uygulama var ise sağındaki ok tuşuna basıp High Performance seçeneğini işaretleyin. Bu adımdan sonra oyun harici ekran kartınızla çalışacaktır.

251131

• Aradığınız uygulama listede yoksa "Çalışan Uygulamalar" butonuna tıklayıp "Kurulmuş Profilli Uygulamalar" bölümüne geçiş yapın.

251134

• Açılan ekrandan uygulamayı bulup aynı şekilde sağındaki oka tıklayıp High Performance seçeneğini işaretleyin.

251135

• Eğer bu ekranda da uygulamanızı bulamadıysanız sağ üstten Gözat seçeneğine tıklayıp uygulamanızı ekleyin.

251138

• Hemen ardından uygulamanız bu ekrana ve bir önceki Çalışan Uygulamalar ekranına eklenecektir. Aynı işlemi yeniden uygulayın. Ok tuşuna basıp High Performance seçeneğini işaretleyin.

251139

İşlem tamam. Bu işlem sonrasında uygulama artık AMD ekran kartı ile çalışmalı.
  1. Önceki adımlarda belirtilen Kurulmuş Profilli Uygulamalar bölümünden uygulamaların hangi GPU ile çalıştığını kontrol edebilirsiniz.

251141

Nvidia için:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

1. Crimson'da Değiştirilebilir Grafikler'i yapılandırabilmek için ilk olarak sağ üstten Sistem'e girin:

251129

251130

• Açılan arayüzde işlem yapmak istediğiniz uygulama var ise sağındaki ok tuşuna basıp High Performance seçeneğini işaretleyin. Bu adımdan sonra oyun harici ekran kartınızla çalışacaktır.

251131

• Aradığınız uygulama listede yoksa "Çalışan Uygulamalar" butonuna tıklayıp "Kurulmuş Profilli Uygulamalar" bölümüne geçiş yapın.

251134

• Açılan ekrandan uygulamayı bulup aynı şekilde sağındaki oka tıklayıp High Performance seçeneğini işaretleyin.

251135

• Eğer bu ekranda da uygulamanızı bulamadıysanız sağ üstten Gözat seçeneğine tıklayıp uygulamanızı ekleyin.

251138

• Hemen ardından uygulamanız bu ekrana ve bir önceki Çalışan Uygulamalar ekranına eklenecektir. Aynı işlemi yeniden uygulayın. Ok tuşuna basıp High Performance seçeneğini işaretleyin.

251139

1. Önceki adımlarda belirtilen Kurulmuş Profilli Uygulamalar bölümünden uygulamaların hangi GPU ile çalıştığını kontrol edebilirsiniz.

251141

Nvidia için:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Windows içerisinden çözülmez (çünkü başka işletim sistemlerinde de aynı şekilde), yine de sağolun (zaten bu şekilde ayarlıydı bende, denemiştim).

251129

251130

251131

251134

251135

251138

251139

251141

Nvidia için:
Yazılım olarak AMD galiba değiştirdi kendisini. Crimson yok artık.

AMD kısmını bilmiyorum, NVIDIA kullanıyorum uzun zamandır, sanırsam hep aynı arayüz idi.
Yine kendi ekran kartımdan verim alamıyorum ama eski yazılımda oyun oynarken "ben kasacağım bir süre ona göre hazırlıklı ol" sinyallerini veriyordu GPU. Şimdi sürpriz çıkışlar yapıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı