Ekran kartının soldan ikinci rakamı en az 6 mı olmalı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

29233

Kilopat
Ekran kartı almadan önce bize verdiği GB değerinden çok CPU değerinin daha önemli olduğunu biliyoruz ancak bu "soldan ikinci rakam 6'dan az olmamalı" konusuna aklım takıldı. AMD'nin ekran kartlarında yeni nesil GTX 850M örnek verecek olursak o zaman 780 serisi bundan daha iyi bir performans mı sağlıyor? Yada Nvidia'nın yeni nesli 9000'di herhalde, bu konu hakkında aydınlatırsanız sevinirim. Yoksa bir şehir efsanesi mi?:)

Son düzenleyen: Moderatör:
NVidia kartlarda ortadaki rakama bakılır. Örneğin Gtx 750. Ortadaki rakamı 5. Yani giriş seviye bir ekran kartı. Başındaki 7 ise bize neslini gösteriyor. Örnek olarak Gtx 650 ile 750 hemen hemen aynı seviye kartlar olmalarına rağmen 750 daha yeni nesil olduğundan 750 almanız önerilir. Ayrıca sonunda 'm' bulunan kartlar laptoplar içindir. Ayrıca Gtx 780 tabii ki 850 den daha performanslıdır çünkü birinin ortadaki rakamı 5, diğerinin 8.

Öncelikle cevap verediğin için teşekkür ederim, bi gtx 780 de sorunsuz bi şekilde 30 fps de misal bi oyun oynama şansım varmı yani nesil oyunlar'da yada 2 sene sonra artık ne çıkarsa :) bunun haricinde bu özelliklere sahip tam oyun bilgisayarı değil'de yarı yarıya (çünkü gamer laptopların şeklini beğenmiyorum )

Gtx 780 Şu an ve gelecek 4-5 yıldaki tüm oyunları 1920x1080 çözünürlükte 30 Fps üstü oynatır. Hiç derdin olmasın.

Soldan 2. rakam olayı yeni başlayanlar için. Nvidia için en az 6, AMD için en az 7 olması lazım. Tabikide bu değerler hardcore oyuncular için. Bütçesi yetmeyen olursa R7 260X veya GTX 750 önerebiliriz. M ibaresi laptoplar içindir ve sana şöyle söyleyim. Laptoplardaki GTX 880M, masaüstündeki GTX 760'a eşit.

Hayır şehir efsanesi değil elbette. Ancak en pratik bilgi olarak bunu sunabiliyoruz insanlara. Ayrıca zaten soldan ikinci rakam GPU hakkında bize en çok bilgiyi veren rakamdır. Yani efsane değil. Örneğin GTX 780M, GTX 850M'den daha performanslıdır. Veya HD 6870, HD 7730'dan daha performanslıdır.

Şu anda bilgiyle doldum gerçekten. Ne zamandır merak ediyordum ve beni 3-4 sene 780'in götürmesi gerçekten mutlu etti. Bu efsaneyi rafa kaldırmıyoruz o zaman. :) Aydınlattığınız için teşekkürler.

GTX 780 rafa kalkar mı hiç? :) Cevap alındığına göre konuyu kilitliyorum. İyi sosyaller...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı