Ekran kartının VRAM'inin fazla olması neye yarar?

odunq

Hectopat
Daha fazla  
Ekran kartlarının VRAM'in yüksek olması ne fayda sağlıyor? Mesela diyelim RX580'de 4 GB ile 8 GB VRAM'in ne farkı var?

Son düzenleyen: Moderatör:
@odunq kartların kas gücü aynıysa evet. RX 580 4 GB ile 8 GB aynı çekirdeklere, işleme ünitelerine sahip ve 3 GB VRAM kullanan bir oyunda performansları aynı olur. Mesela bir de GTX 1060 3 GB ile 6 GB var. 1060 6 GB VRAM'den ayrı olarak daha fazla çekirdeğe ve işleme ünitesine sahip olduğu için her koşulda daha iyi performans veriyor.
Ben VRAM dışında tamamen aynı özelliğe sahip kartlar için sordum zaten. Tabi ki diğer özellikler fark yaratacak ama aynı kartın 4GB olana ile 8GB olanı arasındaki fark biri 100 FPS veriyorsa diğeri 200 veriyor şeklinde değil kesinlikle. Ama hep böyleymiş gibi biliniyor veya anlatılıyor.

Ben VRAM dışında tamamen aynı özelliğe sahip kartlar için sordum zaten. Tabi ki diğer özellikler fark yaratacak ama aynı kartın 4GB olana ile 8GB olanı arasındaki fark biri 100 FPS veriyorsa diğeri 200 veriyor şeklinde değil kesinlikle. Ama hep böyleymiş gibi biliniyor veya anlatılıyor.

Hayır tabii ki. Ben 5500 XT 8 GB kullanıyorum, VRAM'e çok aç bir oyunda (6 GB veya üzeri) %10-15'leri bulabiliyor bu fark bazen ama onun dışında performansları 4 GB ile birebir aynı.

Geri
Yukarı