Ekran kartının Watt değeri nasıl yükseltilir?

Belli ki arkadaş risklerini bilmiyor. Çözüm sağlamak sizce bu mu? Gücü arttırıp makineyi yakalım ama çözümü sunmuş oluruz sonuçta. Tebrikler.

Hocam yurtdışındaki modellerde sanıyorum 80W olan modeli de var ancak ülkemizde sadece 60 olan satılmış.

Arkadaşın önerdiği yolu deneyebilirsiniz ancak sorun yaşarsanız cihaz zarar görebilir ve sorun garanti kapsamına girmez.

Oynadığınız oyunlarda ne performans alıyorsunuz? Benim 3050 80+15. En azından gerçekçi kıyaslama yapabilirsiniz risk almaya değip değmeyeceği konusunda.
Hocam benimki en fazla kaç destekliyor inanın bilmiyorum ama 60 watt olduğunu biliyorum oyunlarda en fazla 60 watt görüyorum kaç desteklediğini nasıl öğrenebilirim ve sizinki nasıl 95 watt çok iyi değer gerçekten 3060 süper gücünde falandır herhalde sizinki

Peki size sorarım bi dahakine iyi forumlar. :)
Estağfurullah. Sadece siz işinizi bilerek güvenle yapabilirsiniz ancak sizle aynı deneyime sahip olmayan arkadaşlar sorun yaşayıp çözemeyebilirler. İfade için kusura bakmayın.
Hocam benimki en fazla kaç destekliyor inanın bilmiyorum ama 60 watt olduğunu biliyorum oyunlarda en fazla 60 watt görüyorum kaç desteklediğini nasıl öğrenebilirim ve sizinki nasıl 95 watt çok iyi değer gerçekten 3060 süper gücünde falandır herhalde sizinki
Hocam en net bilgiyi HP müşteri hizmetleri sağlar. Uygun bir vakitte arayıp öğrenin. Cihazlar için W değeri belirlenirken soğutma performansı büyük önem taşıyor. Üreticiler cihazın soğutma performansına göre bu değerleri belirliyor. Benim cihazım 95W ile çalışırken dahi 82-83 derecelerde kalabiliyor. Sizin cihazınızın soğutması bunu kaldıracak düzeyde değilse W değeri buna uygun ayarlanıyor. 3060 gücünde değil cihazım tabiki :) Sadece 3050'li cihazlar içerisinde en güçlülerden birisi.

Lakin şunu da unutmamakta fayda var; 60W değeri canınızı sıkabilir performans anlamında ama her şey parasına göre. Sizin cihazınız benimkine göre çok daha uygun fiyatlı. O yüzden fiyat/performans olarak düşünün bu işi. Ben neredeyse 12K ödedim, ona göre performans alıyorum 3050'den.

Estağfurullah. Sadece siz işinizi bilerek güvenle yapabilirsiniz ancak sizle aynı deneyime sahip olmayan arkadaşlar sorun yaşayıp çözemeyebilirler. İfade için kusura bakmayın.

Hocam en net bilgiyi HP müşteri hizmetleri sağlar. Uygun bir vakitte arayıp öğrenin. Cihazlar için W değeri belirlenirken soğutma performansı büyük önem taşıyor. Üreticiler cihazın soğutma performansına göre bu değerleri belirliyor. Benim cihazım 95W ile çalışırken dahi 82-83 derecelerde kalabiliyor. Sizin cihazınızın soğutması bunu kaldıracak düzeyde değilse W değeri buna uygun ayarlanıyor. 3060 gücünde değil cihazım tabii ki :) sadece 3050'li cihazlar içerisinde en güçlülerden birisi.

Lakin şunu da unutmamakta fayda var; 60W değeri canınızı sıkabilir performans anlamında ama her şey parasına göre. Sizin cihazınız benimkine göre çok daha uygun fiyatlı. O yüzden fiyat/performans olarak düşünün bu işi. Ben neredeyse 12K ödedim, ona göre performans alıyorum 3050'den.

Hocam aradıktan sonra işlemi nasıl yapacağım ve işlemden sonra garanti dışına mı çıkıyor cihaz.

Hocam aradıktan sonra işlemi nasıl yapacağım ve işlemden sonra garanti dışına mı çıkıyor cihaz.
Öncelikle arayıp değeri teyit edin. Sonrasında işlemi yapmaya karar verirseniz daha detaylı araştırmanız gerekebilir. Riskler ve karşılığında alınan performans artışını araştırırsınız. Örneğin 3-5 FPS artışı alınıyorsa o riski almaya değmeyebilir.

Öncelikle arayıp değeri teyit edin. Sonrasında işlemi yapmaya karar verirseniz daha detaylı araştırmanız gerekebilir. Riskler ve karşılığında alınan performans artışını araştırırsınız. Örneğin 3-5 FPS artışı alınıyorsa o riski almaya değmeyebilir.

Hocam internetteki 75 Watt olan 3050 ile aralarında 10 12 FPS farkı var

Hocam destek ekibi ile wp üzerinden iletişime geçtim 65 Watt olarak yazdılar garanti dışı bilmem ne de dediler bundan kaynaklı sorun olursa. Sizce 65 Watt'a çekmeye değer mi?

Son düzenleme:
Hocam internetteki 75 Watt olan 3050 ile aralarında 10 12 FPS farkı var

Hocam destek ekibi ile wp üzerinden iletişime geçtim 65 Watt olarak yazdılar garanti dışı bilmem ne de dediler bundan kaynaklı sorun olursa. Sizce 65 Watt'a çekmeye değer mi?
Öncelikle sizin kart 60 mı yoksa 65'te mi çalışıyor ondan emin olmak lazım. Afterburner'ı indirip OSD göstergelerine GPU W değerini ekleyerek görebilirsiniz. Hiç yapmadıysanız YouTube'da kullanımıyla ilgili çok fazla içerik var MSI Afterburner'ın.
Eğer 65W ise benim tavsiyem 75'e çekmeyin. Çüknü performans direkt olarak W değeri ile ölçümlenebilir bir durum değil. Muhtemelen sizin cihazınız izlediğiniz videodaki cihazlardan daha fazla ısınacağı için o değerlerde, alacağınız performans artışı da 10-12 FPS olmayacak.

Bir diğer dille şöyle anlatabilirim; benim cihazımla kıyaslarsak, 65W güç ile çalışırken cihazım soğutma performansı sayesinde GPU 55-60 derecelerde çalışabiliyorken sizde ısı değerleri 70-75 olabilir. Bu ısı farklılığı stabil bir performansı etkileyecektir. AYnı oyunda ben örneğin 70FPS alıyorsam siz 65 alabilirsiniz. Watt değerleri birebir aynı olmasına rağmen soğutma performansı alınan FPS değerlerini etkileyecektir(Rakamları örnek için kullandım)

Programı indirdikten sonra test etmek isterseniz arkadaşın yukarıda anlattığı gibi yapabilirsiniz. Ancak müşteri hizmetlerinin de dediği gibi olası bir sorunda cihaz garanti dışı kalabilir.
Tüm bunlara rağmen yapmayı düşünürseniz arkadaşın tecrübelerine dayanarak daha kapsamlı bir yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Öncelikle sizin kart 60 mı yoksa 65'te mi çalışıyor ondan emin olmak lazım. Afterburner'ı indirip OSD göstergelerine GPU W değerini ekleyerek görebilirsiniz. Hiç yapmadıysanız YouTube'da kullanımıyla ilgili çok fazla içerik var MSI Afterburner'ın.
Eğer 65W ise benim tavsiyem 75'e çekmeyin. Çüknü performans direkt olarak W değeri ile ölçümlenebilir bir durum değil. Muhtemelen sizin cihazınız izlediğiniz videodaki cihazlardan daha fazla ısınacağı için o değerlerde, alacağınız performans artışı da 10-12 FPS olmayacak.

Bir diğer dille şöyle anlatabilirim; benim cihazımla kıyaslarsak, 65W güç ile çalışırken cihazım soğutma performansı sayesinde GPU 55-60 derecelerde çalışabiliyorken sizde sıcaklık değerleri 70-75 olabilir. Bu ısı farklılığı stabil bir performansı etkileyecektir. AYnı oyunda ben örneğin 70FPS alıyorsam siz 65 alabilirsiniz. Watt değerleri birebir aynı olmasına rağmen soğutma performansı alınan FPS değerlerini etkileyecektir(Rakamları örnek için kullandım)

Programı indirdikten sonra test etmek isterseniz arkadaşın yukarıda anlattığı gibi yapabilirsiniz. Ancak müşteri hizmetlerinin de dediği gibi olası bir sorunda cihaz garanti dışı kalabilir.
Tüm bunlara rağmen yapmayı düşünürseniz arkadaşın tecrübelerine dayanarak daha kapsamlı bir yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Hocam OSD de ekli zaten ben en fazla 62 gördüm ama onun dışında hep 60 Watt
1.png

öncelikle bilgisayarın hp sitesinde yazdığı kadarıyla 60+15 wat değerinde gönül isterki 80+15 waat değerindeki karttan olsun ama değil neyse yukarıdaki bahsedilen programla enerji akışını arttıramazsın limiti neyse odur bunu yazımlıla değil donanımsal olarak müdahale etmek gerekiyor fazla akım gittiğinde korumaya alıyor bazı devre elemanları neyse sonuç olarak ekran kartın 80 watlık versiyonlar ile yaklaşık yüzde 5 10 gibi bir fps kaybı yaşata bilir ki buda okadarda önemli değil bugun 1650 ti pcler bile olmuş 10 bin tl, kötü bir piyasa var ortada ben ec2021nt versiyonunu aldım gayet iyi...

Arkadaşlar iyi günler öncelikle herkese. Ben RTX 3050 ekran kartımın Watt değerini yükseltmek istiyorum bu mümkün müdür? 60 Watt şu anda 75 Watt yapmak istiyorum mümkünse nasıl yapabilirim?
Vbios uptade

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı