Ekran kartları işlemcilere karşı!

Hakan SARI

Hectopat
Daha fazla  
Ne zamandır şu konu aklımda bugün yazmaya fırsatım oldu. Bundan 10-15 sene önce hatta fazla uzaklaşmaya gerek yok, sadece 5 sene önce sistem toplarken işlemciden kısar alabildiğimiz kadar güçlü ekran kartları alırdık. Çünkü pahalı işlemcilerin oyunlarda sağladığı pek katkı yoktu. Darboğaz nedir bilmezdik bile.

Ama bu sene, geçen sene aldığım i5 6500 işlemcili sistemin yanına GTX 1070 ekran kartı ekledim. Ve sonuç can sıkıcı oldu. Tamam, her oyunda sorun yok ama gta v, dirt rally gibi oyunlarda 1080p de ufak da olsa darboğaz yaşattı işlemci. Para verip tam performans alamayınca can sıkıyor haliyle ve geçen hafta işlemciyi i7 7700 ile değiştirdim ve araştırmaya başladım. Karşıma şu sonuçlar çıktı:

Kaby lake i7 7700 ve 5 yıl önceki muadili sayılabilecek olan işlemci Ivy bridge i7 3770 karşılaştırması:
UserBenchmark: Intel Core i7-3770 vs i7-7700

Peki ekran kartları tarafında ne olmuş? İşte GTX 1070 ve 5 yıl önceki muadili GTX 570 arasındaki karşılaştırma:
UserBenchmark: Nvidia GTX 1070 vs 570

Sonuç olarak işlemci tarafında performans artışı sadece %23 iken ekran kartı tarafında %248 ! Yani tam 3.5 kat performans artışı! Karşılaştırmalar tam denk gelemeyebilir ama artışlardaki devasa fark gözden kaçmasın. Bu karşılaştırmaları passmark ya da gerçek dünya oyun testleriyle yaptığınızda da benzer sonuçları görebilirsiniz:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Niyetim tartışma çıkarmak değil. AMD'nin Ryzen işlemcilerini çıkardığı şu günlerde diliyorum ki rekabette hiçbir zaman biri diğerinden üstün olmaz. Son olarak arkadaşımın 10 yıl önce söylediği söz aklıma geldi: "AMD eğer 64 bit mimarili işlemciler çıkarmasa Intel bize hala pentium 4 işlemcileri satacaktı."

Son düzenleyen: Moderatör:
"AMD eğer 64 bit mimarili işlemciler çıkarmasa Intel bize hala pentium 4 işlemcileri satacaktı."
Bu sözü çok beğendim, sakıncası yoksa imzamda kullanabilir miyim? Ayrıca arkadaşınızın varsa Technopat'taki ismini veya gerçek ismini öğrenmek istiyorum. İmzanın yanına arkadaşınızın ismini yazmak istiyorum.

Intel'in temeli benim gözümde Core2 Duo ve Quad serisine dayanıyor. Bundan daha sonra çıkan işlemciler (i3 650 vs.) çöptü, sonradan gelişti. Gel görki Quad ve Extreme işlemcileri O.C ile günümüz çakma i3 ve i5 işlemcilerine kafa tutuyor.

Konuya dönecek olursak, 2-3 sene öncesine kadar bile durum dediğiniz gibiydi. Bu rekabet devam ederse, bu sorun ortadan kalkar. (y)

Bu sözü çok beğendim, sakıncası yoksa imzamda kullanabilir miyim? Ayrıca arkadaşınızın varsa Technopat'taki ismini veya gerçek ismini öğrenmek istiyorum. İmzanın yanına arkadaşınızın ismini yazmak istiyorum.

Intel'in temeli benim gözümde Core2 Duo ve Quad serisine dayanıyor. Bundan daha sonra çıkan işlemciler (i3 650 vs.) çöptü, sonradan gelişti. Gel görki Quad ve Extreme işlemcileri O.C ile günümüz çakma i3 ve i5 işlemcilerine kafa tutuyor.

Konuya dönecek olursak, 2-3 sene öncesine kadar bile durum dediğiniz gibiydi. Bu rekabet devam ederse, bu sorun ortadan kalkar. (y)

Sözü kullanabilirsin sorun olmaz, dert etmez böyle şeyleri. Anonim olarak paylaşabilirsin.

Yani asıl maksat bir firmayı kötülemek değil. Rekabet olmamasının sonucu bu ve Intel yerinde AMD de olsa farklı olmazdı diye düşünüyorum. Ticari kuruluşlar bunlar. Keşke birkaç firma daha olsa da rekabet daha çok kızışsa. 2015'de çıkan Skylake'den sonra belkediğimiz 10 nm Cannonlake işlemciler 2018'i bulacak belli ki:
Intel Cannonlake 2017 Yılına Ertelendi - Technopat

Kesinlikle haklısınız intel in tekelleşmesi öyle bir hal aldı ki nerdeyse %5-10 luk farkla hatta belki daha az her sene yeni nesil diye bizi yiyerek işlemci piyasaya sürüyor ve her seferinde pin değiştiriyorlarki anakartta satılsın her türlü biz kazanalım. Ama tabiki bunun en büyük suçlusu Amd çünkü intel le şu son yıllarda hiç bir şekilde rekabet edemedi işlemci kısmında ve bunun zararı asıl bize oldu. Şöyle örneklendiriyim dolar kurununda etkisi var ama bir i3 işlemciye 500-600 lirayı verir olduk. Umarım Amd ryzen serisi ile iyi bir çıkış yakalayarak intel i sarsar ve bu iğrenç politikaya son vermesine sebep olur.

Ekran kartı piyasasın da rekabet AMD ile Nvidia arasında kıran kırana geçtiği için çıkan ürünlerin kalitesi ve performansı işlemci sektörüne göre çok daha fazla bir ilerleme katediyor. İşlemci piyasasın da yıllardır İntel hegemonyası nedeniyle teknolojik gelişim ve performans iyileştirmeleri her bir önceki nesile göre %10-15 civarlarında artış sergiliyordu, durum bundan ibaret.

Ekran kartlarının işlemcilere nazaran bu derece performansının yükselmesinin sebebi oyun üreticilerinin bunu dayatmasından dolayı arz talep tanıtım reklam kaynaklı olduğu aşikardır. İşlemci ne kadar güçlü olursa olsun eğer ekran kartı güçlü değilse ticari kullanım haricinde o sistemin albenisinin olmadığını işlemci tasarlayanlar gayet iyi biliyorlar. Bu yüzden en güçlü işlemcileri mimarlar piyasadaki en güçlü ekran kartının gereksinimine göre tasarlıyor fazlasına ihtiyaç duymuyor.

AMD bugüne kadar büyük oynamadığı için Intel egemenliğinin sonucu. x86'ın mimarı Amd cephesine katılınca işler nasılda birden ters döndü hayret doğrusu. Yıllardır koskoca milyar dolarlık firmanın yapamadığını tek başına yaptı.

Sözü kullanabilirsin sorun olmaz, dert etmez böyle şeyleri. Anonim olarak paylaşabilirsin.

Yani asıl maksat bir firmayı kötülemek değil. Rekabet olmamasının sonucu bu ve Intel yerinde AMD de olsa farklı olmazdı diye düşünüyorum. Ticari kuruluşlar bunlar. Keşke birkaç firma daha olsa da rekabet daha çok kızışsa. 2015'de çıkan Skylake'den sonra belkediğimiz 10 nm Cannonlake işlemciler 2018'i bulacak belli ki:
Intel Cannonlake 2017 Yılına Ertelendi - Technopat
Haklısın. Firma artarsa faydası bize.

Yeni konular

Geri
Yukarı