Ekran kartları stoklara ne zaman gelir?

Youtube da guzel bir kanal distributorler ile telefon gorusmesi yapmisti,gordugum kadariyla onlarda bu yila pek olumlu bakmiyorlar gibi.Uretim azligi ve gemi ucretlerinin yuksekliginden bahsettiler.Isin icine en buyuk sebep olarak madencilikte eklendigi icin piyasa sacma sapan bir halde devam edecek gibi ama umarim bu madencilik olayini en kisa zamanda ekran kartlarindan bir sekilde ayirirlar.3000-4000 TL lik karta 8-10.000 TL vermek sacmanin da sacmasi bir olay.

Youtube da guzel bir kanal distributorler ile telefon gorusmesi yapmisti,gordugum kadariyla onlarda bu yila pek olumlu bakmiyorlar gibi.Uretim azligi ve gemi ucretlerinin yuksekliginden bahsettiler.Isin icine en buyuk sebep olarak madencilikte eklendigi icin piyasa sacma sapan bir halde devam edecek gibi ama umarim bu madencilik olayini en kisa zamanda ekran kartlarindan bir sekilde ayirirlar.3000-4000 TL lik karta 8-10.000 TL vermek sacmanin da sacmasi bir olay.
Sizce ne yapmalıyım? 4.5k fiyata gtx 1660 ventux xs mi alayım yoksa fırsat mı kovalayayım? Üniversite 1. sınıf öğrencisiyim hazır evdeyken çatır çatır oyun da oynamak istiyorum ama çok kararsızım.

Bu konuda tabiki karari siz vereceksiniz,ihtiyacinizin ne boyutta oldugunu ve alternatiflerinin olup olmadigini degerlendirin derim.Madencilik baslamadan once 2500-3000 TL civarinda GTX 1660 Super bulabiliyorduk ben de o zamanlar 1650S yerine az uzerine koyup almadigima cok pismanin acikcasi, ama bence alternatif oyun oynayabileceginiz urunlere bakin mesela oyun oynamak icin Xbox Series S+gamepass ya da uygun bir PS4 su donemdeki en mantikli sistem. Herzaman oncelik PC dir benim icin de ama bu piyasada alacak olsaydim kesinlikle almazdim dedigim gibi yapardim.Daha sonra satip guzel bir pc toplanabilir.

Ekran kartlarının oyuncu kesime tamamen kapanacağı da bir ihtimal olduğundan geforce now'a ciddi bir yatırım yapıyorlar şu an. Etherium'un düşüşünün ardından altcoin kazım ihtimaline karşı halihazırda var olan bulut oyunculuk sistemi geliştiriliyor. Oyuncuların madencilerden sıyrılıp kartlara ulaşma ihtimalini bot kullanımından dolayı milyonda bir olarak görüyorum. Hatta haftalık ücretli abonelikler üzerinden çoklu gpu düşürme bot yazılımlarına üyelik dahi yaygınlaştığı için hiçbir oyuncu bunlarla uğraşmaz. Hazır sistem satılan pcleri satın aldıklarını, laptoplarla kazım işlemi yaptıklarını, ps5 grafik bağdaştırıcı(!)/Apple M1 kullanarak mining yapıldığını, CMP sistemlere rağmen oyuncu kartlarına yöneleceklerini, hatta piyasaya %50 kısıtlamalı sürülen rtx 3060 un dahi kilidini kırdıklarını biliyoruz. Bu durumda gelecek adına oyuncuların bulut depolama sistemleri dışında pek bir şansı kalmayacağını düşünüyorum. Maden ekibi 2022 yazına kadar kazım potansiyeli olduğunu söylüyor. Umarım yanılırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı