Ekran kartlarının 0 dB teknolojisi nasıldır?

orhankanak

Femtopat
Arkadaşlar merhaba 2 sorum olacaktı.

1-) bildiğimiz üzere ekran kartlarında 0 desibel teknolojisi var artık ve belli bir dereceye kadar çalışmıyor. Yani sürekli boştayken 30-35 derece çalışması gereken kart 45-50 derecelerde oluyor ve 55-60 olursa fanlar çalışıyor. Şimdi sorum şu, bir kartın sürekli 45-50 derecelerde olması (belki bir tık daha fazla) ve fan ömründen kazanmak mı daha mantıklı, yoksa fan ömrünü kısaltıp 30-35 derecelerde çalışması mı? Sonuçta fan ömrü biterse internette Aliexpress'te orada burada ekran kartı fanları alınabiliyor çok uçuk fiyatlar olmayacak şekilde. Özellikle Arctic markasınınkiler bayağı iyiymiş diye duydum. Zaten garanti bitene kadar anca ölür fanlar. Sizce 0 dB'de mi kullanmalıyım yoksa açık mı kalsın sürekli? (Fan sesi beni rahatsız etmiyor.)

2-) Benim kart ROG STRIX ve performans modunda yani 0 desibel modu kapalı. Gayet düzgün çalışıyor fakat çok nadiren farkediyorum oyun oynarken bir anda ses yükseliyor bir bakıyorum ekran kartına 81-82 derecelere çıkmış fanları maksimuma almış, onu düşürmeye çalışıyor sonra hemen 60'lara falan düşüyor. Tweak 2 kullanıyorum özel fan curve yapmadım, defaulltta şu anda. Bu arada olan bir şey mi yazılımsal bir sıkıntı olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
1-) bildiğimiz üzere ekran kartlarında 0 desibel teknolojisi var artık ve belli bir dereceye kadar çalışmıyor. Yani sürekli boştayken 30-35 derece çalışması gereken kart 45-50 derecelerde oluyor ve 55-60 olursa fanlar çalışıyor. Şimdi sorum şu, bir kartın sürekli 45-50 derecelerde olması (belki bir tık daha fazla) ve fan ömründen kazanmak mı daha mantıklı, yoksa fan ömrünü kısaltıp 30-35 derecelerde çalışması mı? Sonuçta fan ömrü biterse internette Aliexpress'te orada burada ekran kartı fanları alınabiliyor çok uçuk fiyatlar olmayacak şekilde. Özellikle Arctic markasının bayağı iyiymiş diye duydum. Zaten garanti bitene kadar anca ölür fanlar. Sizce 0 dB'de mi kullanmalıyım yoksa açık mı kalsın sürekli? (Fan sesi beni rahatsız etmiyor.)
75 derece ve üstünü görmedikçe ekran kartı fanlarınızı çalıştırmanıza gerek yok.
2-) Benim kart ROG STRIX ve performans modunda yani 0 desibel modu kapalı. Gayet düzgün çalışıyor fakat çok nadiren farkediyorum oyun oynarken bir anda ses yükseliyor bir bakıyorum ekran kartına 81-82 derecelere çıkmış fanları maksimuma almış, onu düşürmeye çalışıyor sonra hemen 60'lara falan düşüyor. Tweak 2 kullanıyorum özel fan curve yapmadım, defaulltta şu anda. Bu arada olan bir şey mi yazılımsal bir sıkıntı olabilir mi?
ROG ekran kartlarının bu sıcaklığa çıkması hiç normal değil, termal macun ve ped yenilemesi yapmanızı öneririm. Arctic Mx-4 2019 olabilir.

Geri
Yukarı