Ekran video kaydediciler algılanabilir mi?

Makaleler
2
Merhaba, bir Online mülakata gireceğim, kamera karşısında çok heyecanlanan birisiyim. Bu nedenle mülakattan evvel ekran görüntü kaydedicisi ile kayıt alıp mülakattan sonra bir hata yaptım mı diye kontrol etmek istiyorum ama acaba tarayıcı üzerinden gireceğim sistem kullandığım programı algılayabilir mi? Böyle bir şey mümkün mü? OBS kullanmayı düşünüyorum. Teşekkürler.

Web tarayıcıları sandboxed (korumalı) sistemlere sahip. Bir website sizin hangi uygulamayı kullandığınızı ancak sizin sistemden gelen bir raporla öğrenebilir. Eğer 3. parti bir program indirmediyseniz sıkıntı çıkacağını sanmıyorum.

Merhaba, bir Online mülakata gireceğim, kamera karşısında çok heyecanlanan birisiyim. Bu nedenle mülakattan evvel ekran görüntü kaydedicisi ile kayıt alıp mülakattan sonra bir hata yaptım mı diye kontrol etmek istiyorum ama acaba tarayıcı üzerinden gireceğim sistem kullandığım programı algılayabilir mi? Böyle bir şey mümkün mü? OBS kullanmayı düşünüyorum. Teşekkürler.
Teknik kısmını bilmem ama hayat tavsiyesi olarak böyle birşey yapmayın derim. Karşı taraf sizi ilk defa görüyor ama siz kendinizi biliyorsunuz ve karşı tarafta ne kadar iyi etki yaratmış olursanız olun kendinizi izlediğinizde mutlaka hayal kırıklığına uğrayacaksınız ve moraliniz bozulacak. İşkence etmeyin kendinize, girin mülakata, çıkın, bir çay koyun rahatlayın.

Çok teşekkür ederim. 💚
Teknik kısmını bilmem ama hayat tavsiyesi olarak böyle birşey yapmayın derim. Karşı taraf sizi ilk defa görüyor ama siz kendinizi biliyorsunuz ve karşı tarafta ne kadar iyi etki yaratmış olursanız olun kendinizi izlediğinizde mutlaka hayal kırıklığına uğrayacaksınız ve moraliniz bozulacak. İşkence etmeyin kendinize, girin mülakata, çıkın, bir çay koyun rahatlayın.
Biraz takıntılıyım, sonuç gelene kadar kafayı yiyebilirim, o yüzden muhakkak görmeliyim.
Sorun olmaz. Ayrıca karşı taraf bilse bile problem olmaması lazım.
Ya mülakat öncesi sadece tarayıcı açık kalsın diye yönergede bir madde var. O nedenle video kaydediciyi bilmeleri sıkıntı oluşturabilir.

"Ne şeytanı gör, ne de salavat getir..."

Öncelikle 17 yıl sektör tecrübesi, 2.000 kişi üzerinde personeli işe alan ve eğiten biri olarak söylüyorum;

Bu özel bir görüşme. Kayda almaya hakkınız yok. (İşin yasal tarafına bakarsak; hakkınızda dava açma hakları dahi doğabilir)
İkincisi; mülakatı yapan işveren bunu farkına varırsa, görüşmeniz olumlu geçse bile sizinle çalışmaktan vazgeçmeleri çok büyük olasılık.

Elbette size göre saçma ama, böyle bir alışkanlığa sahip olduğunuz, çalıştığınızda bir şeylerin kaydını alıp muhafaza mı edeceksiniz? Benzeri şeyler düşünülür.
Buna neden gerek duyduğunuzu mantıklı bir şekilde izah etmenizin yolu olmaz. Şüpheci personel / çalışan hiç bir yerde sevilmez ve istenmez.

Bunu onlara sormayı, önceden haber vermeyi falan aklınızdan sakın geçirmeyin. Görüşmeniz başlamadan bitmiş olur.

Son düzenleme:
Bu özel bir görüşme. Kayda almaya hakkınız yok.
Ancak yaptiginizin yasal oldugunu dusunmuyorum.
Dun ben de aynisini demistim. Sonunda benim gibi dusunen birisini gormek sevindirici.

Online mulakatta hata yapmaniz neredeyse kacinilmazdir, diyelim ki kaydi aldiktan sonra tekrar izlediniz ve bir soruya cevap verirken asiri tepki verdiginizi fark ettiniz ve utandiniz. Bu, ancak isveren size yanit verene kadar icinizi yemenize sebep olur. Bir baska sebep ise kimse kayit altina alinmak istemez, bu durum yasalarla da korunuyor zaten. Belki yakalanmayabilirsiniz ancak yaptiginiz isin etik olma boyutu da var. Tum bu olaylari gecip illa kayit almak isterseniz onceki actiginiz konuda OBS onerilmisti. Ekran yansitma gibi bir durum olmadigi surece masaustunden gizlenmesine gerek yok. Ustteki arkadasin da dedigi gibi, online sinav sistemlerinde oldugu gibi sekmeyi kontrol etme ve yapilan islemleri raporlama sistemi varsa gecmis olsun.

mülakat öncesi sadece tarayıcı açık kalsın diye yönergede bir madde var.
Bu madde sikintili, bence gayet belirtilmis. Son olarak bu insanlarla yaptiginiz gorusme olumlu gectikten sonra -veyahut karar asamasinda- adinizi illaki internette aratmayacaklar mi? Daha sonra bu konuyu actiginizi fark ederlerse sikinti yokken kendi kendinize sorun yaratmis olursunuz. Internete adlari yazildiginda, Technopat'ta actiklari konu dolayisiyla adlar ilk basta cikan insanlar var. Bu konuyu da gormeleri muhtemel. Konu, ne kadar etkilesim alirsa arama motorlarinda o kadar one cikartiliyor. Sonuc olarak, yapilmamasi gerektigi seklinde tavsiyelerimizi verdik. Riski alip yapmak size kalmis. Mulakatinizda basarilar.

Tespit edildiğinde hakkınızda yapılacak yasak işlemlerin ve bu işlemlerin sonuçlarının risklerini alabiliyorsanız ekran kaydını alın.Ama bu zamanda böyle bir risk çok gereksiz.

Takıntılı olun ,tırnak yiyin , gece uykusuz kalın gerekirse bunlar diğer ihtimaldeki risklerden daha zararsızdır emin olun.

Yeni konular

Geri
Yukarı