Ekrana görüntü gelmiyor

pinkmamba

Hectopat
Bilgisayarımın termal macununu yeniledim, daha sonra CPU fan kablosunu bağlamayı unutmuşum. O şekilde bilgisayarı çalıştırdım ve ekrana CPU fan error yazısı geldi, BIOS'a girdi ben de fan kablosunu bağlamak için PSU düğmesinden bilgisayarı kapattım ve fan kablosunu bağladım güç düğmesine bastım bilgisayarın fanları çalıştı ancak ekrana görüntü gelmedi ve USB portları da çalışmıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam bu tip sorunlar genelde RAM kaynaklı olabiliyor. RAM'leri çıkarıp tekrar takın. Yerlerini değiştirin. Slotlara düzgün takıldığından, klipslerin kilitli olduğundan emin olun.

CPU fan düzgün takılı mı? Söküp dikkatlice tekrar takın.

Şöyle zaten fan bağlı değilken bilgisayar sorunsuz açıldı görüntü verdi, ama fan bağlı olmadığı için BIOS'tan uyarı geldi, bende fanı bağlamak için PSU şalterini kapattım, fan kablosunu bağladım ve bilgisayarı çalıştırdım. Daha da görüntü alamadım, bilgisayar çalışıyor, LED'ler fanlar vs. Ama görüntü yok, BIOS'u resetledim, sonuç değişmedi, ben iki ihtimal verdim ya BIOS tamamen silindi, ya şalteri kapattığımda parçalardan birisi zarar gördü, emin olamadığım için buraya sormak istedim.

BIOS pilini çıkarttım, PSU kablosunu çektim 10dk bekledim. Anakarttan clrtc pinlerini tornavidayla temas ettirdim, yine aynı değişen bir şey olmadı.

Herşeyi tekrar yapmak lazım. Önce işlemciyi sökün, pinleri kontrol edin. Sonra o işlemciyi temizce takın. Ram 2 adet ise birer birer bağlarak test ederek açmaya çalışın. CMOS sıfırlamamışsınız anladığım kadarıyla. Bu testler dahilinde sorun çözülmez ise bios stuck oldu. Yani bios çöktü. Bana göre tabi B350 elde kalıyor böyle. Benim anakartım arkada duruyor hala öyle.

Hocam işlemciyi yerinden çıkardınız mı?
Hayır işlemciyi sökmedim, macununu yeniledim sadece.

Herşeyi tekrar yapmak lazım. Önce işlemciyi sökün, pinleri kontrol edin. Sonra o işlemciyi temizce takın. Ram 2 adet ise birer birer bağlarak test ederek açmaya çalışın. CMOS sıfırlamamışsınız anladığım kadarıyla. Bu testler dahilinde sorun çözülmez ise bios stuck oldu. Yani bios çöktü. Bana göre tabi B350 elde kalıyor böyle. Benim anakartım arkada duruyor hala öyle.
Deneyeceğim.

Hayır işlemciyi sökmedim, macununu yeniledim sadece.

Deneyeceğim.
Başka monitöre bağlayıp açmayı denediniz mi ? Psu gücünü aniden kesince sıkıntı olmuş olabilir ayarlarda .

Ekrana görüntü gelmedi ve USB portları da çalışmıyor demissiniz . Hatta hdmi harici başka cıkış var ise onun ile monitöre veya tv ye bağlayıp denemenizi tavsiye ederim.Ani güç kesintisinde bu kısımlar da zarar görmüş olabilir.

Geri
Yukarı