Ekranda Mor Şerit Sorunu

MrClown

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba arkadaşlar. Benim sorunum şuan kullandığım AOC marka bir monitor var kendisi 23 inch ve ekranın sağa yakın bir kısmında yukarıdan aşağı mor bir şerit beliriyor. Bu şerit her PC'yi açışımda karşıma çıkıyor ve hiç kaybolmuyor. Ben elimle mor şeritin altına dokunduğumda önceden şerit gidiyordu bırakınca tekrar geliyordu fakat şimdi sabit duruyor. Bu sorunun ekran kartıyla ilgili olduğunu düşünmüyorum en güncel sürümü yükledim. Monitor daha 2 aylık servislik bir işimi var yoksa ekran kartı ile mi alakalı? Ekran kartım Radeon HD6570 yardım ederseniz sevinirim.

Daha önce böyle bir konuyu açmıştım fakat sorun ilerledi ve garantiye götüremedim. Sorunun ilerlemesi şu şekilde önceden ekrana dokununca şerit gidiyordu bırakınca tekrar geliyodu fakat şimdi dokunduğumda gitmiyor. Önceden 5-10 dakika sonra kaybolan çizgi şimdi hiç kaybolmuyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kullandığın monitör LCD yani Liquid Cristal Division. İçerisinde bir nevi kimyasal kristaller var bunlar elektrik altında renk verirler. Senin o mor şerit ise elektriği alıyor ancak renk değiştiremiyor. Yani ledlerin ölmüş. Darbe sonucunda olduysa kötü çünkü panel bir ekrandaki her şeydir. Pahalı olabilir. Garanti devre dışı kalır. Yinede garantiye göndermek en iyisi. Umarım sorunsuz bir şekilde panel değiştirip yaparlar.

Kullandığın monitör LCD yani Liquid Cristal Division. İçerisinde bir nevi kimyasal kristaller var bunlar elektrik altında renk verirler. Senin o mor şerit ise elektriği alıyor ancak renk değiştiremiyor. Yani ledlerin ölmüş. Darbe sonucunda olduysa kötü çünkü panel bir ekrandaki her şeydir. Pahalı olabilir. Garanti devre dışı kalır. Yinede garantiye göndermek en iyisi. Umarım sorunsuz bir şekilde panel değiştirip yaparlar.
Kardeş hiçbir darbe olmadı zaten monitor 2 aylık yeni gibi inşallah garanti dışı değildir.

Ekran kartı sorunlu olabilir, ekran kartını çıkartıp monitörü anakarta bağlayarak test edin. Aynı problemi yaşadım, çözmek için ekran kartı takılıp ve bağlantıların takılıp çıkartılması denenebilir. Anakarta bağladığınızda problem yaşamaz iseniz, monitörü değil de ekran kartını garantiye yollayın. Çünkü daha önce bu problemi bizzat yaşadım. DVI dönüştürücüsü varsa da bu problem olabilir. Benim yaşadığım sorunun aynısı, monitör farklı bilgisayarda aynı tepkiyi verecek mi diye test etmek için başka bir sisteme bağladım. Şuan monitör taş gibi, sorun ekran kartında imiş ve değiştirince problem olmamıştı. Yeni bir sistemdi ve hemen değiştirme imkanımız vardı.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı