Ekşi sözlükte beğendiğim bir yazı "Türkiye'de artan gerizekalılığın sebepleri"

M4VER1CK

Hectopat
Makaleler
1
Tamamı alıntıdır:
Son yıllarda ülkemizde hızlı bir artış gösteren gerizekalılığın sosyal, ekonomik ve psikolojik sebepleridir.

İnsanlar artık okuduğunu anlayamıyor. En basit bir cümleyi bile idrak etmekte zorlanıyor. Birbirleriyle iletişimi zaten sorunlu. Bu nedenle dengesizlik gittikçe artıyor. Konuşulan kişi ya aval aval suratına bakıyor ya da bambaşka manalarla karşılık veriyor.

Sosyal açıdan; insanlar son on yılda olabildiğince kutuplaştırıldı. Kimsenin kimseye güveni yok. Siyasi, dini ve kültürel ayrışmanın zirvesini yaşayan toplumda artık ağızdan çıkan her söz fişlenme, raporlanma, ispiyonlanma nedeni olabiliyor. Kardeş kardeşi şikayet ediyor. Bu da, insanlar arası etkileşimi olumsuz yönde etkiliyor.

Ekonomik açıdan; insanlar artık yeterli beslenemiyor. Beyni besleyen gıdalardan uzaklaşınca anlama kıtlığı ortaya çıkıyor. Vücut zaten hantallaşıyor. Etrafta zombi gibi dolanan varlıklar haline geliniyor. Öte yandan, kültürel faaliyetler en aza indirgenmiş durumda. Cepte para olmayınca tiyatro, sinema gibi etkinliklere katılım düşüşte. Beynin fonksiyonlarını artırıcı, analiz ve hayal yeteneğini güçlendirici etkenler en az seviyede.

Psikolojik açıdan; kin, hırs, çekememezlik, kıskançlık, hasetlik gibi konular eskiye göre daha fazla ortaya çıkmış durumda. Bu da kısa yoldan kazanç, başkasının kuyusunu kazma, sahtekarlığın inceliklerini bulma gibi yollar oluşturduğu için normal seviyede insan ilişkisi gerçekleştirilemiyor. Eldeki telefonlara yoğunlaşmış bir toplum olarak birbirlerine hava atıp, dünyanın en mutlu insanı imajı oluşturma çabası ruhen çürümeyi beraberinde getiriyor. Bu durum doğrudan psikolojiyi bozan bir etkene sahip. Herkes gerizekalılığının farkında olmadan gerizekalıca bir yaşam sürmeye devam ediyor.
Açıkçası yazmış olduğu çoğu şeye katılıyorum, insanlar farkında bile olmadan böyle kötü bir yaşam sürüyor, kimse kimseyi sevmiyor ve herkes birbirini kazıklama derdine giriyor. İnsanlar aç, sefil bir hayat sürerken sosyal medyada tuhaf tuhaf pozlar verip kendilerini olduğundan daha zengin olarak gösteriyorlar. Ayrıca bazı eksik olan şeyler de var, bunun gibi bir ton şeyin bozuk olduğu bir toplumda ikili ilişkiler de bozuk. Kadınlar ve erkekler yıllardır birbirinden kutuplaşmış durumdalar. Bu da karşı cinslerin birbirini anlamasını zorlaştırıyor ve karşı cinslerin birbirine aşırı derecede ön yargıyla yaklaşmasına hatta hiç yaklaşmamasına sebebiyet veriyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şuraya Türk insanı hakkında gördüğüm bir şeyi bırakıyım:

Basit bir şekilde Almanlardan örnek verelim; bir Alman için Mercedes, BMW standart araçlardır ve bu araçlar onların işlerini görür ve çoğunluk bu araçları kullanır, araç almalarının sebepleri ayaklarını yerden kesmesidir hava atmak, gösteriş yapmak değil eğer öyle olsaydı paralarının hepsini kredi çekerek, sırf hava atmak için lamboya bugattiye vs. yatırırlardı.

Ama birde Türkiye'ye bakalım; Türkiye de insanların araç almalarının sebebi hava atma istekleridir insanlar paraları TOFAŞ'a yeterken dahi sırf hava atmak için ödeyemeyecekleri borçlara girerek son model araba alırlar.

Şimdi sana soruyorum, Neden Alman insanının araç almasındaki ana neden A dan B ye gitmek iken TR de birinci öncelik hava atmak ? Bana sakın Türk insanının bu arabalara hasretliği deme, ona bakarsan Almanlar da için de Lamborghini lüks ama onlar sırf hava atmak için Lamborghini ye binmiyorlar.

Sebep Türk insanının aç olmasıdır. Bu net bir şekilde böyledir.

Son düzenleyen: Moderatör:
İnsanlar maalesef birbirlerinin halinden anlayamıyor. Sanki gerçekten bu yetenekten yoksun gibiler.
Bir konuşma veya tartışma esnasında, insanlar birbirlerini dinlemiyorlar. Birisi konuşurken hemen lafını bitirsin de bende kendi -hiç sorgulamamasına rağmen doğruluğuna yüzde yüz emin olduğu- fikrimi söyleyeyim derdindeler. Karşı taraf ne söylemiş ne anlatmış hiç umurlarında değil maalesef ve yazıda da geçen bön bön bakma olayı durumu var çoğunda.

Sorsan herkese bu ülkedeki insanların; rakamı atıyorum kafadan yüzde seksen beşi çoğunluk bir kısmı sorunlu, sıkıntılı, zeka veya psikolojik problemleri var. Yüzde on beşi doğru normal insanlar.
Ama yine sorsan bu insanlara kimse kendini o yüzde seksen beşlik kesimin içinde olduğunu düşünmez.

Ben elimden geldiğince sorgulamaya çalışıyorum. İnsanların halinden anlamaya çalışıyorum.
İlk paragrafta bahsettiğim insanlarla bile konuşurken onların halinden anlamaya çalışıyorum. Dediğim şeyleri hiç dinlemeyip, alakası olmadığı halde direk kendi fikrini söyleyince eskisi gibi kızamıyorum artık. Ama bu insanların arasında boğuluyorum. İşte veya başka ortamlarda zorunlu olarak aralarında bulunmak durumundayım. Gerçekten boğuluyorum.

Yeni nesil(bende giriyorum) gerçekten saçma sapan davranışlar var, Instagram'da saçma storyler, TikTok'ta videolar çekmeleri, bir Online oyuna girerler hemen küfür ederler.
Ben bunları yapmayarak azınlıktayım, yaşıtlarım keşke biraz daha az saçma yapsalar hareketler ve küfürler etmeseler.

Küfür etme kısmında size bazı yerlerde katılıyorum mesela dediğiniz gibi Online oyunlarda çok küfür ediliyor ama arkadaş ortamında edilebilir bence.

Şuraya Türk insanı hakkında gördüğüm bir şeyi bırakıyım:

Basit bir şekilde Almanlardan örnek verelim; bir alman için Mercedes, BMW standart araçlardır ve bu araçlar onların işlerini görür ve çoğunluk bu araçları kullanır, araç almalarının sebepleri ayaklarını yerden kesmesidir hava atmak, gösteriş yapmak değil eğer öyle olsaydı paralarının hepsini kredi çekerek, sırf hava atmak için lamboya bugattiye vs. yatırırlardı.

Ama birde Türkiye'ye bakalım; Türkiye de insanların araç almalarının sebebi hava atma istekleridir insanlar paraları TOFAŞ'a yeterken dahi sırf hava atmak için ödeyemeyecekleri borçlara girerek son model araba alırlar.

Şimdi sana soruyorum, Neden Alman insanının araç almasındaki ana neden A dan B ye gitmek iken TR de birinci öncelik hava atmak ? Bana sakın Türk insanının bu arabalara hasretliği deme, ona bakarsan Almanlar da için de Lamborghini lüks ama onlar sırf hava atmak için Lamborghini ye binmiyorlar.

Sebep Türk insanının aç olmasıdır. Bu net bir şekilde böyledir.
Çok boş bir yazı olmuş genede emeğine sağlık. Öyle koskoca 75-80 milyonluk Türk toplumunu bir kişiyle özetleyemezsin, arabayı hava atmak için Alman'da alır, Fransız'da alır, İtalyan'da alır düzinelerce toplumda alır. Genelleme yapmak doğru olmaz. Burada ki tek sorun "Eğitim".

Geri
Yukarı