Elden Ring deneyimim

Salih METİN

Kilopat
Makaleler
13
Arkadaşlar oncelikle şunu belirteyim. daha once hiçbir FromSoftware oyununu oynamadım. Ta ki Elden Ring'e kadar. Çok kısa da olsa deneyimleme fırsatı buldum. YouTube'dan birkaç oynanış videosunu izledim. Ben oyunu cok kısa denedigim için videoları baz alarak konuşacağım genelde.

İlk olarak mekanlar harika tasarlanmış. Açık dunyasından ziyade mekânlara bayıldım. 👌deneyene kadar kaplama kalitesini bayağı kotu bulmuştum. Denediğimde ise ilk çıkan PS4 oyunlarına benzettim. Grafik takıntım olmadıgından benim için sorun yok ama yeni nesil grafikleri bu degil kesinlikle. Açık dunyası da bir farklı olmuş, hoş buldum.

Oynanışa gelelim. Elden Ring'e daha onceki FromSoftware oyunlarında olmayan bir yenilik gelmiş: Binek at. Ben tabii oncesinde Dark Souls, Sekiro ve Bloodborne oynamadığımdan farkı hissedemedim lâkin bineğin kontrollerine pek alışamadım, hantal geldi. Oyunda zaten genel olarak bir hantallık var. Animasyonların da Skyrim'den hallice olması sebebiyle kontrollere alışmak zor suruyor. 😀 Özellikle GoW oynayan bir oyuncu için zorlu bir alışma sureci olacak.

Gelelim şu meşhur bosslara. Her bossun farklı bir oynanış stili var. Oyun zaten başta hangi sınıfı seçmek istediginizi soruyor. İzledigim bir yayıncı buyucu secmişti. Başka buyucu seçen bir yayıncı ile karşılaştırdım. İkisinin arasındaki fark şaşırtmadı desem yalan olur. Çok farklı kombolar var. Millet neler yapmış diye içimden geçirdim.

Bazı arkadaşlar tekrara dusuyor demiş, ben izledigim/denedigim kadarıyla bu durumu sezemedim ancak açık dunya oyunu için gayet normal şeyler bunlar.

Hikayeye gelelim. Souls oyunlarında hikayeye cok az onem verildigini; hikaye anlatımının da çevreden anlayıp, kesfedip oyle ogrenildigini oynayanlardan duymuştum. Hakikaten de oyle. Elden Ring'ten once Death Stranding'i bitirmiştim, Cyberpunk'ı oynuyordum. Bilenler bilir DS'in hikayesinin ne kadar iyi oldugunu. Şu ana kadar ki izlenimime gore bir tavsiye verecek olursam; hikaye tarafına sıfır beklentiyle girmek lazım. DS'ten sonra bayağı zayıf geldi hikaye sunumu.

Ozetle; FromSoftware oyunlarına yabancı biri olarak Elden Ring'i biraz abartılı buldum. Hele ki 10/10 puanları gordukten sonra tereddute de dusmustum bir an acaba bu kadar iyi olabilir mi diye. Kendim bir puan verecek olsaydım 7,5 derdim. Eksikleri yok degil. Gonul isterdi ki guzel bir hikaye ile beni buyuleseydi, animasyonları biraz daha akıcı olsaydı.

PC tarafında iyi bir makine ile denediğim için optimizasyona dair bir şey diyemeyeceğim. Steam'deki yorumları okuduguma gore bayağı sorunluymuş. Metacritic'te de kullanıcılar bunu belirtmiş. Şimdi almayın bence, biraz daha bekleyin duzelene kadar. Genel olarak olumlu bir izlenimim var Elden Ring hakkında. Tavsiye ederim indirim zamanı.

Son düzenleme:
Şahsen Dark Souls veya bilinen bütün oyunları oynadım bu kadar övüldü gerçekten boş yani. Adamlar açık dünya oyunu yapıyor yıllardır bir kere olsun RDR2'deki gibi siz görev kovalarken veya buna benzer açık dünyada keşifteyken karşınıza hiç ilginç şeyler çıkmıyor. Sadece kale girişlerine veya boss bulunan taraflara ilginç moblar koyuyorlar. Kombo sayısının çok olmasının bence 10/10 verilecek bir yanı yok. 2022 çıkışlı bir oyun olsa da gözümde Skyrim'i geçemedi.
Not: Boş bulmamın sebebi mekanikleri vs. Bu tarz oyunlarda bunlara kesinlikle önem verilmeli.
Not 2: Oyunun başlangıcındaki kalenin kapılarında duran o sürekli bağıran canavar bile her seferinde aynı şekil bağırıyor. Ulan insan ikinci bir efekt koyar 3 farklı ses koyar hepsinde aynı şeyi çıkarmasın canavarlar diye.

Şahsen Dark Souls veya bilinen bütün oyunları oynadım bu kadar övüldü gerçekten boş yani. Adamlar açık dünya oyunu yapıyor yıllardır bir kere olsun RDR2'deki gibi siz görev kovalarken veya buna benzer açık dünyada keşifteyken karşınıza hiç ilginç şeyler çıkmıyor. Sadece kale girişlerine veya boss bulunan taraflara ilginç moblar koyuyorlar. Kombo sayısının çok olmasının bence 10/10 verilecek bir yanı yok. 2022 çıkışlı bir oyun olsa da gözümde Skyrim'i geçemedi.
Katılıyorum. Bu oyuna 7,5 vermemin iki sebebi vardı. Mekân tasarımları ve kombo çeşitliliğiydi. RDR'yi oynamadım daha, karşılaştırma yapamayacağım. Birçok kişi keşif hissi demiş ama ben de mi sorun var çünkü abartılacak kadar detaylı bir dunyası yok gibi. Belki de bana oyle gelmiştir. 😳

Katılıyorum. Bu oyuna 7,5 vermemin iki sebebi vardı. Mekân tasarımları ve kombo çeşitliliğiydi. RDR'yi oynamadım daha, karşılaştırma yapamayacağım. Birçok kişi keşif hissi demiş ama ben de mi sorun var çünkü abartılacak kadar detaylı bir dunyası yok gibi. Belki de bana oyle gelmiştir. 😳
Keşif hissi dedikleri için RDR2'yi baz aldım zaten. Neyi keşif hissi onu anlamıyorum. Bu oyunu biri adını falan sansürleyip oynasa 2011-2012'den kalma bir oyun sanarım her şey çok klasik. Bir tanesini izlemiştim adam ne kadar fanboysa item ağırlığı olayını bile takdir ediyordu 2006-2007'den beri oyunlarda olan şeyi takdir ediyordu.

Arkadaşlar oncelikle şunu belirteyim. daha once hiçbir FromSoftware oyununu oynamadım. Ta ki Elden Ring'e kadar. Çok kısa da olsa deneyimleme fırsatı buldum. YouTube'dan birkaç oynanış videosunu izledim. Ben oyunu cok kısa denedigim için videoları baz alarak konuşacağım genelde.

İlk olarak mekanlar harika tasarlanmış. Açık dunyasından ziyade mekânlara bayıldım. 👌deneyene kadar kaplama kalitesini bayağı kotu bulmuştum. Denediğimde ise ilk çıkan PS4 oyunlarına benzettim. Grafik takıntım olmadıgından benim için sorun yok ama yeni nesil grafikleri bu degil kesinlikle. Açık dunyası da bir farklı olmuş, hoş buldum.

Oynanışa gelelim. Elden Ring'e daha onceki FromSoftware oyunlarında olmayan bir yenilik gelmiş: Binek at. Ben tabii oncesinde Dark Souls, Sekiro ve Bloodborne oynamadığımdan farkı hissedemedim lâkin bineğin kontrollerine pek alışamadım, hantal geldi. Oyunda zaten genel olarak bir hantallık var. Animasyonların da Skyrim'den hallice olması sebebiyle kontrollere alışmak zor suruyor. 😀 Özellikle GoW oynayan bir oyuncu için zorlu bir alışma sureci olacak.

Gelelim şu meşhur bosslara. Her bossun farklı bir oynanış stili var. Oyun zaten başta hangi sınıfı seçmek istediginizi soruyor. İzledigim bir yayıncı buyucu secmişti. Başka buyucu seçen bir yayıncı ile karşılaştırdım. İkisinin arasındaki fark şaşırtmadı desem yalan olur. Çok farklı kombolar var. Millet neler yapmış diye içimden geçirdim.

Bazı arkadaşlar tekrara dusuyor demiş, ben izledigim/denedigim kadarıyla bu durumu sezemedim ancak açık dunya oyunu için gayet normal şeyler bunlar.

Hikayeye gelelim. Souls oyunlarında hikayeye cok az onem verildigini; hikaye anlatımının da çevreden anlayıp, kesfedip oyle ogrenildigini oynayanlardan duymuştum. Hakikaten de oyle. Elden Ring'ten once Death Stranding'i bitirmiştim, Cyberpunk'ı oynuyordum. Bilenler bilir DS'in hikayesinin ne kadar iyi oldugunu. Şu ana kadar ki izlenimime gore bir tavsiye verecek olursam; hikaye tarafına sıfır beklentiyle girmek lazım. DS'ten sonra bayağı zayıf geldi hikaye sunumu.

Ozetle; FromSoftware oyunlarına yabancı biri olarak Elden Ring'i biraz abartılı buldum. Hele ki 10/10 puanları gordukten sonra tereddute de dusmustum bir an acaba bu kadar iyi olabilir mi diye. Kendim bir puan verecek olsaydım 7,5 derdim. Eksikleri yok degil. Gonul isterdi ki guzel bir hikaye ile beni buyuleseydi, animasyonları biraz daha akıcı olsaydı.

PC tarafında iyi bir makine ile denediğim için optimizasyona dair bir şey diyemeyeceğim. Steam'deki yorumları okuduguma gore bayağı sorunluymuş. Metacritic'te de kullanıcılar bunu belirtmiş. Şimdi almayın bence, biraz daha bekleyin duzelene kadar. Genel olarak olumlu bir izlenimim var Elden Ring hakkında. Tavsiye ederim indirim zamanı.
Hocam yanlış anlamayın da, serinin hiçbir oyununu oynamamış ve Elden Ring'i de sadece ucundan oynayıp az biraz videosunu izlemiş birinin oyun hakkında yorum yapması gereksiz olmuş doğrusu. Yeni çıkan bir araba modeli düşünün. Eski modellerini hiç denememiş biri ve yeni modeli de ucundan denemiş biri size yorum yapıyor. Ne kadar dinlemek istersiniz ve o kişinin yorumu ne kadar etkili olur bir düşünün.

Hocam yanlış anlamayın da, serinin hiçbir oyununu oynamamış ve Elden Ring'i de sadece ucundan oynayıp az biraz videosunu izlemiş birinin oyun hakkında yorum yapması gereksiz olmuş doğrusu. Yeni çıkan bir araba modeli düşünün. Eski modellerini hiç denememiş biri ve yeni modeli de ucundan denemiş biri size yorum yapıyor. Ne kadar dinlemek istersiniz ve o kişinin yorumu ne kadar etkili olur bir düşünün.
Verdiğiniz örnekten gidecek olursak bu araba firmasının son modelinde eskide bulunan arızaları çözmeleri, eskide bulunmayan özellikleri eklemeleri gerekir. Ne yani FIFA 20'ye iyi demek için FIFA 08'i mi oynamak gerekiyor. :) FIFA 08, FIFA 20'den daha mı iyi.

E tamam da herkes bitirip, oyle inceleme yazabilir diye bir kaide yok ki :) Az oynadım dememin sebebi, 100 saati deviren kullanıcıları gormemden dolayı. Yoksa 7-8 saatlik bir oynanış surem var, izledigim videoları da eklersek bu sure 12 saati aşıyor.

Yani cok az diye bastırmamın sebebi, daha gormedigim onlarca mekân ve karşılaşamadıgım bosslar yuzundendi. Elden Ring zaten Death Stranding, Witcher 3 gibi sonradan açılan bir oyun da değil. Başındaki izlenimim, şu anki izlenimimden farklı da değil. Olumlu/olumsuz gordugum tarafları da değişmedi.

Amacım bu incelemeyi herkese okutmak değil. Oyle olsaydı dediginiz dogru olurdu. Belki siz bu türe aşinasınızdır ancak benim gibi seriye ve de türe yabancı olan pek çok oyuncu var.

Not: Boş bulmamın sebebi mekanikleri vs. Bu tarz oyunlarda bunlara kesinlikle önem verilmeli.
Not 2: Oyunun başlangıcındaki kalenin kapılarında duran o sürekli bağıran canavar bile her seferinde aynı şekil bağırıyor. Ulan insan ikinci bir efekt koyar 3 farklı ses koyar hepsinde aynı şeyi çıkarmasın canavarlar diye.
İncelemelerinizde mantıklı argümanlar yok. Red Dead Redemption 2'nin açık dünyası ile ELDEN RING'in açık dünyası aynı amaçlarla tasarlanmış dünyalar değiller. ELDEN RING, açık dünyada bulunan herkesi öldürmeni istiyor. Red Dead Redemption 2 ise o dünyanın merkezinde senin olmadığını, sen olmasan bile yaşayan bir popülasyonun olduğu illüzyonunu yaratmak için geliştirilmiş açık dünyaya sahip.

Ayrıca umarım Skyrim karşılaştırmanızda ciddi değilsinizdir, çünkü ELDEN RING Skyrim'den fersah fersah üstün bir oyun. İçerik bolluğu ve kalitesi anlamında ELDEN RING'e yaklaşabilecek oyun yok, uzaktan selam verebilecek oyun bile yok. Çünkü; başka hiçbir oyunda tam tamına 281 farklı silah çeşidi (bunların büyük bir çoğunluğu kendine özel Ash of War saldırılarıyla geliyor), 101 adet mühür kullanılarak atılabilecek incantation çeşidi, 71 adet asa kullanarak atılabilecek sorcery çeşidi ve asa veya mühür kullanmadan atabileceğin, silaha ek özellik olarak eklenebilen 50 farklı Ash of War ve 70 farklı zırh seti yok.

Karşında böyle devasa bir yapım varken toplamda 15 farklı büyü atabildiğin Skyrim'in esamesini okuman bile komedi oluyor. Yaratık çeşitliliğine girersem olay daha da komedi bir hal alıyor zaten, Skyrim'de maksimum yaratık çeşidi 10 falandır herhalde, ELDEN RING'de sadece 120 farklı boss ve mini-boss dizaynı var.

İncelemelerinizde mantıklı argümanlar yok. Red Dead Redemption 2'nin açık dünyası ile Elden Ring'in açık dünyası aynı amaçlarla tasarlanmış dünyalar değiller. Elden Ring, açık dünyada bulunan herkesi öldürmeni istiyor. Red Dead Redemption 2 ise o dünyanın merkezinde senin olmadığını, sen olmasan bile yaşayan bir popülasyonun olduğu illüzyonunu yaratmak için geliştirilmiş açık dünyaya sahip.

Ayrıca umarım Skyrim karşılaştırmanızda ciddi değilsinizdir, çünkü Elden Ring Skyrim'den fersah fersah üstün bir oyun. İçerik bolluğu ve kalitesi anlamında Elden Ring'e yaklaşabilecek oyun yok, uzaktan selam verebilecek oyun bile yok. Çünkü; başka hiçbir oyunda tam tamına 281 farklı silah çeşidi (bunların büyük birçoğunluğu kendine özel Ash of War saldırılarıyla geliyor), 101 adet mühür kullanılarak atılabilecek incantation çeşidi, 71 adet asa kullanarak atılabilecek sorcery çeşidi ve asa veya mühür kullanmadan atabileceğin, silaha ek özellik olarak eklenebilen 50 farklı Ash of War ve 70 farklı zırh seti yok.

Karşında böyle devasa bir yapım varken toplamda 15 farklı büyü atabildiğin Skyrim'in esamesini okuman bile komedi oluyor. Yaratık çeşitliliğine girersem olay daha da komedi bir hal alıyor zaten, Skyrim'de maksimum yaratık çeşidi 10 falandır herhalde, Elden Ring'de sadece 120 farklı boss ve mini-boss dizaynı var.

Elden Ring'te bir Boss'un sürekli aynı ses efekti ile etkileşime geçiyor olması diyorum bana bilmem kaç çeşit dizayn var diyorsunuz. Ve bilgileriniz yetersiz, zaten Elden Ring'e eşi benzeri yok diyen adamdan da bir şey beklemek suç. Crystal Saga, en basitinden bir tarayıcı oyunu. Her 100 levelde bir ayrı bir buffa sahip karakterlerin her 10 levelinde farklı silahlar kullanabiliyorsunuz. Bu silahlar her + özelliğinde farklı bir imbue özelliği, farklı bir polish özelliği kazanıyor. Silahın imbue özelliği geliştikçe, sahip olduğu skiller de gelişiyor. Siz bazı MMORPG özelliklerini yeni keşfettiniz diye bu özellikler Elden Ring'te yayınlanmış olmuyor maalesef. Mesela imbue sistemini Elden Ring'te göremedim. Eminim ki ileri güncellemelerde onu da oyuna eklerler sen gibileri de aaaa ilk defa bu oyunda gördüm der. Benim yazıya dökemeyeceğim daha belki binlerce kombinasyon veya end-game sistemleri vardır. Demem o ki, içerik bolluğu açısından Elden Ring normalden öteye bile geçemez. Ve Silkroad ve KO online olmasına rağmen, Elden Ring'ten daha fazla mob çeşidi barındırıyor.

Dostum, bilgin yetersiz dediğin adam oyunu 8 kez bitirdi. Lütfen hakkıma hiçbir bilgin olmadan yorum yapma. MMORPG oyunları ile triple A oyunlar karşılaştırılamaz. MMORPG oyununda karşılaştığın yaratıklar sürekli aynı hareketleri yapar, ELDEN RING'de bu durum böyle değil. Eğer sen yaratıktan uzaksan, sana uzaktan bir saldırı yapıyorlar, yakındaysan ona göre bir saldırı yapıyorlar; eğer sen can doldurmaya çalışıyorsan veya şarjlı bir saldırı yapıyorsan da ona göre kendilerini ayarlıyorlar. Yalnızca bu da değil, birçoğunun 2.fazı var, canını yarıdan aşağı indirdiğinizde yepyeni hareketlerle size sürpriz yapabiliyorlar, ayrıca hiçbirinin hareket şeması 1-2 hareketten ibaret değil. Her birinin en az 5 farklı combosu var, yani sence bu MMORPG oyunlarındaki yaratıklarla aynı mı?

FromSoftware yaratık dizaynı hakkında en ufak bir bilginiz yok. FromSoftware yaratık dizaynları bildiğiniz hiçbir oyununkilere benzemez dostum. Adamlar her boss için apayrı ve kaliteli enstrümental müzik hazırlamışlar gelmiş aynı haykırma SFX'ini kullanıyor diyorsun, çok zayıf bir eleştiri.

Kaldı ki benim dediğim 101 farklı incants vs, varsayılan skillerin upgradelenmiş halleri falan değil. Birbirlerinden tamamen farklı skiller bunlar, senin söylediklerin ise basit bir upgrade sistemi. ELDEN RING veya Souls mekanikleri sandığınız kadar basit değil, oynamadan da anlayamazsınız bunları. Yani ben de sana oturup poise sisteminden, weapon scaling sisteminden, posture sisteminden veya Ash of War sisteminden bahsedebilirim ama buna gerek duymuyorum çünkü oynamadan asla anlamayacaksınız.

Ayriyeten, MMORPG oyunları tamamen oyuncunun hayatını sömürmek adına geliştirilir, bu nedenle öyle ya da böyle her birinin oyuncuyu uzun süre tutmak için çabası olur yani bu ne saçma sapan bir eleştiridir böyle :D Ben sana "içerik bolluğu ve kalitesi" derken yalnızca "bolluğu" kısmını okudun galiba veya işine öyle geliyor. Bu saydığım içeriklerin piyasadaki kalitenin çok daha üstünde olduğunu bilmeni isterim. MMORPG oyunu ben de çok oynadım, belki senden bile fazla oynamışımdır. Kalite apayrı bir mevzu da ben bunu sana oturup anlatamam, anlayabileceğini sanmıyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı