Elden Ring ve Red Dead Redemption 2 karşılaştırması

Ben nefret ettiğim hakkında hiç bir şey demedim, ki öyle bir şey yok.

Bu RDR2 fanboyları da hemen RDR2'yi göğe çıkartıp laf kondurtmuyor maşallah, sanki babalarının malıymış gibi.

Adam sadece kendi fikrini belirtmiş ve siz de bunların gerçekliğine katlanamadığınız için adamı suçlamışsınız, başka bir olayı yok bunun.
kendi fikrimi söyledim neden ifade atıyorsunuz kusura bakmayın yazdığım için d:

Adam sadece kendi fikrini belirtmiş ve siz de bunların gerçekliğine katlanamadığınız için adamı suçlamışsınız, başka bir olayı yok bunun.

Bu kadar anti olmana gerek yok. Adam internette okuduğu 1 sayfalık Game design yazısıyla PlayStation ve Rockstar Games gibi büyük firmaların tüm çalışanlarının bilmediği şeyi öğrendiğini söylüyor?

Bu kadar anti olmana gerek yok. Adam internette okuduğu 1 sayfalık Game design yazısıyla PlayStation ve Rockstar Games gibi büyük firmaların tüm çalışanlarının bilmediği şeyi öğrendiğini söylüyor?

Şu Elden Ring oyuncularını anlamakta gerçekten güçlük çekiyorum. Ata binilebilen Dark Souls oyunu oynadıkları için oyunlardan anladıklarını sanıyorlar :D Oyunun tasarımı çok iyiymiş, internette öyle yazıyormuş :D

Tabii canım, Okuduğun internetteki yazıları (Dark web 200. katmanda olan çok gizli bilgileri) dünyanın en büyük şirketi bilmiyor ve PlayStation bilmiyor ve orada çalışan hiç biri bilmiyor. Sonuçta Game Design'ı anlamak için 51. bölgedeki belgelerine bakmak lazım.

Ds oynayanların hepsi mi bir oyundan bu kadar nefret ediyor?
Güzel kardeşim, aç sen de oku sen de öğren. Buna engel bir şey yok ki ama siz öğrenmek yerine bana laf söylemeyi tercih ediyorsunuz çünkü işinize geliyor. Diğer arkadaşa da anlattım 3 saat anlamadı. Bir şeyin büyük bir firma tarafından yapılıyor olması, o işi doğru yapmaz. Koca koca firmalar gayet tabii bilmiyor olabilir. Rockstar'ın bilmediğini sanmıyorum ancak game designer'ı kendi kafasına göre çalıştırıyor adamlar.

Aç internete Rockstar's game design yaz anlarsın ne kadar kötü bir game design kullandıklarını. Rockstar game designer'a gidip, "kovboy oyunu yapıcaz nasıl bir yol izlemeliyiz" diye sormuyor, "kovboy temasında bir GTA yapıcaz kanka hadi başla dizmeye" diyor. Game designer'a nasıl bir oyun olması gerektiğini Rockstar'ın kendisi söylüyor yani. Ama aslında bu işlere game designer'ın kendisi karar vermeliydi, sorun da bu zaten.

Bu GTA'da da böyleydi RDR2'ye özel bir şey değil, GTA'da da senin takip etmeni istediği bir adamı takip noktası bitene kadar öldüremezdin mesela, ancak öldürmeni istediği adamı da takip görevi başladığın zaman öldürebilirdin. Bu bir game design kararı hatasıdır işte, bu konu için Enis Kirazoğlu'nun şu videosunu izleyebilirsiniz Arkane Studios bu konularda ince işçilik yapıyor:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tabii bu RDR2 ve GTA'ların barındırdığı oyun dizaynı hatalarından biri sadece, Rockstar şu an bir ayar tutturmuş 2000'li yıllardan beri hala aynı şeyi yapıyor çünkü siz de laf etmeden başyapıt ilan ediyorsunuz. Prodüksiyon gözlerinizi boyamış ve başka bir şey göremiyorsunuz oyunlarda.

Koca koca firmalar gayet tabii bilmiyor olabilir.

Şunu yazan biriyle zaten tartışmaya gerek yok bence. Milyon dolarlık firmalar bilmiyor ama kendisi evinde internetten okuduğu 2 yazıyla firmalardan daha iyi biliyor :D Bunu dışarda gidip birine söylesen gülerler ama forum ortamında yazabiliyorsun işte.

Tabii bu RDR2 ve GTA'ların barındırdığı oyun dizaynı hatalarından biri sadece, Rockstar şu an bir ayar tutturmuş 2000'li yıllardan beri hala aynı şeyi yapıyor çünkü siz de laf etmeden başyapıt ilan ediyorsunuz. Prodüksiyon gözlerinizi boyamış ve başka bir şey göremiyorsunuz oyunlarda.

Düne kadar RDR 2 savunuculuğu yapıyordun forumda sen de başyapıt ilan ediyordun. Şimdi de bizi suçlamaya kalkıyor. Daha bu kış RDR 2 övüyordu konularda. Ama tabii şimdi intenette yazı okumuş, video izlemiş. O yüzden artık övmüyor :D Düne kadar övdüğü oyun için başkalarını "Başyapıt ilan ediyorsunuz." diye suçlamak hayatımda gördüğüm en komik şeylerden biri olabilir.

Son düzenleme:
Size söyleyeceğim son şey olacak bu dostlar, büyük bir firma yapıyorsa doğrudur, vardır bir bildikleri algısından kurtulun. Sizi firmaların köleliğine kadar iter bu algı, çok kötü bir algı bu bir kere. Koca koca firmaların yıllar içerisinde yaptığı tonlarca hata oldu, bu tonlarca hatalar onlara da milyon belki milyar dolarlara mal oldu. Hatta Square Enix hala daha bu hatasından dönebilmiş değil hala yanlış kararlar veriyorlar.

Bu adamların senden, benden daha üstün oldukları bir nokta yok. O yüzden bu adamların bir şey bilmiyor oluşu sizi bu kadar şaşırtmasın, bunu da bu kadar aşağılanacak bir şey olarak görmeyin. Rockstar muhtemelen game designer'ını bir kere çalıştırdı, ona GTA gibi bir yapım verdi o game designer. Rockstar o süreden sonra aynı game design ile oyunlar çıkartmaya devam etti. Belki Manhunt'ta farklı bir game designer çalışmıştır o tamamen farklı bir konseptti çünkü onun dışında bu adamlar hep GTA oyunu yaptı aslında, RDR2'de gerçekçi bir GTA aslında yani.

Yani 2000'den beri aynı game design ile ilerleyen bir firmanın game design'ı kötü denildiği zaman bu kadar ağırınıza gitmesin, bunu Ubisoft yapsa gömüyordunuz, gömdünüz de zaten. Ki gömmelisiniz de aslında ama Rockstar yapınca neden gömmek yerine söyleyen kişiyi taşlıyorsunuz onu bilmiyorum. Elden Ring'e "atlı Souls eğv" diye aşağılayan adamlar 24 yıldır aynı oyunu yapan adamlara laf etmiyor ilginç.

Şunu da belirteyim, internetten bir bilgi, bir meslek kolu öğrenmek ile internetten "RDR2 aslında kötü kanka" okuyup onu savunmak ayrı şeydir. Ben ilk seçeneği yapıyorum bu yüzden de yaptığımda herhangi bir hata görmüyorum. İnterneten "RDR2 kötüymüş!" adı altında game design'ını karalayan herhangi bir içerik okumadım bu yorumları yaparken. Ama dün araştırdım konudaki arkadaşa atabilmek için epey varmış bu tarz konular onlara da bakabilirsiniz yukarıda attım zaten, ama öğrenmek isteseydiniz çoktan açmıştınız zaten onun yerine beni karalamayı tercih ediyorsunuz.

Benim yaptığıma internette bir şeyler görüp savunmak değil yaptığın hataların farkına varmak denir, umarım bir gün siz de hatalarınızın farkına varacak kadar olgun bireyler haline gelirsiniz, kendinize toz konduramıyorsunuz ama bunu yapmanız biraz zor. Size tavsiyem şu anki kuyruk acınızı bir kenara bırakın, kuyruk acınızdan dolayı oluşan açık/hata arama isteğinizi bir kenara koyun ve söylediklerimi bir araştırın. Adama GDD diyorum "o ne" diyor ama benim Game Design hakkında hiçbir şey bilmediğimi iddia ediyor komik yani. Aynen kankam firmalar ne diyorsa doğrudur, vardır bir bildikleri müthiş bir bakış açısı 👍

Tartışmayın arkadaşlar. Konu 1,5 sene olmuş açılalı şimdi bakıyorum harbiden saçma bir karşılaştırmaymış. FromSoftware'den RDR 2 derinliğinde ve kalitesinde bir oyun yapmalarını beklemek mümkün değil. Kitlesi ve yaptıkları oyun türü buna müsait değil zaten.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı