Elektrik düşükse bilgisayar çalışır mı?

cihankurtulusov

Hectopat
Daha fazla  
Yaşadığım yerde uzun bir yağmurdan sonra elektrikler kesildi, bu sırada bilgisayar açıktı. Biraz bekledikten sonra elektrikler geldiğinde bilgisayarı açmaya çalıştım ama power tuşuna bastığımda elektrik gelmedi kasaya. Şöyle bir durum var, evin tüm ışıkları baya bir sönük yanıyordu, sonra da şalteri kapattık zaten. Elektrik az geliyor heralde ondan açılmadı diye düşündüm, baktım saatte geç olmuş üstüne gitmedim yattım ama sonra power mı gümledi acaba diye aklıma kurt düştü. Uyuyamayınca soluğu burda aldım. Ne düşünüyorsunuz?

Bu arada sistemin güç kaynağı Zalman ZM600LX yada LE olması lazım son harfini tam hatırlamıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
@ReznooW Watt ile volt farklı şeylerdir. Eğer volt normal değerinden(220 volt) daha düşükse lambalar daha sönük yanabilir, bazı elektronik eşyalar açılmayabilir. Düşük voltaj ise elektrikle çalışan motorlar hariç zarar vermez. Ancak voltaj düşümlerinden sonra genelde peak olur. Bu peak dediğim şeyi ise voltajın normalden daha fazla olduğu an olarak düşünebilirsiniz. İşte bu peak zarar verebilir. Bu noktada kaliteli bir PSU kullanmak bozulma şansını bir nebze de olsun azaltabilir.

@ReznooW Watt ile Volt farklı şeylerdir. Eğer Volt normal değerinden(220 Volt) daha düşükse lambalar daha sönük yanabilir, bazı elektronik eşyalar açılmayabilir. Düşük voltaj ise elektrikle çalışan motorlar hariç zarar vermez. Ancak voltaj düşümlerinden sonra genelde peak olur. Bu peak dediğim şeyi ise voltajın normalden daha fazla olduğu an olarak düşünebilirsiniz. İşte bu peak zarar verebilir. Bu noktada kaliteli bir PSU kullanmak bozulma şansını bir nebze de olsun azaltabilir.

Ben bozulur demedim?

Geçmiş olsun. PSU'lar standart olarak Maks 242 - Min 211 V ile çalışır. Bir ev ampulünün parlaklığını azaltacak değer 200V ve altıdır. Elektrikler gittiğnde PSU'nız bilgisayarınızı korur fakat önemli olan kısım elektriklerin ani olarak geri geldiğinde PSU şalteri kapalı olmalıdır. Ev veya apartman elektrikler geri geldiğinde ani yükleme yapacak ve ana trafodan pik Voltaj çekmeye çalışacaktır (240V civarı). Buda evde küçük bir anakart barbeküsüne yol açabilir. Siz siz olun elektrikler gidince bilgisayarınızın PSU şalterin kapatın, yoksa kablosunu çekin. Geçmiş olsun.

@ReznooW Watt ile volt farklı şeylerdir. Eğer volt normal değerinden(220 volt) daha düşükse lambalar daha sönük yanabilir, bazı elektronik eşyalar açılmayabilir. Düşük voltaj ise elektrikle çalışan motorlar hariç zarar vermez. Ancak voltaj düşümlerinden sonra genelde peak olur. Bu peak dediğim şeyi ise voltajın normalden daha fazla olduğu an olarak düşünebilirsiniz. İşte bu peak zarar verebilir. Bu noktada kaliteli bir PSU kullanmak bozulma şansını bir nebze de olsun azaltabilir.
Farklı şey ama bağlantılı. Voltaj düşerse akım düşer, akım düşerse PSU kendini karşılamaz vb.

Geçmiş olsun. PSU'lar standart olarak Maks 242 - Min 211 V ile çalışır. Bir ev ampulünün parlaklığını azaltacak değer 200V ve altıdır. Elektrikler gittiğnde PSU'nız bilgisayarınızı korur fakat önemli olan kısım elektriklerin ani olarak geri geldiğinde PSU şalteri kapalı olmalıdır. Ev veya apartman elektrikler geri geldiğinde ani yükleme yapacak ve ana trafodan pik Voltaj çekmeye çalışacaktır (240V civarı). Buda evde küçük bir anakart barbeküsüne yol açabilir. Siz siz olun elektrikler gidince bilgisayarınızın PSU şalterin kapatın, yoksa kablosunu çekin. Geçmiş olsun.
Sağolun. Artık elektrik kesintilerinde mutlaka dediğiniz gibi yapacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı