Elektrik elektronik bölümü nasıldır?

Bu bölümden mezun olmuş biri olarak söylüyorum.
Bu bölümü seçtin mi anlamadım. Eğer bölüme daha gitmediysen, ilk önce okulda bulunan imkanlara bak. Özelikle atölye. Çoğu okulda yarım yamalaktır. Hiçbir alet bulunmaz. Genelde pahalı olduğu için çoğu malzeme yoktur. Size kağıt üzerinden anlatırlar. Bu kağıt üzerinden anlatılırsa hiçbir işe yaramaz. Bir kulağından girer diğerinden çıkar. Her şey o kağıt üzerinde anlattığı gibi olmuyor. Olayın özeti imkanları iyi mi bakman lazım. Atölye yeterli mi? Sıra beklenecek mi? Sıra bekleme mevzusu var çoğu okulda. 12 tane masa yaparlar. 24 kişilik sınıf yarısı sabah ile öğlen arası çalışır. Diğer kısım uyur. Ondan sonra öğlen ile akşam çalışılır. Yani yarım günün boşa gidecek. Malzemeler iyi mi, kaliteli mi, yeterli mi diye bir bak. Bunlar tamamsa geriye kalan kısım çok rahat ilerler.

İlk önce 10. sınıfta pek bir şey göstermezler. Lamba ve priz tesisatı ile ilgili öğretirler. Acayip kolaydır. Bu işin tek sıkıntısı bana göre çizimdir. Çizimleri genelde hocalar pek takmazlar fakat çok uzun zaman alıyor. Benim zamanımda 10 saat boyunca çizim yapardık. Artık kafan bir yerden sonra duruyor. O çizgi nereden geldi nereye gitti anlayamıyorsun. Bu işin en sıkıcı kısmı çizimdir. Fakat atölyede tesisat yaparken zaman çok hızlı geçer ve eğlencelidir.

Elektrik ve elektronik olduğunuz için işin en kolay kısmı elektrikten başlarlar. Bunlar gayet kolaydır ve temel bilgileri verirler. İlerleyen sınıfta artık elektronik ile ilgili öğretmeye başlarlar. Bunun temeli çok önemli. Bütün parçaların ne işe yaradığını, nasıl kullanacağını, giriş ve çıkışlarını ve renklerini ezberlemen lazım. Bu temel olmazsa öyle havaya bakarsın. Ezberlemesi biraz zaman alır. Ezberledikten sonra devre kartında yapboz gibi yaparsın. Çok keyiflidir.

Evet bunları öğrendin. Artık kendine ben elektrikçiyim diyeceksin. Her şeyi bilirim diye ortada dolanırsın. Fakat staj dönemi bir gelir bir bakarsın hiçbir şey bilmiyorsun. Bunları hatırlıyor gibi olursun fakat yapamazsın. Bu alanın en verimli yeri staj döne midir? Çok güzel yer seçmeye bak. Eğer yatacak bir yer ararsan elektrikçi falan olamazsın. Mezun olunca hiçbir şey bilmeden çıkarsın. Staj yeri çok önemli. Stajda bayağı şey öğrenirsin. Eğer yanında olan ustayı iyi dinlersen sana çok şey öğretir. Bu işin püf noktalarını nasıl yapacağını falan her şeyi öğretir. Staj yeri seçerken dikkat edeceğin şey elektrik mi elektronik mi buna karar verip öyle seç.

Olayın özeti bu. Çok iyi bölümdür. Geleceği olan bölüm, istediğin zaman iş bulursun. İş imkanları güzeldir. Sana tavsiyem yaz aylarında boş boş oturacağına bir elektrikçi dükkanında çalış. Sana çok yardımcı olur. Staj döneminde yatma sakın. Hep ustayla birlikte dur. Bunları yaptıktan sonra zaten çoğu işi kaparsın. Eğer staj yerinde başarılı olursan sana orada kalman için teklif ederler. Bana teklif ettiler. Kaldım bir süre o süre boyunca yine iyi şeyler öğrendim.

Hayatında başarılar. :)

Ya ben elektrik seçtim abi ama anlamyorum, kavrayamyorum, yapamyorum. Bilmeden elektrik seçtim 9 sınıfım hoca zaten düşük veriyor. Bazen sürekli çizim veryor ne yapmalıyım sence? Atölye falan var.

Ya ben elektrik seçtim abi ama anlamyorum, kavrayamyorum, yapamyorum. Bilmeden elektrik seçtim 9 sınıfım hoca zaten düşük veriyor. Bazen sürekli çizim veryor ne yapmalıyım sence? Atölye falan var.
10. sinifta secilmiyor mu bolum? Elektrik bolumu ilk basta cizimlerle zordur ancak kavradiktan sonra eglenceli olmaya baslar. Ben Elektrik Pano Montoruyum senin yollarindan gectim, PLC vs. kendini gelistirirsen guzel bir meslek gelecek vaat ediyor. Ben su anda Amerika'da icra ediyorum meslegimi🙂 Dunya'nin her yerinde onu acik ve surekli olarak gelisen bir sektor sevmeye calis.

Bende forumu başlatan arkadaş gibi 10. Sınıfım düz liseden buraya geçtim endüstriyel bakım onarım dalındayım inanılmaz stresliyim amcamda bu bölümden mezun ama o 10. Sınıfta kaldı ve okulu açığa aldı şuanda asgari ücret ile boynerde çalışıyor insan çok korkuyor. Amcam beni baya korkuttu 9 saatlik matematik dersi var çok zor dedi çizimler var onlarda çok zor diye korkuttu. Ben daha çöp adam bile çizemiyorum ve matematik temelim yok bu forumda yorum yapan abiler biraz olsa içimi rahatlattı ama hala çok stresliyim İzmir Çiğli 75. yıl lisesinde kaydımı yaptım ve haftaya okula gideceğim bilgisayara aşırı meraklıyım ama bilgisayar bölümünü herkes seçiyor işsiz kalırım diye seçmedim elektrik ilgimi çekiyor yazdıklarımla ilgili biraz olsa beni ferahlatacak şeyler yazarsanız çok sevinirim.

Bende forumu başlatan arkadaş gibi 10. sınıfım düz liseden buraya geçtim endüstriyel bakım onarım dalındayım inanılmaz stresliyim amcamda bu bölümden mezun ama o 10. sınıfta kaldı ve okulu açığa aldı şu anda asgari ücret ile boynerde çalışıyor insan çok korkuyor. Amcam beni bayağı korkuttu 9 saatlik matematik dersi var çok zor dedi çizimler var onlarda çok zor diye korkuttu. Ben daha çöp adam bile çizemiyorum ve matematik temelim yok bu forumda yorum yapan abiler biraz olsa içimi rahatlattı ama hala çok stresliyim İzmir çiğli 75. yıl lisesinde kaydımı yaptım ve haftaya okula gideceğim bilgisayara aşırı meraklıyım ama bilgisayar bölümünü herkes seçiyor işsiz kalırım diye seçmedim elektrik ilgimi çekiyor yazdıklarımla ilgili biraz olsa beni ferahlatacak şeyler yazarsanız çok sevinirim.

Elektrik çok geniş bir bölüm gömülü sistemlerden devre sistemlerine farklı alanlar var, veyahut elektrik enerjisine kaymak gibi bir imkan var eğer Türkiye'nin iyi üniversitelerinde (teknik olması daha iyi) iyi bir çalışmayla, projelerle boş durmadan okursanız işsiz kalmazsınız.

Geri
Yukarı