Elektrik- elektronik malzeme önerisi

Black Swordsman

Hectopat
Makaleler
3
Selam arkadaşlar. 2-3 ay önce kenarda dershaneden artan bozuklukları biriktirmeye başlamıştım. Artık dershane devri Online'a geçtiği için biriktirme işi yarıda kaldı. Bende bu gün paraları saydım ve 70 TL civarı para çıktı. Biraz da elektroniğe ilgim olduğu için sizlerden bu parayı değerlendirmek için yardım istiyorum. Ne tür şeyler alabilirim bu para ile? Daha doğrusu kendimi geliştirmek için alabileceğim şeyler nelerdir? Lehim makinem var ve daha önceden devre yapmıştım. Aklımdan öyle bir şey almak geçiyor şimdilik.
Şimdi rezalet fiyatlara baktım ve bütçeyi kardeşimi kullanarak arttırabilirim galiba 😅

@Megaton Evet hocam siz yazdıktan sonra biraz baktım ve aradığım şey Arduino sanırım. Ama yazılım kısımını pek anlayamadım. Bilgisayara port aracılığı ile bağlayıp, devreyi etkinleştirmek gibi bir şey mi?

İlk önce kendi kablosu var, yazıcı kabloları ile aynı kablo. PC tak bu kadar basit.
Sonra kendi sitesinden uygulamasını indiriyorsun, basit bir dili var. Video izleyerek öğrenirsin.
Ama ayrıca alman gereken şeyler var istersen başlangıç seti alırsın iyi olur.

@Black Swordsman Donanım kısmı için güç kaynağı, multimetre, osiloskop gibi malzeme ihtiyaçların da olacak. Ek olarak bunlarla çalışabileceğin devrelere ihtiyacın var. Bu devreleri hazır alırsan nerede ne olduğunu tam bilsen de olası sorunları çözme gibi bir imkanın olmaz. Kendi devreni tasarlaman en güzeli. Ama bu sefer de üretim maliyeti çok oluyor.

Donanım olarak PCB çizimini ve kurallarını bilmen gerek. Arduino kiti gibi kendi kitini geliştirerek bu işe başlamanı öneririm. Ardından yazılıma giriş yaparsın. Modüllerle işi ve fikrini büyütebilirsin.

Bunun için STM32F0 serisi işlemcileri baz alarak giriş yapmanı tavsiye ederim. Ben onlarla çalışıyorum ve internette sayısız kaynağı mevcut. Hem Arduino'ya göre daha geniş kullanım alanına da sahip bir mikroişlemcidir kendisi. Hatta donanım kısmını öğrendikten sonra STM32F4 serisi işlemcilerle çok çok daha iyi projeler geliştirebilirsin.

Donanımla ilgilenmek güzel. Ama yazılım olmadan sadece donanım bilmek bana göre anlamsız. 🙂

Yeni konular

Geri
Yukarı