Elektrik gidip gelmesi sistemime ne yapar?

cecenhlt

Kilopat
Yer
Grozny
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Selam arkadaşlar. Ben Knight Online oynadığım için bilgisayarım 7/24 açık kalıyor. Bu sabah bir uyandım elektrik gidip geliyor, gidip geliyor, sürekli ama zannımca düşük voltaj veriyordu. Aradık düzelttiler şimdi dağıtıcı firma. Sorum şöyle, öncelikle sistemim şu: INTEL 10100F-ASUS TUF-GTX1650S-O4G-EX-H410M-V3-CRUCIAL 480GB-CORSAIR 8GB RAM fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da
Kasa : Xigmatex Sirocon III.
Bu elektrik gidip gelmesi kasamdaki neye zarar verir? Anakart markasını yazdığım zaman özelliklerinde yüksek voltaja dayanıklı gibisinden bilgiler var. Acaba PSU’mda da bunun gibi önlemler var mı? Veya orada yazan anakart yüksek voltaja dayanıklı cümlesi kesin koruma sağlar mı? Bana önerilen şeyler UPS falan oldu fakat şu anlık param yok. Ama yine de bu sisteme gidecek UPS önerinizi alabilirim.
Monitörüm: https://www.hepsiburada.com/samsung...eesync-kavisli-oyuncu-monitor-pm-HB00000JGUV2
Şu an bilgisayarı çalıştırdım sorunsuz şekilde. 3-5 saniye geç açıldı ama sorunsuz açıldı. Bir sıkıntı olsa hemen belli eder miydi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ama hocam elektrik derken. 1 dakikada 2 3 kere gidip geldi bunun gibi bir daha olursa diye korkuyorum.

Kaliteli PSU'ların içinde katmanları oluyor. Bu PSU'nun kalitesine göre değişiyor. İyi bir PSU varsa örneğin PSU yandı diyelim kalitesiz olanlar kendiyle birlikte tüm sistemi çöp edebilir ama iyi bir kaliteye sahip PSU sistemi yakmaz sadece kendi yanar. Bu da kaliteli PSU ile kalitesiz PSU'nun farkı.

Kaliteli PSU'ların içinde katmanları oluyor. Bu PSU'nun kalitesine göre değişiyor. İyi bir PSU varsa örneğin PSU yandı diyelim kalitesiz olanlar kendiyle birlikte tüm sistemi çöp edebilir ama iyi bir kaliteye sahip PSU sistemi yakmaz sadece kendi yanar. Bu da kaliteli PSU ile kalitesiz PSU'nun farkı.
Benim psu’m hakkında bir Bilgin var mı kaliteli mi ?

Peki elektrik gitmesi derken gidip kalması değil de, dakikalar içerisinde 2 3 kere gidip gelmesi söz konusu ise?

Gidip gelmesi sıkıntı değil. En fazla HDD bozulur içinde mekanik parça olduğu için. Sigortanın kalitesi önemli bu noktada. Kesilince ani olarak yüksek/alçak akım verip vermemesi önemli. PSU'nuz kötü değil. Sisteminizi koruyacaktır.

Düzeltme: Sisteminizde HDD yokmuş. Çok fazla sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

Xigmatek X power 600W 80+
Gidip gelmesi sıkıntı değil. En fazla HDD bozulur içinde mekanik parça olduğu için. Sigortanın kalitesi önemli bu noktada. Kesilince ani olarak yüksek/alçak akım verip vermemesi önemli. PSU'nuz kötü değil. Sisteminizi koruyacaktır.

Düzeltme: Sisteminizde HDD yokmuş. Çok fazla sıkıntı olacağını düşünmüyorum.
SSd var dostum çok teşekkür ettim içime büyük bir su serptin teşekkürler.

O sisteme kolay kolay bir şey olmaz merak etme. Elindeki PSU çok güzel kıymetini bil :D.
Bazı yerlerde okudum Xigmatek tamamen çöp felan diye moralim bozulmuştu vallahi şuan varya Harika hissediyorum. 4 5 sene önce elektrik gidip gelmesinden dakika içersinde 4 5 kez monitörümü kaybetmiştim. Umarım bu sistemimde ne kasaya ne monitöre birşey olmaz :)

Bazı yerlerde okudum Xigmatek tamamen çöp falan diye moralim bozulmuştu vallahi şu an varya harika hissediyorum. 4 5 sene önce elektrik gidip gelmesinden dakika içerisinde 4 5 kez monitörümü kaybetmiştim. Umarım bu sistemimde ne kasaya ne monitöre bir şey olmaz :)

Ne demek Xigmatek çöp. Onu yazan kişinin akli dengesi yerindemi merak ettim şahsen.

Yeni konular

Geri
Yukarı