Elektrik işlerine en temelden nasıl başlanır?

My Man!

Kilopat
Makaleler
11
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle merhaba!
Ben evde boş olduğu her an elimi bilgisayarının üzerinden çekmeyen biriyim. Artık sıkılma değilde alışkanlık haline geldi. Bir bilgisayar geeki olarak da yan cebimde bulunsun işime yarar diye basit elektrikçi işlerinden anlar hale gelmek istiyorum. Hiç bir tecrübem yok bu konuda, elektrik bandı ile kablo uzatmaktan falan başka. Ne ile başlamalıyım? Yapmak istediğim şey bu arada, kendin yap fikirlerimin elektrik tesisatını kendim döşeyecek kadar bilgi sahibi olmak. Şimdiden teşekkürler.

Elektrik okuyorum bu yüzden az yardımcı olabilirim. En temel şey kabloları bağlamaktır (ek yapmak). Bunu iyicene öğrenmen gerek. Sardığın kabloda gevşeklik değil sıkı bir şekilde sarman gerek ve elektrik bandı ile güzelce banlatman gerek. Nedeni şu bakır oksijenle temasta sıkıntı çıkartıyor ilerleyen zamanlarda eki daha uzun ömürlü yapmak için ve çarpılma riskinden kurtulmak için yapılır. Daha sonra bir uzatma prizi yapman lazım. Alıyorsun bir elektrikçiden bir 3lü priz bir kablo bir erkek fiş. Bunları bağlamayı öğrenebilirsin. Kablo renklerine dikkat et. Faz kahverengi olur genelde. Nötr açık mavi. Topraklama sarı yeşil olur. Bu 3lü prizi yaptıktan sonra duvara sabitlenen bir priz yapabilirsin. Evdeki bir prizide değiştirebilirsin. Kolay bişeydir, içersini açmak için ortadan söküyorsunuz yanlarında tutacakları vardır onları bastırıp kendinize çekin söküp yenisini takın. Alışmak içinde söküp tekrar takabilirsiniz. Bunları biliyorsanız söyleyebilirsiniz. Daha detaylı anlatabilirim. Başlangıç için çok bile yazdım :) Kolay gözükür hiç bilmeyenler için zordur. En temelde bunlar vardır.

Priz sökmeyi biliyorum ama daha önce babamın defalarca söküp taktığını gördüğüm için. :D
Kablo renklerini bilmiyordum açıkçası. Bana evde uğraşabileceğim ne önerirsiniz? Şunu yaparak elini alıştır diyebileceğiniz. Dediğim gibi ileride biraz karışık kablolama işlerine girişmek amacım.

Bir de sadece elektrik tesisatı değil, laptop ekranını sökmeyi biliyorum doğru kartı alıp tekrar etrafına kapak yapıp o ekranı başka bir şey kullanmak falan gibi fikirlerim var. Etrafını kapatmayı babamla falan yaparım o konuda el becerim var, ekranı çıkarma işi de tamam ama kart ile çalışmak konusunda Off'um. :D O sonraki seviye tabii şimdi yaptığım şeylere elektrik döşemeyi öğrenmeliyim gibi sanki.

Elektrikten ben de anlamak isterim tavsiye bekliyorum :D.
O degilde @My Man! bu issizlik olmuyor mu :D?
Hocam ben boş vaktimi değerlendirme amacındayım. :D El becerimi de geliştirmek istiyorum tabii. Daha demin çok fazla DIY videosu izledim gaza da geldim. Şimdi alıp malzemeleri yapasım var bir şeyler. :D

Bir de biz sürekli bilgisayardayız, her şey sanal. Biraz el ile uğraşmak istiyor insan arada.

Anlattıklarım elektriğin temel olayıdır. Ev tesisatında pek bir olayı yoktur birkaç şeyi öğrendikten sonra mantıkken yapabilirsiniz. Size ev tesisatlarında, elektronik devrelerde, arıza bulma ve onarmada, elektrik projelerinde yardımcı olabilirim :) Bu kadar bilgim var :)
Olay şu ev tesisatında zaten aydınlatma ve priz en temel olaydır. Diğerlerinle fazla karışlaşmazsınız. Şimdiden başlayalım anlatmaya elimden geldiğince. İlk olarak bazı yerlere tek hat çekilir. Linye ve sorti hatlarını öğrenmeniz gerek interneten ufak bir tanıtımına bakabilirisiniz. Ben size kısaca açıklayayım :)
Linye: Dağıtım tablosundan son aydınlatma armatürü ya da prizin bağlandığı buata kadar olan hatlardır.
Sorti: Linye hattı ile aydınlatma aracı ya da prizi arasındaki bağlantı hattıdır
Normal bir evde yani saçma sapan hat çekilmemiş malzemeden çalınmamış bilgisiz kişiler çalıştırılmamışsa, çamaşır makinesi, fırın, bulaşık makinesine ayrı hat çekilir. Priz ve lambada birleşik yapanlar oluyor. Şunu şurdan anlayabilirsiniz. Prizde herhangi bir kısa devre oldumu lambalarda sönüyorsa demekki birleştirilmiş. Genelde eski evlerde oluyor. Baktığınız zaman en az 6-7 sigorta olması lazım eğer daha az ise kesin birileri tek sigorta yapmışlardır. Örneğin ışık ve prizleri birleştirmeleri. Burdan öğrenebilirsiniz.
Şimdi gelelim neler yapabilirsiniz yukardaki olay evin nasıl bir tesisata sahip olduğunu anlamak için yazdım. Şimdi gelelim asıl olaya.
Zilleri değiştirmek, bağlamak veya prizleri, lambaları değiştirmek hattı onarmak.
Aslında direk burdan başlanması uygun olmaz bir tahta kestirip birkaç malzeme alıp orda deneyin daha sonra onu uygularsınız bir farklı deyişle bir marangozdan deneme tahtası yaptırabilirsiniz. Boyutları 200x200 olursa iyi olur aslında yeterli olur.
Şimdi olaya gelelim. Bir duvar altından çekilen hat var birde duvar üstü çekilen hatlar var. Çoğunlukla duvar altında çekilir duvar üstü çirkin durur ve işin kolayına kaçılmış olur. En sağlıklısı duvar altıdır.
Tahta aldığnızı varsayıyorum. Bir elektrikçiden lamba tesisatı için malzeme alabilirsiniz. İlk olarak lambadan başlayaibiliriz.
Vaviyen, komütatör ve adi anahtar var. Komütatör bir anahtardan farklı iki lambayı açan anahtardır. Bağlantı şemasını buraya bırakırım burdan yapabilirsiniz. Vaviyen ise farklı iki yerden tek lambayı açan anahtardır. Adi anahtar ise tek anahtarlı olan sadece bir lambayı açan anahtar tipidir. İlk olarak en basiti olan adi anahtardan başlayabilirsiniz. Adi anahtar, duy, ampul, sigorta şimdi olay şu gerçekte renkler önemlidir lakin bazı evlerde ise tek renkte yapılabilir örneğin mavi kablo normalde nötr olması gerekirken buna fazda yapabilirler. Bu yüzden mavi nötrdür kesin elektrik yoktur deyip atlarsanız çarpılabilirsinizde :) Ne yaptıkları belli olmaz. Neyse siz zaten yapacağınız için masraftan kaçmak için sadece 1 renk alın zaten metresi 75 kuruştur normalde alacağınız kablo 2.5mm2 NYA kablo 5 metre alın zaten yeterde artar :) Söküp başka devrede kullanırsınız. Normalde borulardan geçirmek gerek ama gerek yok direk yaparsınız adi anahtarı bunu yaptıktan sonra herhangi bir yere lamba hattı çekebilirsiniz gayet kolay olacaktır.

Yukarda projesi mevcuttur. Çok kolay biçimde yapabilirsiniz. Yukardaki kesin doğrudur. Bu lambalardan sonra prizlerede başlayıp artık ev tesisatı yapabilirsiniz :)

Şimdi bir deneyin isterseniz elinize bir iletken alın ve kontrol kalemi alın prize bakın hangisi faz ise oraya bir iletken kablo sokun sonra toprağa değdirin bakalım kaçak akım rölesi var mı? Değdirdiğiniz gibi enerjini kesilmesi lazım. Eğer yoksa çok büyük sıkıntı bir çarpılmada Allah korusun ölme tehlikeniz bile var. Kaçak akım rölesi giden ile gelen arasındaki farka bakar zaten sizi çarptığında gelen hiçbirşey olmadığından direk atıp sizin hayatınızı kurtaracaktır çalışması 30mA yangın korumada 300mA dir. İnsanı öldüren 300mA dir. Daha üzeri ise artık vücut yanar. Bu kaçak akım rölesi yine eski evlerde bulunmaz isteyen test edebilir olup olmadığını gerçekten önemlidir eğer yoksa kesinlikle taktırılması gerekir.
Sorucağınız soru varsa sorabilirsiniz eğer biliyorsam cevaplarım :)

Öncelikle teşekkür ederim hocam, bilgi ve uğraşınız için. Ben masama ikinci monitörü koymak için bazı parçalarından kurtulmuştum. Elimde oldukça büyük bir tahta parçası var. Yarın da elektrikçiye uğrar dediğiniz şeyleri edinirim. :)

Ben sadece ışıklandırma değil mesela kendi kasamı kendim tasarladım. Bunu yapmak için kullanabileceğim bir alan ve tahtayı kestirebileceğim bir tanıdık marangoz var. Bu dışını yaptığım kasanın kablolama işini kolaylaştırmak adına HDD ve SSD'lerin kablolarını kasama gömmek istiyorum. Yani görünür tarafta bir şey gözükmeyecek, kör noktada arka tarafta olacak kablo. Ve yaptığım kasa sadece tahta olacağından power tuşunu falan benim yapmam gerekecek. Bu bağlantılar için düğme edindim diyelim ki bağlantıyı nasıl yaparım?

Bilgisayarlardaki donanımdan fazla anlamam kablolarla nasıl bağlanır nasıl yapılır diye. Maalesef bu konu hakkında pek yardımcı olamam. Bu forumda bilgisayardan anlayan çok iyi kişiler var yeni bir konu açıp onlara sorabilirsiniz. Eğer bilseydim yardımcı olurdumda şimdide yanlış bilgi verip boşuna uğraştırmak istemem kusura bakmayın.

Bilgisayarlardaki donanımdan fazla anlamam kablolarla nasıl bağlanır nasıl yapılır diye. Maalesef bu konu hakkında pek yardımcı olamam. Bu forumda bilgisayardan anlayan çok iyi kişiler var yeni bir konu açıp onlara sorabilirsiniz. Eğer bilseydim yardımcı olurdumda şimdide yanlış bilgi verip boşuna uğraştırmak istemem kusura bakmayın.
Hiç sorun değil hocam. :) Ben yarın elektrikçide anahtarlara bakıp evde eski sistem ile deneyeceğim. Zaten Intel i5 660 falan var içinde yanarsa yansın. :D

Yardımlarınız için teşekkürler.

Elektrik ayrı elektronik ayrı şimdi sen hangisini istiyorsun elektrik oldukça basittir. Güvenlik kamerası, kapı zili, seri devre, parelel devre vesaire vesaire. Bunun gibi birçok konu ve iş elektriğe girer elektrik 1-2 yılda öğrenirsin haftada vakitler ayırarak. İnternette bunun üzerine bir çok forum var. Elektronik ise işin ayrı boyutu. Örnek vereyim elektronikçi kapı zilini üretir elektrikçi bu kapı zilini bağlar. Elektrikçi arkadaşlarımızı da ezmiyorum tabi onlarda iş alanları gereği lehim yapmak PCB tasarlamak gibi işlerde bilgileri var ancak bir elektronikçi kadar değil. Tavsiyem elektronik işlerine yönelmendir daha kapsamlı ve hobi amaçlı yapılacak bir şeydir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı