Elektrik kesintileri HDD'yi bozar mı?

Maggie

Femtopat
Katılım
19 Ocak 2021
Mesajlar
132
Memlekette işini düzgün yapan 1 tane bile insan olmadığı için, her gece elektrik gidip, geliyor. Ben de her seferinde HDD Sentinel'i açıp ''kesin bu sefer hata çıkacak'' deyip, kontrol ediyorum gergin bir şekilde. Elektrik kesintileri HDD'de arızaya sebep olabilir mi? Arayıp sövsem fayda eder mi?
 

PustiPowerV2

Decapat
Katılım
6 Haziran 2020
Mesajlar
5.187
Makaleler
4
Çözümler
10
Yer
New Marais'de Buzul Vermaak 88 Elemanı Dövüyor.
Bozma ihtimali var ama çok yüksek değil. UPS ve akım korumalı priz kullanmanızı öneririm. Özellikle de UPS.
 

Ali Pınar

Hectopat
Katılım
26 Eylül 2019
Mesajlar
2.831
Makaleler
1
Çözümler
28
Yer
s
Olabilir, hatta kardeşimin HDD'sinin bu yüzden bozulduğunu sanıyorum. Haber verilmediyse tazminat davası açma hakkınız var diye biliyorum, benim olayda sitelerinden sorgulatınca çıktığı için bir şey diyemedim.
 

Blanc

Picopat
Katılım
15 Mart 2020
Mesajlar
130
O kadar takma öyle kolay kolay bozulacak şeyler değiller. Sen kafanda çok buyutmussun.
 

YasirHoca

Kilopat
Katılım
8 Nisan 2014
Mesajlar
1.626
Makaleler
6
Çözümler
2
Arayıp Sövmeyin. :) Şaka bir yana, genel manada her elektrik kesintisinin elektronik parçalar üzerinde etkisi elbette vardır. Ancak her kesinti gidip gelmesinde sıkıntı olacak diye bir kural yok. Bilgisayar parçaları için, kullandığınız güç kaynağı ve parça kalitesi bu durumları etkileyen faktörlerdir. HDD' ler elektronik olsa da kısmen mekanik parçalardır ve dayanıklılıkları SSD'lere göre çok daha fazladır. Evet bozulabilir bu ihtimal her zaman vardır. Benimde bir keresinde elektrik gidip gelmesinden dolayı SSD yanmıştı. Teknik servis direk değişim yaptı. Ama bu zamana kadar elektrik gidip gelmesinden dolayı hiç HDD bozulmadı. Dediğim gibi bunun olmasında veya olmamasında kullandığın anakartın ve PSU'nun büyük rolü var.
 
Yukarı