Elektrik kesintisi sonrası LG monitörümde ekran sorunu

Yektaultra

Centipat
Yaklaşık 3-4 gün önce gece saatlerinde LG marka LCD monitörüm ve bilgisayarım açıkken elektrik iki kere anlık gidip geldi. Ve bir gün sonra resimdeki hale geldi. Ekran kartından değil çünkü monütör boştayken de bu şekilde. İçini açtığımda iki tane kondansatör şişmişti bundan dolayı olabileceğini düşündüm fakat yine aynı şekilde kaldı.Transfotmatör fazla ses çıkarıyor gibi sanırım birazda verniği atmış o bu ekran sorununa sebep olur mu? Yardımlarınızı bekliyorum
Konuya ait görse

1589638171906.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Güç kartı enerjiyi tam anlamıyla iletmez ya da dalgalı iletim yaparsa anakart üzerinde bulunan bileşenler işlevini yerine getiremez... Elektrik kesintisi monitörü bozmaz fakat daha önceden ömrü azalmış bileşenlerin tamamen bozulmasına çok büyük etken olabilir.

Güç kartı üzerinde bulunan deforme olmuş bileşenleri değiştirerek deneme yapabilirsiniz.

Güç kartı enerjiyi tam anlamıyla iletmez ya da dalgalı iletim yaparsa anakart üzerinde bulunan bileşenler işlevini yerine getiremez... Elektrik kesintisi monitörü bozmaz fakat daha önceden ömrü azalmış bileşenlerin tamamen bozulmasına çok büyük etken olabilir.

Güç kartı üzerinde bulunan deforme olmuş bileşenleri değiştirerek deneme yapabilirsiniz.
Teşekkürler cevabınız için.Dediğim gibi gözle gördüğüm iki adet kondansatör şişmişti.Onlari değiştirdim bir fark göremedim maalesef ölçü aletimde bozuk ondan dolayı ölçüm yapamıyorum gözle görebildiğim tek sıkıntılı durum trafonun verniği akmış gibi bu kadar.
IMG_20200515_223505.jpg

Birde böyle birşey var.Diğer mercimek kondansatorlerin hepsi mavi fakat bu kararmış gibi ama kararmış mı yoksa normal durumda böyle mi bilmiyorum.Bazi arkadaşlarım NTC veya PTC olabilir gibi şeyler söyledi.Fakat eski bir monitör olduğu için birşey bulamadım.Biliyorsanız bu nedir ve normalde de şekli görünümü böyle mi

Mercimek kondansatörlerin tümü aynı renkte olmaz özellik vb. etkenlerden dolayı renk değişikliği gösterebilir... Ölçü aletiniz çalışıyor olsaydı kartı boşta çalıştırıp çıkışları ölçerek sonrasında bu değerleri yük altında verdiği değerler ile karşılaştırarak sorunun bu kartta olup olmadığını anlayabilirdiniz.

Anakart üzerinde ve özellikle Flex bağlantı noktalarında bir sorun görünüyor mu eğer gözle görülür bir sorun yoksa Flex'in temas noktalarını temizlemenizi öneririm.

Mercimek kondansatörlerin tümü aynı renkte olmaz özellik vb. etkenlerden dolayı renk değişikliği gösterebilir... Ölçü aletiniz çalışıyor olsaydı kartı boşta çalıştırıp çıkışları ölçerek sonrasında bu değerleri yük altında verdiği değerler ile karşılaştırarak sorunun bu kartta olup olmadığını anlayabilirdiniz.

Anakart üzerinde ve özellikle Flex bağlantı noktalarında bir sorun görünüyor mu eğer gözle görülür bir sorun yoksa Flex'in temas noktalarını temizlemenizi öneririm.
Flex dediğiniz geniş ince şerit şeklinde olan kablo mu?

Evet ince şerit şeklinde kağıt benzeri bir bağlantı kablosudur.
Tamamdır teşekkürler deneyip sonucunu tekrar yazıcağım.
Değişen birşey yok.temizledim geri taktım.Hatta ekran daha da karıncalandı gibi.
Evet ince şerit şeklinde kağıt benzeri bir bağlantı kablosudur.
Şimdi farkettim evet kenarında ufak bir yırtık var sanırım bu etkiliyor.Bunun türleri farklı sanırım monitörüme göre nerde bulabilirim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı