Çözüldü Elektrik kesintisi sonrası monitör açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

OMFG EPIC

Kilopat
Merhabalar, 3 monitörlü bir sistemim var.

Ana monitörüm elektrik kesintisi sonrası açılmadı. PC'den sinyal gelmiyor değil, direkt olarak elektrik almıyor. Daha önce de başıma gelmişti, güç kablosunu değiştirince sorunsuz çalışmıştı. Ama şu an ne yaparsam yapayım çalıştıramadım. Sağ ve sol monitörler sorunsuz çalışıyor, ana monitör bir türlü güç almıyor.

NVIDIA Denetim Masası olsun, Windows'un kendi görüntü arayüzü olsun, her yerde monitörü görüyor PC. Sorun elektrik sorunu.

Bir fikri olan var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Aradan uzun zaman geçmiş ama konuyu güncelleyeyim.

Monitörün anakartı üzerinde I204 ve I207 çipleri var. Bunları değişirmeniz gerekiyor. Çipleri sipariş ettim ve değiştirttim. 150 Hz'e kadar oc bile yaptım. Canavar gibi devam ediyor monitör. 11 yaşını devirdi. :)
Akım korumalı çoğaltıcıda olabilir.
Akım korumalı prizler içinde normal varistör ve sigorta bulunan prizlerdir. Yüksek şebeke voltajından korur. Yani prizden 220 değil 250 gelirse sigortayla kısa devre konumuna geçiyordu galiba. Elektrik kesintilerinde koruyamaz. :)
NVIDIA Denetim Masası olsun, Windows'un kendi görüntü arayüzü olsun, her yerde monitörü görüyor PC. Sorun elektrik sorunu.
Aydınlatma ışığı gibi bir tepki veriyor mu monitör? Yani arka plan aydınlatmasının ışığı belli oluyor ya hani, ekranda bir tepki var mı yoksa sadece PC'de sadece ismini mi görüyorsunuz?

@Yeni Teknik Sembol @cengover_ekin

Bu elektriğin iletiminde; odanın otomat sigortası, monitörün power kablosu, akım korumalı prizde, diğer monitörlerde hiçbir sıkıntı olmadığı halde şebekeden 220 VAC'i almaması, monitör girişindeki cam sigortanın kesintide muhtemelen gevşemesi, atmasıyla açıklanabilir. Elektrik monitör girişinde varken, dış gövdesi çok az sarsıldığında eğer sorun sigorta gevşekliğiyle ilgiliyse yine elektrik alması olasıdır. Ancak sigortası atmışsa mekanik, küçük şoklarla elektrik alabilmesi söz konusu olmayıp dış kapağı sökülüp atan sigortanın mutlaka değiştirilmesi gerekiyor. Ancak daha ciddi iç arızalar oluşup giriş sigortasıyla hiç ilgili değilse yetkili bir teknik servise verilmesi de gerekiyor. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Akım korumalı prizler içinde normal varistör ve sigorta bulunan prizlerdir. Yüksek şebeke voltajından korur. Yani prizden 220 değil 250 gelirse sigortayla kısa devre konumuna geçiyordu galiba. Elektrik kesintilerinde koruyamaz. :)

Aydınlatma ışığı gibi bir tepki veriyor mu monitör? Yani arka plan aydınlatmasının ışığı belli oluyor ya hani, ekranda bir tepki var mı yoksa sadece PC'de sadece ismini mi görüyorsunuz?

@Yeni Teknik Sembol @cengover_ekin

Yok hocam direkt sıfır tepki alet.
Bu elektriğin iletiminde; odanın otomat sigortası, monitörün power kablosu, akım korumalı prizde, diğer monitörlerde hiçbir sıkıntı olmadığı halde şebekeden 220 VAC'i almaması, monitör girişindeki cam sigortanın kesintide muhtemelen gevşemesi, atmasıyla açıklanabilir. Elektrik monitör girişinde varken, dış gövdesi çok az sarsıldığında eğer sorun sigorta gevşekliğiyle ilgiliyse yine elektrik alması olasıdır. Ancak sigortası atmışsa mekanik, küçük şoklarla elektrik alabilmesi söz konusu olmayıp dış kapağı sökülüp atan sigortanın mutlaka değiştirilmesi gerekiyor. Ancak daha ciddi iç arızalar oluşup giriş sigortasıyla hiç ilgili değilse yetkili bir teknik servise verilmesi de gerekiyor. Kolay gelsin.

Power kartı ve anakart sağlam. Yabancı forumları kurcalayınca bunun benim monitör modelinde olan bir sorun olduğunu gördüm.

Monitörün anakartı üzerinde bulunan 2 adet minnak çipin değişmesi gerekiyor. Değiştiren herkes sonuç almış. Aliexpress üzerinden çiplerin siparişini verdim, monitörü güzelce söktüm, devre kartını aldım kenara, çipleri bekliyoruz artık.

Şimdi merak edenlere monitörün modelini ve diğer ıvır zıvırları söyleyeyim.

Monitör 11 yıllık. Acer GD245HQ. 120hz (oc ile 140hz) 1080p yıllara meydan okuyan taş gibi monitör. 140hz e kadar sorunsuz sıkıntısız çıkıyorken yenilemeyi düşünmedim. Ki zaten 3 monitör oyun oynayan birisiyim, o yüzden (tekli monitör için) daha yüksek çözünürlüklere de çıkmak istemedim.

Sonuçta 5760x1080 çözünürlük 1440p çözünürlükten bile yüksek bir çözünürlük.

Uzun lafın kısası yeni bir monitör alacağım, yine Acer. 23.8 inç, 1080p, ips, 165hz bir güzellik buldum. Artık bütçeyi mıncıracağız biraz.

Diğer monitöre gelince, çipleri değiştiridikten sonra canlanır da sorunsuz devam ederse kullanmaya devam ederim. Render bilgisayarında olur, yedek monitör olur, bir şekilde hayatına devam edecek.

Çünkü paneli sağlamken monitörü çöpe atmak pek içime sinmiyor. 3 dolarlık çiple sorunu çözülüyorken 24 inç 1080p 120hz paneli çöpe atmak en hafif tabirle mallık olacak.

Evet, aslında monitörü kendiniz tamir edebilmek için gereken ön araştırmayı yapabilmişsiniz, anladığım kadarıyla. Yeni monitör satın alacağınız için kaybedilecek çok fazla bir şeyiniz de olmayacak, çalışırsa bozulanı sizin bir artı kazancınız olacak, sonuç olarak. Tahmini (kestirimle) arızayı giderme şekliyle parça (chip) değişimi yapabilecek olacağınızdan çalışmama olasılığı da her zaman vardır. Umarız çalışır ve uğraşı verdiğinizi hobi elektronikten net sonucu mutlaka alırsınız diyelim.

Bu müdahelede öncelik monitör besleme katında (yeni PCB'lerde anakartla bütünleşik olabiliyor) EMI filtre kısmında, seri bağlı NTC, paralel bağlı varistor, varsa cam sigorta, anakartın alt lehim bağlantıları (olası soğuk lehimleri açısından) olabilmeliydi. Monitör besleme katı ayrık olabilseydi, diğer katlara olan kablo geçmelerini çıkarıp monitör besleme katının çıkışlarında bu katlar için gereken DC voltajların çıkıp çıkamadığını böylece kontrol ederdiniz, örneğin. Şebeke girdiği halde bu DC voltajlar çıkmıyorsa sadece monitör besleme katı üzerinde yoğunlaşılmış olunurdu, bu belirsiz olan arızayı ararken. Bu chipleri değiştirirken, chiplerin olduğu kata kadar monitör besleme (SMPS) katından DC çıkış beslemelerinin çok net çıkıp gelebildiğini sanıyorum ki tam olarak bilemiyorsunuz, benim anladığım kadarıyla. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Evet, aslında monitörü kendiniz tamir edebilmek için gereken ön araştırmayı yapabilmişsiniz, anladığım kadarıyla. Yeni monitör satın alacağınız için kaybedilecek çok fazla bir şeyiniz de olmayacak, çalışırsa bozulanı sizin bir artı kazancınız olacak, sonuç olarak. Tahmini (kestirimle) arızayı giderme şekliyle parça (chip) değişimi yapabilecek olacağınızdan çalışmama olasılığı da her zaman vardır. Umarız çalışır ve uğraşı verdiğinizi hobi elektronikten net sonucu mutlaka alırsınız diyelim.

Bu müdahelede öncelik monitör besleme katında (yeni PCB'lerde anakartla bütünleşik olabiliyor) EMI filtre kısmında, seri bağlı NTC, paralel bağlı varistor, varsa cam sigorta, anakartın alt lehim bağlantıları (olası soğuk lehimleri açısından) olabilmeliydi. Monitör besleme katı ayrık olabilseydi, diğer katlara olan kablo geçmelerini çıkarıp monitör besleme katının çıkışlarında bu katlar için gereken DC voltajların çıkıp çıkamadığını böylece kontrol ederdiniz, örneğin. Şebeke girdiği halde bu DC voltajlar çıkmıyorsa sadece monitör besleme katı üzerinde yoğunlaşılmış olunurdu, bu belirsiz olan arızayı ararken. Bu chipleri değiştirirken, chiplerin olduğu kata kadar monitör besleme (SMPS) katından DC çıkış beslemelerinin çok net çıkıp gelebildiğini sanıyorum ki tam olarak bilemiyorsunuz, benim anladığım kadarıyla. Kolay gelsin.

Dediğiniz gibi tek tek kontrol ettim hocam. Besleme kartı ve anakart birbirinden ayrı, dediğiniz gibi kablo vasıtasıyla bağlanıyorlar. Besleme kartı, sigortasından direncine, kapasitöründen transistörüne tamamen saat gibi tıkır tıkır. PCB yollarına kadar tek tek kontrol ettik. Zaten kafamızı karıştıran nokta o oldu.

Bütün bunlar sorunsuz ise nasıl oluyor da güç almıyor alet diyerek yabancı forumları kurcalamaya başladım.

Bu monitörün 10 yıldan sonra ortaya çıkan kronik bir sorunuymuş, komik biliyorum ama gerçekten böyle :)

İncelemek isterseniz monitörün şemalarını ve yararlandığım yabancı forumu aşağıya bırakıyorum.

1619026892856.png

Bu besleme kartı.

Bu da anakart.

1619026987762.png

Anladım, gayet güzel, bu sıkıntıyı giderecek çözüm yollarını yabancı bir forumdan bulmuşsunuz demek ki. O zaman olması gereken tüm çıkış voltajlarını da ölçüp mutlaka da teyitlediniz, hiç şüphe yok ki. Bu adı geçen chipleri değiştirip alınacak olan sonucu sabırla bekleyin o zaman. Kolay gelsin.

Aradan uzun zaman geçmiş ama konuyu güncelleyeyim.

Monitörün anakartı üzerinde I204 ve I207 çipleri var. Bunları değişirmeniz gerekiyor. Çipleri sipariş ettim ve değiştirttim. 150 Hz'e kadar oc bile yaptım. Canavar gibi devam ediyor monitör. 11 yaşını devirdi. :)

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı