Elektrik kesintisi sonrası sistemin yavaş açılması

ArdaMert

Hectopat
Makaleler
2
Arkadaşlar geçen hafta elektrik girmişti ve sistemi açtığımda normale göre daha yavaş açıldı, bugün tekrar gitti, geldiğinde kontrol amaçlı açtığımda yine daha geç açıldı, daha geç açıldı dediğim ekran ve sistem aynı hızda açıldı fakat o bekleme ekranı normale göre uzun sürdü, sistemde hızlı başlatma açık, muhtemelen herkeste böyle oluyordur ama yine de sizlere de sormak istedim sizde de böyle oluyor mu?

Arkadaşlar geçen hafta elektrik girmişti ve sistemi açtığımda normale göre daha yavaş açıldı, bugün tekrar gitti, geldiğinde kontrol amaçlı açtığımda yine daha geç açıldı, daha geç açıldı dediğim ekran ve sistem aynı hızda açıldı fakat o bekleme ekranı normale göre uzun sürdü, sistemde hızlı başlatma açık, muhtemelen herkeste böyle oluyordur ama yine de sizlere de sormak istedim sizde de böyle oluyor mu?

Genel olarak bilgisayarlarda zorla kapatıldığında meydana geliyor böyle şeyler. Benim bilgisayarımda da düğmeden kapatıldığında veya elektrik kesilince aynısı yaşanıyor.

Cevabı çok basit. Windows 10 ve Windows 8.1 bilgisayarların hızlı açılması için hızlı başlat denen bir özelliği kullanır. Bilgisayar kapanmadan önce bunun için ayarlamalar yapar ve hızlı başlatılmaya hazır hale getirir fakat zorla kapanırsa normal bir açılış gerçekleşir. Bilgisayarınızı yeniden başlatın açılması daha uzun sürecektir.

Eğer elektrik kesintisi olursa kesintiden sonraki ilk açılışta "Fast Boot" özelliği olmadan başlatılıyor bu yüzden olabilir. BIOS ayarlarından her zaman "Fast Boot" özelliğini kullanmanız için bir ayar olması gerekiyor kurcalamak gerek, bir Asus ana kartının BIOS unda görmüştüm.

Geri
Yukarı