Elektrik kesintisinden sistemi korumak için tavsiyeler

PC sisteminin korunması için bildiğim kadarıyla voltaj dalgalanmasına karşı ana kart ve güç kaynağı kullanmak yeterli. Aktif PFC diye geçiyor sanırım. Çoğu güncel ana kart ve PSU'da var. MSI H110M Pro en giriş seviyesi, en ucuz DDR 4 ana kartlardan biri olmasına rağmen voltaj koruması var. Corsair VS450 pek yeni bir PSU olmamasına rağmen voltaj koruması var.
Anakartım msi h110m pro -vd PSU'da Aerocool'un 750w 80+ olan bir PSU, aktif PFC dediğiniz şey PSU'da var. Sistemide akım korumalı bir prize bağlıyorum. Umarım bir sorun çıkmaz. Açıkcası herhangi bir UPS'e 300 lira civarı bir bütçe ayıramam.

Anakartım msi h110m pro -vd PSU'da Aerocool'un 750w 80+ olan bir PSU, aktif PFC dediğiniz şey PSU'da var. Sistemide akım korumalı bir prize bağlıyorum. Umarım bir sorun çıkmaz. Açıkcası herhangi bir UPS'e 300 lira civarı bir bütçe ayıramam.
Sıkıntı çıkmaz merak etme. Corsair VS450 ve H61M-Pro kullanıyorum, defalarca elektrik kesintisi oldu, bir tanıdığım PC açıkken prizden çekti falan fakat sadece bir defa ufak bir şey oldu. O da BIOS ekranında kasma başlamasıydı ki tekrar EZ Flash ile yükleyince düzeldi. İçin rahat olsun.

Normalde ben de "bir şey olmaz" derdim. Hatta kenarda aküsü bittiği için duran bir UPS vardı, lazım değil diye kullanmıyordum. Fakat şu son 1 haftada o kadar çok elektrik gitti geldi ki... Herhalde 5 günde 3 kez bilgisayarım çat diye kapandı. Word belgemdeki son 1 dakikalık çalışmamı kaybetmem bir yana, bu tarz direkt kapanmalar tehlikelidir. Kaldı ki mevcut elektrik durumunda voltajın da sağlıklı olduğuna inanmıyorum.
Gittim yeni akü alıp 2 yıl sonra UPS'imi yeniden devreye soktum.
Normalde gerek yok derdim, evet; ama şu içinde bulunduğumuz durumda bence şart.

Benim 850 EVO SSD bilgisayar kapalı olmasına rağmen elektiriğin 3-4 kez üst üste gidip gelmesinden dolayı sadece fişe takılı olduğundan yandı diyelim yada pc görmemeye başladı 3 pc de denedim hiçbir pc görmedi. Garantiye verdim 20 iş günü var olmasına 5 gün var haber bekliyorum Vatan'dan 5 sene garantili 6 ay oldu alalı yanında diğer ssd kingston ona güvenmiyordum o sağlam çıktı. Çok şükür diğer devre elemanlarıma bişey olmamış. Hemen gidip kendime Tunçmatik Digitech Pro 1000 VA UPS aldım. Kesinlikle almak lazım o kadar para veriyoruz bu sistemlere bir de yansa formatla garanti ile rezil oluyoruz. Şimdi elektrik yokken bile güç kaynağını açıyorum sonra pc yi açabiliyorum 10-15 dakika rahat kullanıyorum. Yani pc kapalı acil işin var hemen güç kaynağından faydalan pc ni aç işini yap.

Yeni bileşenler dayanıklı ve sağlam olduğu için kolay kolay bir şey olmuyor. 10-15 defa elektrik kesinti olmuştur hiçbir şey olmadı sisteme. Saat gibi çalışıyor. :)

Mesele sadece elektrik kesintisi değil yüksek ve düşük volt gelmesi de bileşenlere zarar verir. Hemen sorun vermiyor bende en az 30 40 kez kesintiye uğramıştır ama olmayacağı anlamına gelmiyor. Başına gelirse ah vah edersin.

510-550 Watt kadar güç bağlayabilirsin. 450 Watt güçkaynağın var diye 450 Watt diye düşünme sistem kaç Watt çekerse o kadar lazım. Dolayısı ile işini görür. Benim ki 1000VA 600-700 Watt civarı üretiyor. Halbuki güçkaynağım 750 Watt ayrıca 4K monitör takılı.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı