Elektrik kesintisinin PC’ye etkisi nedir?

SSD (M.2 olmayan
80+larda güçlü kondansatörler vardır sağlam japon kondanstörler tabii Bronze mu sizin ki bilmiyorum Gold için konuşuyorum aktif PFC güvenliği vs varsa sorun olmaz ama illa ki fazla olursa art arda sıkıntı yaratabilir.
gold veya bronze oldugunu bilmiyorum maalesef
+80 PSU varsa sıkıntı olmaz ama makine direk elektrik alıyorsa ve elektrik kesilirse PC'ye bay bay.
80+ psu ve akım korumalı priz kullanıyorum. Direk elektriği alma ihtimali yok
Eğer voltaj alçalıp yükselmesi oluyorsa (örneğin ampule baktığında ışığın azalıp eski hale dönmesi gibi) voltaj korumalı olmayan bir prizde, kalitesiz bir güç kaynağına zarar verebilir. Ek olarak anakart dışında harici beslemesi olan ekran kartı, SSD (M.2 olmayan), HDD gibi parçalara zarar vermesi de mümkün. Trafoya yıldırım düşmesi ise ayrı olay o zaman direkt rahmet okuyoruz.

Klasik elektrik kesintisinin ise bir zararı yok. Yalnızca çok sık yaşanırsa her elektrik gittiğinde güç kaynağının düğmesini kapat, gelince aç yeterli.
Yok direk elektrik tak diye gidiyor burada

akım korumalı bir prize takılı bilgisayarım ve xigmatek in kasasının kendi psu su var 700w 80+ olan bi psu

Endişelenmene gerek yok. Akım korumalı prizin de varmış zaten. Xigmatek olması sorun değil eğer belli bir seviye güç kaynağı değilse (Gold Plus vb.) Corsair, Cooler Master vb. markaların giriş seviyesi güç kaynakları da aynı.

Ben 4 seneye yakın C4 kullandım, 100 kere elektrik kesildi. Yaslan arkana bir şey olsa dahi %90 ihtimalle güç kaynağı yalnızca kendisini bozar sisteme zarar vermeden. Bir güç kaynağının bozulacağı varsa bozulur, kafana takmana gerek yok.

Endişelenmene gerek yok. Akım korumalı prizin de varmış zaten. Xigmatek olması sorun değil eğer belli bir seviye güç kaynağı değilse (Gold Plus vb.) Corsair, Cooler Master vb. markaların giriş seviyesi güç kaynakları da aynı.

Ben 4 seneye yakın C4 kullandım, 100 kere elektrik kesildi. Yaslan arkana bir şey olsa dahi %90 ihtimalle güç kaynağı yalnızca kendisini bozar sisteme zarar vermeden. Bir güç kaynağının bozulacağı varsa bozulur, kafana takmana gerek yok.
Bundan evvel güç kaynağım bomba gibi patlamıştı. Teknik servise verdim yenilediler ve diğer parçalara sıkıntı gelmemişti psu dışında.

Bundan evvel güç kaynağım bomba gibi patlamıştı. Teknik servise verdim yenilediler ve diğer parçalara sıkıntı gelmemişti psu dışında.

Kimi güç kaynakları patlayabiliyor öyle. Şans iyi. Dediğim gibi düz elektrik kesintisi düşündüğün gibi zarar vermez ama gün içerisinde çok sık yaşanırsa (o esnada hava kötüyse bir de sağanak yağış, şimşek vb.) kesintiden sonra güç kaynağının düğmesini kapatırsın her ihtimale karşı.

Kimi güç kaynakları patlayabiliyor öyle. Şans iyi. Dediğim gibi düz elektrik kesintisi düşündüğün gibi zarar vermez ama gün içerisinde çok sık yaşanırsa (o esnada hava kötüyse bir de sağanak yağış, şimşek vb.) kesintiden sonra güç kaynağının düğmesini kapatırsın her ihtimale karşı.
Direk prizin power ını kapatıyorum akım gelmesin diye.

Geri
Yukarı