Çözüldü Elektrik sigortasından ses geliyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Acil yardım lütfen. Özellikle son birkaç gündür bu dertten muzdaribim. Ne zaman bilgisayarı (yükteyken )ve televizyonu kullansam lambalar hafiften yanıp sönüyor sigortadan cızırtı sesi gelmekte. Hem TV hem bilgisayar calisinca ses daha da yükselmektedir. Ne yapmalıyım? Nasıl bir yol izlemeliyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam baktım ama vida göremedim fazla anlamıyorum zaten markası Borsan. Mesela şu an PC ve TV çalışıyor ses yok ısı da yok lamba açınca hafiften cızırtı geliyor ve lamba kararmaya başlıyor. 2 3 yıl önce evdeki şofbeni en yüksek derecede açınca da sigorta atmaya başlamıştı daha düşükte kullanıyoruz, şofbenin eskiliğinden mi onu da bilmiyorum açıkçası.
Merhaba. Hocam, siz elektrikli şohbeni en yüksek olan kademesinde çalıştırdığınızdan en yüksek amperi şebekeden o anlarda çektiğinden ev tesisatınızdaki bu zayıf noktayı zorlayıp bu anlarda eve giren genel elektriğin, aydınlatmanın zayıflayıp kararmasına neden oluyor, çok kuvvetle muhtemel.

Sigortalardan ses gelmesi elektrik akımının o anki elektrik kalitesiyle ilgili olduğu gibi (bakım nedeniyle harmonikli veya sıkıntılı gelen elektrik kalitesi gibi) zayıf olan bir noktadan kesikli geçebilmesiyle ilgili olabilir, anma amper değeri çok aşılmış olmakla veya sigortanın kendi iç sıkıntısı yüzünden olabilir. Zayıf (kritik) nokta uzman bir elektrikçiyle tam olarak bulunduktan sonra sigorta zayıf noktadan bağımsız incelenip mutlaka o şekliyle değerlendirilmesi gerekiyor. Çünkü zayıf nokta sigortadan çok önceyse ondan sıkıntılı bir akım olan geçişi bu cızırtıyı direk ortaya çıkarabilmiş olabilir.

Evdeki ışıkların kararması sadece elektrikli şohbenle ilgili olmayıp PC, TV'nin ayni anda açılmasında aynen olduğu için zayıf (kritik) nokta aşırı watt harcaması olmayan tüketicilerle de tetiklenip sıkıntılı olan kritik bağlantısı nüksediyor, gizli hastalığı o zaman da ortaya çıkıyor. Bu kritik (zayıf) noktanın diğer üyeler gibi uzman bir elektrikçiyle araştırılıp ortaya çıkarılmasını, ayni elektrikçinin ses gelen sigortayı bu zayıf olan noktadan bağımsız ayrı bir elektrikli mekanda incelemesini öneriyorum, evdeki bu kritik (zayıf) noktalı yer tam olarak bulununcaya kadar. Elektrikçinin ayrı ayrı otomatlar olarak her oda ve her odadaki çalışan cihaz, makina için bu araştırmayı yapabilmesi gerekiyor. Bu zayıf noktanın bulunması uzun araştırmalar sonucunda mutlaka ortaya çıkacaktır.

Bu araştırmalarda eğer sonuç sadece şebekeden gelen elektriğin kalitesizliği yüzünden sigortadan ses (cızırtı) gelebildiği tespit edilirse elektrik idaresine bu konuyla (elektrik kalitesiyle ilgili olarak) müracaat edebilmeniz de gerekir. Kolay gelsin.
Yani sonuç olarak bu zayıf noktaya sigortanın kendisi (içten bozulması da) direk olarak neden olabilir. Ama sigortayı yerinde kısa devre edip (bypass'la çalıştırma, vb.) gerekli ön araştırmaları mutlaka bir uzman elektrikçinin yapabilmesi en sağlıklısı olur. Kolay gelsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı