Elektrik üretebilen sistem yapmak

Daha fazla  
Selamlar. Okulda performans ödevi olarak dinamo yapmak verildi. Az çok dinamonun mantığını biliyorum. Fakat internette de pek dişe dokunur şeyler bulamadım. Birçoğu için malzemem yeterli değil vb. Bazısı rüzgarla vb. yapmış bu işi ama ben ne yapacağımı kestiremedim. Ufak bir LED'i dahi olsa yakabilecek, mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çevirebilecek bir sistem yapabilmek için önerilerde bulunur musunuz? (Step motor vb. bilmediğim şeyler yazıyordu ben de pek bilmediğim için buraya danıştım.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Bakır tel ve mıknatıs kullanarak buna benzer bir sistem yapabilirsin. Yuvarlak bir mıknatıs alman gerek. Sonra kağıt silindirin etrafına bakır teli sar. Mıknatısı içinde hareket ettirdiğinde lambanın yanması gerek.

Dosya Ekleri

• Yeni Bit Eşlem Resmi.jpg
    Yeni Bit Eşlem Resmi.jpg
    15,7 KB · Görüntüleme: 55
Aslında step motor dediğimiz seyler oyuncak arabada bile var oyuncaklarda küçük lambalar var söküp bir basit düzenek yapılabilir veya direk lamba kablolarını motora bağla motor ne kadar hızlı dönerse enerji üretir buda pilsiz lamba yakmak demek 11 yasında uzaktan kumandalı arabaya yapmıştım bunu :D
Eki Görüntüle 354399 Eki Görüntüle 354399 Step motor örneğiEki Görüntüle 354399
6F1E4E04-766D-4754-B3B0-8742754B93BF.jpeg

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı