Elektrikler gittiğinde öten bir şey yapılabilir mi?

konfessink

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Tekirdağ
Daha fazla  
Meslek
Metal İşleri - Kaynakçılık
Hocam, acaba elektrikler gittiğinde, geldiğinde 2 kere uzun bip sesi çıkaran bir şey yapılır mı?

Röle kullanımıyla yapılabilir diye tahmin ediyorum. Elektrik gidince anahtar aktifleşir, yedek pildeki enerji Buzzer'ı çalıştırır. Tabii daha düşünülmesi gerekiyor.

Sistem bir devreye bağlı olur devreye elektrik geldiği sürece çalışır. Elektrik gittiğinde anahtar açılır ve devreyi yedek pil devresinin olduğu yere veya geçici depolama kaynağınız neyse ona yönlendirir. Anlık elektrik kaynağı tarzı bir şey lazım. Elektrik gittiğinde bu kaynak devreye girecek ve çok az elektrik tuttuğu için kısa süreli bir uyarı sesi çıkacak ve devre kapanacak bu şekilde. Yani elektronikçi falan değilim ama mantığım bu şekilde çalıştı.

Sistem bir devreye bağlı olur devreye elektrik geldiği sürece çalışır. Elektrik gittiğinde anahtar açılır ve devreyi yedek pil devresinin olduğu yere veya geçici depolama kaynağınız neyse ona yönlendirir. Anlık elektrik kaynağı tarzı bir şey lazım. Elektrik gittiğinde bu kaynak devreye girecek ve çok az elektrik tuttuğu için kısa süreli bir uyarı sesi çıkacak ve devre kapanacak bu şekilde. Yani elektronikçi falan değilim ama mantığım bu şekilde çalıştı.
Hocam teşekkürler. Buzzer'a kondansatör bağlarsam olacağını sanıyorum

Hocam dediklerinizi iyi bir şekilde anladım. 220v röle, pil, buzzer vesaire kullanacağız ama bu sürekli ötmez mi?

Hocam teşekkürler. Buzzer'a kondansatör bağlarsam olacağını sanıyorum
Cevabını bulmuşsunuz gibi görünüyor :)

Kondansatör düşük depolama kapasitesine sahip olduğu için öttürür fakat iki kere değil tek uzun öttürür. Yani 1 saniye gibi bir süre öter ve enerji bittiğinden tekrar kapanır. Elektrik geldiğinde kondansatör tekrar dolar ve döngü böylece devam eder.

Daha detaylı bir ötme için biraz daha elektronik bilgisi gerekiyor ama ben o kadar hakim değilim.

DSCN1436.JPG

Evet hocam,; elektrik kesilmesi ve tekrar gelmesi uyarısı 2 adet buzzerle, bir adaptörle, mini röle, 9 volt pil yardımıyla sesli uyarıya dönüştürülüp her iki durum için de yapılabilir. 220/9 volt AC/DC adaptör (3-4 watt’lık) 9 volt mini röle, 9 voltluk 2 adet buzzer, 9 volt 1 adet pil, 2 adet on-off anahtarla bu yapılabilir.

Şebeke elektriği kesilince 9 volt adaptörün 9 voltuyla buzzere besleme yapan ve buzzeri beslemeyen NO, NC kontakları bu defa 2. buzzeri 9 volt pil üzerinden besleyip buzzer ses verir. Elektrik yokken röle kontağı- pil üzerinden devamlı çalıp pilin bitmemesi için pile seri anahtar mutlaka bağlı olmalı.

Elektrik gelince sürekli ötmesi için 220 volt AC’den 220/9 volt AC/DC’yle düşürülen ayni 9 volt voltaja bağlı buzzer ve buna seri bağlı bir anahtar daha kullanılmalı ve bu anahtar da şebeke tam gidince kurulmalı, geldiğinde hemen kapanmalı, yani diğer anahtarla değişimli olarak kapatılıp açılmalıdır. Anahtar açıkken 220 volt şebeke elektriği adaptörle 9 volta düşürülüp 1. buzzer bu voltaja bağlı olacağından sürekli öter. Buzzeri kapatmak için elektrik gelince ilk (1.) anahtarından 1. buzzeri kapatmak gerekir.

Mikrodenetleyicilerle ve özel yazılımlarla bu manuel geçişler otomatik olarak da yapılabilir, ancak iyi bir programcı olmak gerekebilir. Kolay gelsin.

Dosya Ekleri

• DSCN1436.JPG
    DSCN1436.JPG
    140,9 KB · Görüntüleme: 44

Yeni konular

Geri
Yukarı