Elektrikli Arabalar vs Benzinli Arabalar

Motora daha fazla hava göndermek için turbo kullanılır. Daha fazla yakıt yakıp daha fazla beygir üretebilmek için. Sıkıştırılmış hava tek başına bir işe yaramaz, yanına yakıt eklemek gerekir. Motora ne kadar fazla hava basarsanız yakabilmek için o kadar benzin kullanmak zorundasınız.

Iyide hocam gaz kelebeği fazla yakıt girecek şekilde açılmıyor ki devire gerek yok. Agresif kullanımda turbo daha çok yakar doğru ama devirsiz kullanımda fazla yaktığını düşünmüyorum. Aynı şekilde düşük hacimden yüksek güç alındığını düşünürsek verimliliğinde daha yüksek olması lazım.

Iyide hocam gaz kelebeği fazla yakıt girecek şekilde açılmıyor ki devire gerek yok. Agresif kullanımda turbo daha çok yakar doğru ama devirsiz kullanımda fazla yaktığını düşünmüyorum. Aynı şekilde düşük hacimden yüksek güç alındığını düşünürsek verimliliğinde daha yüksek olması lazım.
Kendiniz söylemişsiniz :). Motorlar en yüksek gücünü yüksek devirlerde verir. Düşük devirde o gücü üretemez yüksek devre çıkınca anca üretir.

Peki benzinli arabaların doğaya verdiği zarar? Petrolun çekilmesi, damıtılması ve taşınması için kömür ve benzin harcanıyor. Bu kadar şey harcanmışken ortaya çıkan verimsiz yakıtı araba yakarak dahada fazla zarar veriyor.
Öyle düşünürsek eğer elektrik üretmek için de kömür harcanıyor. Bunun taşınması için de benzin. Yeşil enerjiye geçilmedikten sonra elektrikli arabanın pek bir farkının olduğunu sanmıyorum.

Öyle düşünürsek eğer elektrik üretmek için de kömür harcanıyor. Bunun taşınması için de benzin. Yeşil enerjiye geçilmedikten sonra elektrikli arabanın pek bir farkının olduğunu sanmıyorum.
Biz elektrik için kömür kullanıyor olabiliriz ama herkes kullanmıyor. Ayrıca geleneksel içten yanmalı motorların verimliliğini tartışmaya gerek yok ortaya çıkan ısıdan belli zaten ne kadar verimsiz olduğu.

Elektrik taşınırken benzin mi harcanıyor? Kablolarla taşınıyor dostum. Bunun yanı sıra petrolu çevirmek için kömür harcanıyor. Arabaya götürünce oda yakıyor. Yani 2 kere yanma gerçekleşiyor. Elektrikte 1 kere oluyor. Ve elektriği temiz yollardan elde etme yöntemimiz var. Benzini ise ya damıtarak ısıtacağız veya yiyecek atığımızı yakıta çevireceğiz. Gene araba yakacağı için her zaman bir doğaya zarar olacak. Yani ne taraftan bakarsak bakalım elektrikli arabalar daha çevreci.

Doğanın korunumu, uzun vadede bütçe katkısı ve kısa mesafeli "drag" yarışlarında üstün olmalarından dolayı elektrikli arabalar fakat doğayı bir kenara atınca o motorun sesi, hissiyatı ve ağırlığı için benzinli araç sürülmesini engelleyecek faktör benzin parası olur, o da gülün dikeni.

Elektrikli araçlar son kullanıcı için verimlidir. Aracın üretimi ve enerji ihtiyacını karşılamak ise verimsiz. Fosil kaynaklar tarafından üretiliyor ve sürdürülüyor sonuç olarak. Bir elektrikli aracın hızlı şarjı bile koca bir bina kadar, hatta duruma göre bir site kadar yük getiriyor şebekeye. Bütün dezavantajlarının arasına bir de şebekelerin ve üretim tekniklerinin geliştirilmesi için harcanacak kaynakları eklemek lazım.

Elektrikli araçlara karşı değilim. Bir şekilde değişim yaşanacak gibi görünüyor. Şu an için çok ama çok zor. Geçiş döneminde, doğaya daha fazla zarar vereceğimiz de bir gerçek.

Elektrikli araçlar son kullanıcı için verimlidir. Aracın üretimi ve enerji ihtiyacını karşılamak ise verimsiz. Fosil kaynaklar tarafından üretiliyor ve sürdürülüyor sonuç olarak. Bir elektrikli aracın hızlı şarjı bile koca bir bina kadar, hatta duruma göre bir site kadar yük getiriyor şebekeye. Bütün dezavantajlarının arasına bir de şebekelerin ve üretim tekniklerinin geliştirilmesi için harcanacak kaynakları eklemek lazım.

Elektrikli araçlara karşı değilim. Bir şekilde değişim yaşanacak gibi görünüyor. Şu an için çok ama çok zor. Geçiş döneminde, doğaya daha fazla zarar vereceğimiz de bir gerçek.
Benim de demek istediğim buydu. Yeşil araç iyi güzel doğaya faydalı gibi görünüyor ama elektrik hiç yeşil değil hatta benzinden daha zararlı. Öncelikle yeşil enerji sonrasında yeşil arabalar.

Hızlı şarjda 2 şofben kadar yük ya çekiyor ya çekmiyor. Site kadar falan biraz abartı olmuş sanki.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı