Elektrikli araçlarda da dinamo var mı?

B

Bekir Öztürk

Ziyaretçi
Arkadaşlar arabadan hiç anlamayan birisi olarak geçen günlerde çok acemi olan ve yıllar önce ehliyet alan babamın araba aldığına şahit oldum. Stop etmesi dışında pek bir sorun yoktu. Bir gün farları açık bırakmış ve akü bitmiş. Vurdurma çabaları sonuç vermeyince servisi aradık adamlar geldi transfer yapıldı sorun çözüldü. Ben bu olayda arabalarda dinamo olduğunu öğrendim. Bu dinamo aküyü doldurabiliyor. Elektrikli araçlarda da dinamo var mı? Varsa çok mu güçsüz? Bir araca birden fazla dinamo takılabilir mi? Dinamo nereye takılıyor? Sorularımı cevaplarsanız sevinirim.
 

qwertyasdfg

Kilopat
Katılım
27 Temmuz 2014
Mesajlar
12
Yolda kaldığınızda dinamoyu çevirip yola devam etmeyi mi düşlüyorsunuz? Sorunuzun nedenini merak ettim. Yanlış anlamayın.
Ne zaman hatırlamıyorum (kısa bi zaman değil) Saffet'in Garajı isimli programda tanıtılan bir araba vardı. Arabada fren yapılırken dinamolarda kullanılıyomuş ve hızlanmak için kullandığın enerjiden yavaşlarken enerji elde ediyormuşsun.
Benimde arabalar konusunda pek bilgim yok. Sadece temel şeyler, baZı ilginç haberler (bkz. Giden Tesla aracı hackleme yarışması).
 
KS
KS
B

Bekir Öztürk

Ziyaretçi
Bildiğim kadarıyla benzinli araçlardaki dinamo araç hareket ederken aküyü dolduruyor. Aynı şey elektrikli araçlarda olsa tek şarj ile sonsuza kadar yolculuk edilebilir.
 

turaç

Hectopat
Katılım
2 Haziran 2014
Mesajlar
225
Makaleler
1
Yer
Kadirli
Motorlu araçlarda şarj dinamosu vardır ve gücünü motordan alır. Yani aracın hareketinden değil. O yüzden aküsü bitmiş bir araca takviye yapılıp motor çalıştırılırsa artık şarj dinamosu da devreye gireceğinden araç kendi aküsünü şarj etmeye başlar. Ama elektrikli araçlarda yukarda söylendiği gibi bu mümkün değildir.
 

prnt

Yoctopat
Katılım
3 Aralık 2021
Mesajlar
1
Motorlu araçlarda şarj dinamosu vardır ve gücünü motordan alır. Yani aracın hareketinden değil. O yüzden aküsü bitmiş bir araca takviye yapılıp motor çalıştırılırsa artık şarj dinamosu da devreye gireceğinden araç kendi aküsünü şarj etmeye başlar. Ama elektrikli araçlarda yukarıda söylendiği gibi bu mümkün değildir.

Nasıl değil ya (tekerleğin yanına taksak tekerleğin döngüsünden faydalanarak çalışır işte)
 
Son düzenleyen: Moderatör:
Yukarı