Elektro gitar için ses kartı mı yoksa amfi mi alınmalı?

scorpionnnnnn

Decapat
Daha fazla  
Elektro gitar alacağım, ilk defa çalmaya başlayacağım ve pek bir bilgim yok. Yanına ne gibi ekipmanlar almalıyım? Arkadaşlarım ses kartı al diyor, internette genelde amfi aldiklarini yazmışlar. Sizce ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer çok sağa sola götürmem, dışarıda çalmam diyorsan kesinlikle ton çeşidi ve kalite olarak ses kartı öneririm. Amfi simülasyonu olarak çok çeşitli ve kaliteli programlar mevcut. İlk başta biraz karışık görünse bile kurcaladıkça çok daha iyi olduğunu anlarsın. Yaklaşık 5-6 yıl önce amfiden ses kartına geçtim ve çok üst seviye bir şey almadığım sürece amfiye geçmeyi de düşünmüyorum. Hem biraz meraklıysan amfiler aralarındaki farkları görmek, hangi efekt pedalının ne işe yaradığını öğrenmek adına daha faydalı olur diye düşünüyorum. Malum, günümüzde gerçek bir amfi veya pedal satın almak biraz cep yakıyor.

Eğer çok sağa sola götürmem, dışarıda çalmam diyorsan kesinlikle ton çeşidi ve kalite olarak ses kartı öneririm. Amfi simülasyonu olarak çok çeşitli ve kaliteli programlar mevcut. İlk başta biraz karışık görünse bile kurcaladıkça çok daha iyi olduğunu anlarsın. Yaklaşık 5-6 yıl önce amfiden ses kartına geçtim ve çok üst seviye bir şey almadığım sürece amfiye geçmeyi de düşünmüyorum. Hem biraz meraklıysan amfiler aralarındaki farkları görmek, hangi efekt pedalının ne işe yaradığını öğrenmek adına daha faydalı olur diye düşünüyorum. Malum, günümüzde gerçek bir amfi veya pedal satın almak biraz cep yakıyor.
Hangi ses kartini kullaniyorsunuz hocam?

Geç cevap için kusura bakma, ben Audient iD4 MKII modelini kullanıyorum ve çok memnunum. Bunun alternatifi olarak Presonus 24c, Steinberg ur22 modellerine bakabilirsin. Focusrite markasını muhtemelen öneren olmuştur ama 4-5 yıl kadar kullandım ve hiç tavsiye etmiyorum. PR'ı güzel yapılmış kötü bir marka. Eğer bütçen daha düşükse Behringer UMC22 gibi modellere göz atabilirsin. Temiz kullanılmış bulursan ikinci el alman da avantajlı olur.

Hangi ses kartini kullaniyorsunuz hocam?

Geç cevap için kusura bakma, ben audient ID4 mkıı modelini kullanıyorum ve çok memnunum. Bunun alternatifi olarak presonus 24C, steinberg UR22 modellerine bakabilirsin. Focusrite markasını muhtemelen öneren olmuştur ama 4-5 yıl kadar kullandım ve hiç tavsiye etmiyorum. Pr'ı güzel yapılmış kötü bir marka. Eğer bütçen daha düşükse Behringer umc22 gibi modellere göz atabilirsin. Temiz kullanılmış bulursan ikinci el alman da avantajlı olur.

Umc22'ler kötü. Kötüden ziyade elektro için uygun değil daha çok bass gitar çalacaksan daha iyi oluyor. Focusrite Scarlett solo gen 3 güzel tercih olabilir ikinci elde. Ses kartları öyle çok zarar görmeyen cihazlar olduğu için ikinci el almak daha mantıklı oluyor.

Umc22'ler kötü. Kötüden ziyade elektro için uygun değil daha çok bass gitar çalacaksan daha iyi oluyor. Focusrite Scarlett solo gen 3 güzel tercih olabilir ikinci elde. Ses kartları öyle çok zarar görmeyen cihazlar olduğu için ikinci el almak daha mantıklı oluyor.

Neden bass gitar için daha uygun ama E.gitar için değil? Merak ettim :)

Müzik profili olarak ben daha uygun buluyorum. YouTube'da tam model olmasa da benzer karşılaştırmalar var.

Ses kartlarının "müzik profili" diye bir şey olmaz. Bahsettiğiniz gibi bir ayrım da söz konusu değildir esasında. Bahsettiğiniz videoyu farklı yorumlamış olabilirsiniz belki. Paylaşırsanız meseleyi net olarak anlayabiliriz.

Yeni konular

Geri
Yukarı