Elektro gitar önerisi

Benim ilk önerim olmazdı. Biraz bile olsa amfi ayarlarını kurcalasanız, aşina olsanız iyi olur bence. Ama sırf bunun için de bütçeni aşacaksın, illaki amfi alacaksın diyemem. Ekonomi malum, geçen sene arkadaşıma ikinci elini 700'e aldırdığım gitar şimdi 1.300'e bulunuyor. Yapılabilir, işinizi görecektir.

Tele'ler yapılmış en mükemmel gitarlar olabilir. Sırf bir insanın spesifik bir Tele'nin birkaç şeyini sevmiyor olması Tele'leri kesinlikle kötü yapmıyor. Jeff Buckley, Jimmy Page ve daha niceleri boşuna yıllarca Tele'leri tercih etmemiş.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Aynısı tabii Strat'lar için de söylenebilir, ancak demin de söylediğim gibi burada çokomelli (çok önemli) bir nokta var, bütçe ve karşılığındaki gitarlar. Tele'ler genelde o fiyat aralığında daha iyi, sağlam yapıya sahip oluyorlar.
Mağazada teleyi de deneyeceğim.

Cevaplar belki.

2 bini geçiyor hocam :(

Hocam konuyu geç gördüm şahsi tercih ve önerileri ve deneyimlerimi sunmak isterim. Amfi mevzusundan konuya giriş yapayım. Şu an aktif olarak Marshall MG-10 kullanmaktayım lakin sadece clean çaldığım zaman. Marshall'ın neredeyse en ucuz ev tipi amfisi diye de geçer bu arkadaş. Deneyimlediğim kadarıyla Marshall markası bütçeyi ne kadar ucuz yapsa da bir o kadar da kaliteden çalıyor. O fiyattaki bir amfinin üstünde her tonu ayrı ayarlayabileceğiniz bir EQ yok. EQ'u sadece OverDrive kanalında Contour Pot'u ile yapabiliyorsunuz ve clean kanal için bu da söz konusu değil. Benim için en büyük dezavantajlardan biri budur. Amfinin üzerinde bir tuş ile iki kanal kullanılabiliyor; Clean - OverDrive kanalları. Ve amfide yapabilecekleriniz sınırlı. Clean kanalda sadece volume ayarı yapılabiliyor bunun haricinde bir de OverDrive kanalında gain, volume ve contour. Gerek pot kaliteleri gerekse jack kaliteleri bana bir Marshall kalitesi hissettirmiyor. Bu yüzden bu amfide sadece clean kanal kullanıyorum. Amfi olarak ne önerirsin derseniz de ikinci el Line6 Spider IV 15'lere bir bakmanızı tavsiye ederim. Blackstar'ın da ev tipi güzel ampleri var. Haa ama şu da çok mantıklı geliyor bana; iPhone veya IPad'e sahipseniz Garageband üzerinde benim de çok sevdiğim ve kullandığım plug-inler mevcut. Bir iRig alıp bu plug-inleri ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Eğer birer de monitör alırsanız sizi bu takım bayağı götürecektir. Bunun yanında kullanabileceğiniz ve bizim de yerli bir yazılımımız olan hem iOS hem de Android için çıkarılan ve günümüzde de bazı sahnelerde aktif olarak kullanılan benim de çok hoşlandığım bir aplikasyon olan "Deplike" isimli yazılımı deneyebilirsiniz. Amfi için söyleyeceklerim bu kadar şimdi gitar mevzusunua gelelim.

Squier'in Stratocaster modelini şahsen denemiştim. Strat havasını çok iyi veriyor ama SSS manyetiklerin output Gain'i şahsen bana fazla geldi. Gitara da yeni başlayacaksanız ve imkanınız varsa şiddetle HSS bir Strat öneririm. Her tonu yakalarsınız. Maddison bu konuda iyi. Ama SX'lerin de tonaj ağaçlarınında iyi olduğunu duydum. Ayrıca manyetiklerinde de oynamalar yapıldığında Squier'lerden iyi olduğunu söylenler var. Çünkü cidden body üzerinde kullanılan tonaj ağaçları iyi. Tele başlangıç için önereceğim bir gitar türü olmaz çünkü hem fazla Gain'i kaldıran bir gitar değil hem hakimiyeti zor hem de uzun çalımlar sonunda rahatsız edebilen bir gitar. Biraz deneyiminiz olmadan şahsen kullanmanızı önermem. Ama gözüm şu aralar SX telelerde :D. Bunların doğru olduğunu iddia etmiyorum ama kendi tecrübe ve deneyimlerim sonucunda ulaştığım bilgiler bu yöndeydi. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Hocam konuyu geç gördüm şahsi tercih ve önerileri ve deneyimlerimi sunmak isterim. Amfi mevzusundan konuya giriş yapayım. Şu an aktif olarak marshall MG-10 kullanmaktayım lakin sadece clean çaldığım zaman. Marshall'ın neredeyse en ucuz ev tipi amfisi diye de geçer bu arkadaş. Deneyimlediğim kadarıyla marshall markası bütçeyi ne kadar ucuz yapsa da bir o kadar da kaliteden çalıyor. O fiyattaki bir amfinin üstünde her tonu ayrı ayarlayabileceğiniz bir EQ yok. EQ'u sadece OverDrive kanalında contour Pot'u ile yapabiliyorsunuz ve clean kanal için bu da söz konusu değil. Benim için en büyük dezavantajlardan biri budur. Amfinin üzerinde bir tuş ile iki kanal kullanılabiliyor; clean - OverDrive kanalları. Ve amfide yapabilecekleriniz sınırlı. Clean kanalda sadece volume ayarı yapılabiliyor bunun haricinde bir de OverDrive kanalında gain, volume ve contour. Gerek pot kaliteleri gerekse jack kaliteleri bana bir marshall kalitesi hissettirmiyor. Bu yüzden bu amfide sadece clean kanal kullanıyorum. Amfi olarak ne önerirsin derseniz de ikinci el line6 spider IV 15'lere bir bakmanızı tavsiye ederim. Blackstar'ın da ev tipi güzel ampleri var. Haa ama şu da çok mantıklı geliyor bana; iPhone veya IPad'e sahipseniz Garageband üzerinde benim de çok sevdiğim ve kullandığım plug-inler mevcut. Bir irig alıp bu plug-inleri ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Eğer birer de monitör alırsanız sizi bu takım bayağı götürecektir. Bunun yanında kullanabileceğiniz ve bizim de yerli bir yazılımımız olan hem iOS hem de Android için çıkarılan ve günümüzde de bazı sahnelerde aktif olarak kullanılan benim de çok hoşlandığım bir aplikasyon olan "deplike" isimli yazılımı deneyebilirsiniz. Amfi için söyleyeceklerim bu kadar şimdi gitar mevzusunua gelelim.

Squier'in stratocaster modelini şahsen denemiştim. Strat havasını çok iyi veriyor ama sss manyetiklerin output Gain'i şahsen bana fazla geldi. Gitara da yeni başlayacaksanız ve imkanınız varsa şiddetle hss bir strat öneririm. Her tonu yakalarsınız. Maddison bu konuda iyi. Ama Sx'lerin de tonaj ağaçlarınında iyi olduğunu duydum. Ayrıca manyetiklerinde de oynamalar yapıldığında Squier'lerden iyi olduğunu söylenler var. Çünkü cidden body üzerinde kullanılan tonaj ağaçları iyi. Tele başlangıç için önereceğim bir gitar türü olmaz çünkü hem fazla Gain'i kaldıran bir gitar değil hem hakimiyeti zor hem de uzun çalımlar sonunda rahatsız edebilen bir gitar. Biraz deneyiminiz olmadan şahsen kullanmanızı önermem. Ama gözüm şu aralar sx telelerde :D. Bunların doğru olduğunu iddia etmiyorum ama kendi tecrübe ve deneyimlerim sonucunda ulaştığım bilgiler bu yöndeydi. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

iPhone kullanıyorum Garageband kurulu kendi müziğimi yapıyorum irig kullanacağım gitara gelirsek Squier hard tail olduğu için onu tercih etmeyi düşünüyorum sx de alabilirim bu arada internetten değil İzmir'deki mağazaların birinden alacağım 3 4 mağaza gezdim fakat maddison yoktu.

Garageband iPhone kullanımı biraz zor ama işinizi görecektir. Maddison yerine sx tercih edip ileride de üzerinde bi takı değişiklikler yaparsanız sizi baya götürür. Maddison modellere pek fazla hakim değilim ama onun da iyi olduğunu söyleyenler var. Ama sizin yerinizde olsam SX alıp üzerinde oynarım

Garageband iPhone kullanımı biraz zor ama işinizi görecektir. Maddison yerine sx tercih edip ileride de üzerinde bir takı değişiklikler yaparsanız sizi bayağı götürür. Maddison modellere pek fazla hakim değilim ama onun da iyi olduğunu söyleyenler var. Ama sizin yerinizde olsam sx alıp üzerinde oynarım.

Vallahi sx önerende var Squier önerende sanırım bu iki marka Apple ve Samsung gibi :D en iyisi haftaya mağazalarda tek tek deneyerek almak olacak.

Garageband iPhone kullanımı biraz zor ama işinizi görecektir. Maddison yerine sx tercih edip ileride de üzerinde bir takı değişiklikler yaparsanız sizi bayağı götürür. Maddison modellere pek fazla hakim değilim ama onun da iyi olduğunu söyleyenler var. Ama sizin yerinizde olsam sx alıp üzerinde oynarım.

Farkları neler sizce hangisi alınır?

Tonaj ağaçları farklı birde maple kaliteleri BK olanda kanada maple'ı diğerinde de normal maple kullanılmış. Tonaj bakımından naturel de kullanılan ağaç swamp ash diye geçer hatta amerikada yetiştiği için üzerinde bir amerika bayrağı vardır. Diğeri de normal Alder diye bildiğimiz tonaj ağacıdır. Birçok ucuz gitarda kullanılan bir ağaç türüdür. Birde sanki tam emin olmamakla birlikte manyetikleri bana değişik geldi. Sizin yerinizde olsam naturel olan gitarı alırdım.

İrig yerine bunu alabilirsin hem fiyatı uygun ben de kullandığım için öneriyorum. Boston amfi ile almıştım gitarımı sonra bunu denemek istedim uygun diye daha iyi tonlar iddia ediliyor diye. Kesinlikle öyle şimdi amfim kenarda yatıyor bununla Garageband'de çalıyorum, kayıt alıyorum. Garageband amfileri çok güzel doğru ayaları bulunca. Amfi ayarlarını deneye deneye kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Hiç bir gecikme de yaşamadım. Amfi gibi sesi dışarı vermek için de ses çıkışına hoparlör bağladım tadından yenmiyor. Ucuz bir amfi alıp doğru düzgün tonları alamadan çalmaktansa kesinlikle tavsiye ederim.

Geri
Yukarı