Elektro gitar tel değişimi nasıl yapılır?

Alakasız ve hatalı bir öneri.
Gitar standart köprü ayarı 9 numara tele ve standart akort sistemine göre yapılmış olarak gelir. 10 numara tel kullanıldığında standart akort yapılacaksa sap ayarının ve köprü ayarının buna göre yeniden düzenlenmesi gerekir.

Bu durumda iki seçenek var gitar akort sistemini re diyeze çekerek yarım ses kalın ayarlayıp tel gerilimini azaltmak. Ya da truss rod ve köprü ayarını yeniden düzenlemek.

Konu sahibi arkadaş çok fazla bilgi sahibi olmadığı için @Nackhata en basit çözüm olan akort sistemini düzenlemeyi önermiş.

Bu arada sadece köprü ayarı yapıldıysa bir süre kullandıktan sonra muhtemelen saptaki havuz artacaktır. Teller daha yüksek konuma gelir. Bu nedenle truss rod ayarının da yapılması gerekir.

En doğrusu 9 numara tel ile devam etmek olurdu.

Gitar standart köprü ayarı 9 numara tele ve standart akort sistemine göre yapılmış olarak gelir. 10 numara tel kullanıldığında standart akort yapılacaksa sap ayarının ve köprü ayarının buna göre yeniden düzenlenmesi gerekir.

Bu durumda iki seçenek var gitar akort sistemini re diyeze çekerek yarım ses kalın ayarlayıp tel gerilimini azaltmak. Ya da truss rod ve köprü ayarını yeniden düzenlemek.

Konu sahibi arkadaş çok fazla bilgi sahibi olmadığı için @Nackhata en basit çözüm olan akort sistemini düzenlemeyi önermiş.

Bu arada sadece köprü ayarı yapıldıysa bir süre kullandıktan sonra muhtemelen saptaki havuz artacaktır. Teller daha yüksek konuma gelir. Bu nedenle truss rod ayarının da yapılması gerekir.

En doğrusu 9 numara tel ile devam etmek olurdu.

Akord sistemini değiştirmek sorun çözmek değildir. Böyle bir durumda Standart dışı akordlama asla önerilmez ve alakasızsdır.

Gitarların 09 tele göre akordlandığı gibi bir standart da olmaz. Fender ler 0.10 fabrika çıkışlıdır.
Çoğu gitar 9 da olabilir 10 da olabilir. Çoğu zaten ayarsız gelir.

Bunun dışında 09 , 010 gibi setlerin her markaya göre de tansiyonu değişir. Aynı kalınlıktaki D' Dario ile Elixir iln gerilimde uyguladıkları kuvvet aynı değildir. yani neticede hiç bir koşulda bir standart olamaz.

Arka kapak açılır ve köprünün yayları sıkılır o kadar basit.

@Single_factor Fender'ler 10 numara telle gelmiyor maalesef. Signature modeller dışında çok nadir 10 numara tel ile satılan gitar gördüm. Fender'in sitesinden modellere bakabilirsin.

En son satın aldığım gitarımda da bu arkadaşın yaptığı gibi 9 numara tel yerine 10 numara tel alıp takmıştı satın aldığım arkadaş ve standart mi akort yaptığı için sap ayarı bozulmuştu. Oluşan gerilim havuzu arttırmıştı. Ya yeni bir takım tel alacaktım ya sap ayarını yapacaktım. İkisini de yapmadım gitarı re diyeze çektim. Saptaki havuz düzeldi ve gitar daha rahat çalınır hale geldi.

Yeni konular

Geri
Yukarı